Wpis z mikrobloga

#mikrophysio

Dzisiaj zestaw „obozowy” - jako, że pojechałem z juniorami na obóz przygotowawczy pod kolejną rundę piłkarską w roli opiekuna od spraw mniejszych i większych.

1) Bramkarz lat 15. Podczas wyskoku po piłkę niefortunnie upadł, bo w głównej sile na piętę zamiast na przodostopie. Poczuł przeszywający ból w całej stopie, natomiast dowiedziałem się, ze jest równe 10 tygodni od pęknięcia kostki bocznej w tej stopie. Utykający przy chodzeniu nawet. Na kolejny dzień pojechaliśmy na SOR na RTG (to druga wizyta w jednym tygodniu, dogadałem się z rejestratorką, że przy kolejnym przypadku mam dzwonić na prywatny numer ( ͡ ͜ʖ ͡)) i się doszukaliśmy z radiologiem szczeliny od tylnej strony kostki. No cóż, dla niego z wyjazdu zostało pływanie w jeziorze, noszenie wody i chłodzenie mu tej stopy jako uśmierzenie bólu.

2) Też bramkarz, też 15 lat, pic related. Podczas obrony strzału upadając źle podłożył rękę i cyk, zwichnięcie. Na SOR, RTG, nastawienie, do bazy. Chłodzenie i automasaz aby zniwelować obrzęk. Na kolejny dzień z usztywnieniem już bronił, taki z niego hart.

3) Napastnik, lat 16. Typowe naderwanie kulszowo-goleniowych przy przyczepie proksymalnym. Który mięsień dokładnie nie wiem, bo nie mieliśmy jak sprawdzić, natomiast objawy typowe dla urazu II stopnia, czyli kilka godzin po wylanie, siniak, obrzęk. Tutaj ma „szczęście” mieć mnie codziennie, wiec w sumie zajmuje się nim 2x dziennie - pinoterapia, poprzeczny wjazd, NLPZ.

4) Sześć klasycznych skręceń stawu skokowego w 5 dni, kompleks kostki bocznej. Rzygam tym. Flossband i pompowanie wspięć aby pozbyć się obrzęku, ukrwienie przez pinoterapię, chłodzenie w zimnej wodzie w jeziorze i tejpowanie, do tego zestaw ćwiczeń stabilizacyjnych.

Czyli pisząc krótko - nuda. Nie grajcie w piłkę nożną ( )

#mikrophysio #fizjoterapia #mikrokoksy #mirkokoksy #pracbaza
Poemat - #mikrophysio

Dzisiaj zestaw „obozowy” - jako, że pojechałem z juniorami na ...

źródło: comment_1628325412Q2rae5mCtfOggtNw3iodEn.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • 3
@maze: Jedynym profesjonalnym zawodnikiem bjj u mnie stole był @Darksed ( ͡° ͜ʖ ͡°) Typowych fajterów, którzy robią tylko to miałem tylko raz chłopaka, znajomego, ale to przyszedł na klasyczne rozluźnianie
  • Odpowiedz
@Poemat:co myślisz o wszelakich ortezach przy skręceniu stawu skokowego? Widzę, że teraz ludzie chodzą w tym sporo czasu od doznania kontuzji. Czy unieruchomienie stawu na długi czas nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji w dłuższej perspektywie?
  • Odpowiedz
  • 1
@Kyriakos: Jestem stanowczo na nie jeśli nie ma urazu III stopnia czyli zerwania więzadła. Staw skokowy ma być mobilny aby reszta ciała nie cierpiała na braku zakresu jego ruchu. Wszystkim swoim podopiecznym jak tylko widzę gdy przychodzą do mnie w ortezie każe wyrzucić ja do kosza
  • Odpowiedz
@Poemat: Tak właśnie myślałem. Sam miałem skręcenie II stopnia w czasach, gdy u nas królował gips i "leczenie" wszystkich kontuzji przez unieruchomienie. Całe szczęście, że pracowałem wtedy w Szwecji i tam już było trochę inne podejście do tematu. Zero gipsu, ortez tylko ruch i walka z obrzękiem. Bardzo szybko wróciłem do sprawności, a teraz nawet nie wiem, który staw był kontuzjowany. Ojciec za to boryka się ze skutkami przestarzałych metod wiele
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Sześć klasycznych skręceń stawu skokowego w 5 dni, kompleks kostki bocznej.


@Poemat: Squat University czesto powtarza ze dzwiganie ciezarow przez dzieciaki jest znacznie mniej kontuzjogenne niz typowe, mlodziezowe sporty typu soccer czy football, ale nie sadzilem ze to jest taka skala ze na oboz dla pilkarzykow zabiera sie fizjoterapeute i ma on pelne rece roboty ;)
  • Odpowiedz
@Poemat:
kiedyś lubiłem pokopać, ale teraz co ktoś znajomy pójdzie na piłkę to coś rozwala ( ͡° ʖ̯ ͡°) pewnie zostałbym wrakiem już w pierwszej połowie
  • Odpowiedz
  • 0
@hesuss: Główna przyczyna to trenowanie na naturalnej trawie - każdy przyzwyczajony do sztucznego boiska nie potrafi nagle się poruszać na trawce ;)

@bdm_bq: Ja tez, co rusz to słyszę wśród starych wyjadaczy ACL albo stopa ( ͡ ͜ʖ ͡)

@PurpleHaze: U mnie działa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale to w kwestii szybkiego pozbycia się obrzęku, a nie „pąpa”

@polski_surfer:
  • Odpowiedz
  • 0
@PurpleHaze: Na przykładzie st skokowego - robisz kompresje ze zmniejszającym się naciskiem ku stronie proksymalnej aż mniej więcej pod przejście ścięgna Achillesa w trójgłowy łydki, wykonujesz wspięcia na palce to zrobienia kupy z bólu, odwiązujesz i jeszcze manualnie przepychasz wyżej ku żyłem wrotnym
  • Odpowiedz