Wpis z mikrobloga

Dwa dni temu nad Bałtykiem utonęli ojciec z synem.
Przyczyną tego utonięcia był prąd wsteczny, który wypychał syna na otwarte morze, a ojciec postanowił go ratować.
Niestety właśnie nieznajomość zjawiska prądu wstecznego powoduje wiele utonięć.
Walka z silnymi prądem, podobnie jak z wirem jest prawie niemożliwa.
Co należy więc zrobić by nie doszło do tragedii ?
Po pierwsze patrzeć na sygnały ostrzegawcze, które są bardzo zwodnicze...
Każdy rodzic widząc miejsce w którym pienią się fale zabroni dziecku się tam kąpać. Pozwoli natomiast by dziecko, które idzie do wody kąpało się tam, gdzie białych grzyw nie ma...
TO BŁĄD !!!
Brak fal w takim miejscu to znak, że właśnie tam jest prąd wstępujący !!!
Co więc robić jak już nas taki prąd porwie?
Nie z nim nie walczyć bo takie prądy osiągają nawet do 5 m/s a to więcej niż najszybsi pływacy.
ABSOLUTNIE NIE WOLNO PŁYNĄĆ W KIERUNKU PLAŻY !!!
Należy płynąć równolegle do brzegu KONIECZNIE W TYM SAMYM KIERUNKU CO WIATR (o ile wiatr wieje równolegle, lub prawie równolegle do plaży).
W momencie w którym wypłyniemy poza prąd który wynosił nas w kierunku otwartego morza PŁYNIEMY NAJKRÓTSZĄ DROGĄ DO BRZEGU.


Drugą opcją jest unoszenie się na wodzie, gdyż takie prądy "zawracają" -ale to opcja dla tych na materacach lub dobrze pływających.
I pamiętajcie !!!
Ludzi nie topi woda tylko panika.
KAŻDY CZŁOWIEK JEST W STANIE UNOSIĆ SIĘ NA WODZIE NIE WYKONUJĄC ŻADNYCH RUCHÓW.
Jeśli nie jesteście pewni za siebie pływajcie WYŁĄCZNIE na kąpieliskach strzeżonych.
Zawsze warto mieć ze sobą przywiązaną do pasa bojkę ratunkową lub pustą, 2,5 litrową butelkę po napoju lub wodzie.
Będzie stanowiła asekurację i da możliwość odpoczynku, lub doczekania się na pomoc ratowników. #nauka #bezpieczenstwo #polska #zdrowie
hansoloxd - Dwa dni temu nad Bałtykiem utonęli ojciec z synem.
Przyczyną tego utonięc...

źródło: comment_162779823657JS7fDbfAjX9tO1pZkhhs.jpg

Pobierz
  • 264
  • Odpowiedz
KAŻDY CZŁOWIEK JEST W STANIE UNOSIĆ SIĘ NA WODZIE NIE WYKONUJĄC ŻADNYCH RUCHÓW.


@hansoloxd: mnie to #!$%@? bardzo ciekawe bo kilka razy w życiu próbowalem położyć się na plecach jak to niektórzy potrafią ale ja sie topie
  • Odpowiedz
@hansoloxd
@JestemStudentemPrawa
Nawet na wodzie w basenie da się położyć, więc sól tu może pomóc, ale nie zmienia dużo jak się potrafi to robić, a to naprawdę nie jest takie trudne.

To jakiś pierwszy lepszy filmik, który znalazłam, gość mówi, że rzeczywiście ilość wody w płucach ma znaczenie, ale to nie znaczy, że nie można wtedy oddychać, czy coś takiego, naturalnie można to robić. Warto popróbować najpierw na basenie właśnie/jeziorze,
bohomazy - @hansoloxd 
@JestemStudentemPrawa 
Nawet na wodzie w basenie da się położy...
  • Odpowiedz
@hansoloxd: Tez byłem w takiej sytuacji, pare lat temu na florydzie. Była Ok pogoda i jak to na fl, szybko się zmieniła. Patrzę a jestem już daleko od brzegu, wiec zacząłem płynąc w jego stronę, ale to co przepłynąłem, to cofało mnie 2x dalej. Na szczęście jakiś gościu zaczął mi machać żebym w bok płynął. Właściwie przeżyłem tylko dzięki temu, ze zachowałem zimna krew :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hansoloxd: Jedyne co bym zmienił w tym poradniku to, że płyniemy prostopadle do kierunku prądu który nas niesie.
Nie zawsze to musi być równolegle do brzegu a czasem może nas pod kątem spychać na bok i wtedy pod kątem można na brzeg wrócić.

Leżenie plackiem to też średni pomysł by zostać wyrzuconym na morze. Plus dochodzą jeszcze fale gdzie jak leżymy to nas zalewają.

Więc jak nas prąd porywa
  • Odpowiedz