Wpis z mikrobloga

Dwa dni temu nad Bałtykiem utonęli ojciec z synem.
Przyczyną tego utonięcia był prąd wsteczny, który wypychał syna na otwarte morze, a ojciec postanowił go ratować.
Niestety właśnie nieznajomość zjawiska prądu wstecznego powoduje wiele utonięć.
Walka z silnymi prądem, podobnie jak z wirem jest prawie niemożliwa.
Co należy więc zrobić by nie doszło do tragedii ?
Po pierwsze patrzeć na sygnały ostrzegawcze, które są bardzo zwodnicze...
Każdy rodzic widząc miejsce w którym pienią się fale zabroni dziecku się tam kąpać. Pozwoli natomiast by dziecko, które idzie do wody kąpało się tam, gdzie białych grzyw nie ma...
TO BŁĄD !!!
Brak fal w takim miejscu to znak, że właśnie tam jest prąd wstępujący !!!
Co więc robić jak już nas taki prąd porwie?
Nie z nim nie walczyć bo takie prądy osiągają nawet do 5 m/s a to więcej niż najszybsi pływacy.
ABSOLUTNIE NIE WOLNO PŁYNĄĆ W KIERUNKU PLAŻY !!!
Należy płynąć równolegle do brzegu KONIECZNIE W TYM SAMYM KIERUNKU CO WIATR (o ile wiatr wieje równolegle, lub prawie równolegle do plaży).
W momencie w którym wypłyniemy poza prąd który wynosił nas w kierunku otwartego morza PŁYNIEMY NAJKRÓTSZĄ DROGĄ DO BRZEGU.


Drugą opcją jest unoszenie się na wodzie, gdyż takie prądy "zawracają" -ale to opcja dla tych na materacach lub dobrze pływających.
I pamiętajcie !!!
Ludzi nie topi woda tylko panika.
KAŻDY CZŁOWIEK JEST W STANIE UNOSIĆ SIĘ NA WODZIE NIE WYKONUJĄC ŻADNYCH RUCHÓW.
Jeśli nie jesteście pewni za siebie pływajcie WYŁĄCZNIE na kąpieliskach strzeżonych.
Zawsze warto mieć ze sobą przywiązaną do pasa bojkę ratunkową lub pustą, 2,5 litrową butelkę po napoju lub wodzie.
Będzie stanowiła asekurację i da możliwość odpoczynku, lub doczekania się na pomoc ratowników. #nauka #bezpieczenstwo #polska #zdrowie
Pobierz hansoloxd - Dwa dni temu nad Bałtykiem utonęli ojciec z synem.
Przyczyną tego utonięc...
źródło: comment_162779823657JS7fDbfAjX9tO1pZkhhs.jpg
  • 264
@hansoloxd Miałem taką sytuację na morzu egejskim. Na innych plażach były fale i woda się pieniła. Znalazłem fajną spokojną plażę bez fal na drugiej stronie wyspy. Pływałem tam w pompowanym kółku i zaczęło mnie wciągać w głąb morza. Jakieś 5 minut płynąłem w kierunku brzegu pod prąd ale czułem jakbym płynął w miejscu. Gdybym nie miał koła pewnie byłaby walka o życie. Fajny wpis który wyjaśnia pewne sprawy, teraz bym wiedział aby
@Retsew: I wtedy woda zalewa ci twarz a dupa i nogi lecą na dno. Mam mocno umięśnione nogi i nie jestem w stanie się unosić, niezależnie czy się rozluźniam czy napinam, próbowałem wiele godzin w różnych wodach.
@hansoloxd: Jakoś dziwnym trafem zawsze tonie się na plaży niestrzeżonej i zawsze też jest tak, że dzieciak polazł, a rodzic dopiero po czasie ogarnął, że nie widać bombelka.
Teraz jeszcze cos majaczysz na kształt tego, że jak sie rozmawia z kimś w garażu to znaczy ze mozna tylko o samochodach, bo ty tak uważasz. idz juz sobie, bo głupiś strasznie


@jaczyliktoo: No tak, przyjdź do tematu, w którym ostatecznie chodzi o życie czy śmierć i przetrwanie w systuacji kryzysowej i każ ludziom w morzu kłaść się na plecach xD Wyzywaj potem innych, którzy raczą stwierdzić, że ta rada niekoniecznie
No dobra ale tu chyba nie doszlo do tragedii bo prad porwal kogos w strone glebi morza a ten ktos plynal w strone plazy, stracil sily i utonal. Tak prad raczej dziala w ten sposob ze dostajesz fala w leb po czym wciaga cie pod fale i na dno. Probujesz wyplynac na powierzchnie a to dalej ciagnie cie w dol. Wiec jak do tego maja sie wskazowki typu: nie plynac w strone
@hansoloxd: Tak jak OP napisał, bojka ratownicza to super sprawa, nawet dla ludzi, którzy uważają, że dobrze pływają. Czujesz się dzięki niej pewniej w wodzie, możesz sobie odpocząć, kiedy tylko masz ochotę, a w chwili zagrożenia masz szansę uratować życie swoje lub innej osoby. Jak sobie do tego kupisz pomarańczowe portki, to wyglądasz jak David Hasselhoff ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Pobierz Pradi - @hansoloxd: Tak jak OP napisał, bojka ratownicza to super sprawa, nawet dla l...
źródło: comment_1627820971UFFk4H8LxAw64GDxgYDzRD.jpg