Wpis z mikrobloga

Drogie mirasy. Dziś się napaliłem na raspberry pi, do tego jakieś czujniki dotyczące temperatury + mam 1 pomysł, ale do niego potrzebowałbym wyświetlacza(takiego z czerwonymi ledami/diodami). I teraz moje pytania

1. Warto kupić raspberry pi? Może jest coś podobnego w podobnych(lepszych?) możliwościach?

2. Gdzie kupić różne czujniki?

3. Jakieś pomysły co ciekawego można zrobić?

4. Gdzie mogę dostać tai wyświetlacz jak napisałem wyżej(oczywiście w rozsądnej cenie)?

#kiciochpyta #pytanie #raspberrypi #raspberry #pi #raspi #elektronika #szalonepomysly
  • 14
  • Odpowiedz
@kielonek: Ciężko mi powiedzieć, ja szukałbym jakiegoś LEDowego wyświetlacza który podłączysz przez GPIO. Z elektroniką u mnie też niezbyt niestety, jak również z programowaniem mikrokontrolerów - ja bardziej siedzę w sieciach, dlatego też takie zastosowanie. :)
  • Odpowiedz
@KapitanPlaneta: wyswietlacz znalazlem, ale mam kolejne pytanie. Pisze sie na to w pythonie? Jak wyglada uzywanie np. wyswietlacza? Sa biblioteki/sterowniki ktorych sie uzywa, czy do obslugi peryferiow trzeba cos samemu pisac?
  • Odpowiedz
@kielonek: a zastanawiałeś się nad arduino? dla początkującego na pewno dużo łatwiejsze będzie ze względu na masę gotowych tutorialii programowo sprzętowych, Arduino ma wiele szerokich możliwości, szybko uczy elektroniki. Raspberrypi ma bardziej ukierunkowane możliwości. Marnie tam z portami GPIO. Przemyśl czego oczekujesz od kontrolera. Polska scena R PI praktycznie nie istnieje.

Osobicie posiadam oba.

Na ardu masz bilbioteki praktycznie do wszyskich elementów elektronicznych na rynku, w Ras sam męczysz biblioteki, czasem coś znajdziesz, ale
  • Odpowiedz
@nawri: ogolnie chce zrobic jakis pomiar temp/cisn/wilgotnosci + jakies zapisywanie tego(taka podstawa). 2 rzecz ktora chce zrobic to wyswietlacz na ktorym beda wyswietlane dane(ktore sciagne z jakiejs strony i jakos sparsuje), chce takie cos bo chce miec kilka rzeczy na oku bez zagladania do kompa/telefon + chce sie troche czyms takim pobawic + moze jakies inne rzeczy wpadna mi do glowy(chcialbym jakies podstawy to tzw. inteligentnego domu, ale narazie nic
  • Odpowiedz
@kielonek: @nawri: porównywanie raspberry i arduino to tak naprawdę porównywanie komputera z mikrokontrolerem. Dwa totalnie różne urządzenia do różnych zastosowań, chociaż część się może pokrywać. Z rpi i arduino pomrugasz diodami i wyświetlaczem. Arduino ma więcej wejść/wyjść analogowych i cyfrowych niż rpi, ale rpi ma dużo większą moc obliczeniową i możliwość wysokopoziomowego programowania, czego na arduino i innych mikroklockach nie uświadczysz.

Co do Twojego projektu - do akwizycji
  • Odpowiedz
Arduino jest oparte na open suroce i wydaje go mnóstwo producentów, można bezpiecznie kupić zamienniki, sprawdzone jest funduino

Funduino UNO R3 - 49,99PLN

Ethernet Shield W5100 - 47PLN

ale
  • Odpowiedz
@Wciagam_kotlety_nosem: tu nie chodzi o porównywanie, tylko kolega sam musi już zadecydować do czego mu to jest potrzebne.

BTW Atmega jak najbardziej poradzi sobie z narysowaniem wykresu, razem z ENC28J60 wyświetli to na stronie. Moim zdaniem do prostych rzeczy nie ma sensu zaprzęgania linucha.

Do tego co zaplanował wystarczy ardu, jest początkujący to łatwiej będzie niż od razu na atmege siadać, ilość kalbi na początku zabawy może być przerażająca, jak
  • Odpowiedz
@AlteredState: @nawri:

Poczatkujacy jestem w mikrokontrolerach(tylko doswiadczenie z 2 przedmiotow na uczelni), ale programuje juz dosc dlugo. Chyba jednak wezme arduino. Ogolnie w jakiejs przyszlosci marzy mi sie quadcopter(licze sie z tym ze sam takiego softu nie napisze, ale widze ze jest troche projektow open source tego typu)
  • Odpowiedz