Wpis z mikrobloga

Byłam dziś na praktykach lekarskich na oddziale wewnętrznym.

Jakiś wnuczek (który jest programistą) powiedział młodszemu asystentowi (lekarzowi), że gdyby babcia chorowała za 15 lat to by była leczona lepiej, bo by była leczona przez algorytmy, a nie konowałów jak Państwo (tu skierował się do lekarzy)

Czy to faktycznie możliwe, że za 15 lat lekarze zostaną zastąpieni?

#lekarz #medycyna #pytanie #komputery #programowanie
Pobierz jmuhha - Byłam dziś na praktykach lekarskich na oddziale wewnętrznym. 

Jakiś wnucz...
źródło: comment_1626861747KH1ELSta7TQMzsdqFtb0Sw.jpg
  • 40
@jmuhha:
Czy AI będzie lepsze od dobrego lekarza?
Raczej nie, przez dłuuuugi czas nie, jak nie nigdy.

Czy AI będzie lepsze od polskiego lekarza lub braku lekarza?
Jak najbardziej, jeszcze jak.
Czy to faktycznie możliwe, że za 15 lat lekarze zostaną zastąpieni?


@jmuhha: Nie sądzę, żeby zostali całkowicie zastąpieni, ale podejrzewam, że charakter ich pracy może ulec drastycznej zmianie, bo ta może polegać przede wszystkim na umiejętności wykorzystania AI do efektywniejszego rozpoznawania chorób i ich leczenia.
Czy to faktycznie możliwe, że za 15 lat lekarze zostaną zastąpieni?


@jmuhha: zależy od pieniędzy - technologia już jest byś chodzil do ubikacji i to co wydalisz było badane tak, że wszelkie szkodliwe zmiany będą wykrywane znacznie wcześniej. I to automatycznie bez żadnego lekarza, wywiadu lekarskiego. Lekarz też "robi badania" ale czy tą krew czy kał bada sam czy raczej wrzuca w maszynę/komputer...

Z resztą to jest otwarty sekret, że służba
@vorio: Nie lepiej a taniej przy nieznacznie większej stopie False Positive. Statystycznie więcej umrze niż gdyby sprawdził każdy przypadek lekarz ale zakładając, że nie mamy tylu lekarzy więcej osób zostanie zdiagnozowane w szybszym tempie co finalnie doprowadzi do jednak mniejszej całościowej liczby zgonów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zawsze mnie bawi jak ludzie mówią, że w Polsce nie ma / jest mało lekarzy. Wpisuje jakiego chce w goolge, dzwonię i jutro mam wizytę. Nawet w niedziele mogę przyjechać. Na NFZ oczywiście nie potrzebujesz lekarza, bo organizm sam się wyleczy albo umrze przed wizytą w 2030 ...