Wpis z mikrobloga

Byłam dziś na praktykach lekarskich na oddziale wewnętrznym.

Jakiś wnuczek (który jest programistą) powiedział młodszemu asystentowi (lekarzowi), że gdyby babcia chorowała za 15 lat to by była leczona lepiej, bo by była leczona przez algorytmy, a nie konowałów jak Państwo (tu skierował się do lekarzy)

Czy to faktycznie możliwe, że za 15 lat lekarze zostaną zastąpieni?

#lekarz #medycyna #pytanie #komputery #programowanie
jmuhha - Byłam dziś na praktykach lekarskich na oddziale wewnętrznym. 

Jakiś wnucz...

źródło: comment_1626861747KH1ELSta7TQMzsdqFtb0Sw.jpg

Pobierz
  • 40
Czy to faktycznie możliwe, że za 15 lat lekarze zostaną zastąpieni?


@jmuhha: Wszyscy lekarze? Na pewno nie, ale imo 3/4 chorób takich "podstawowych" w przychodniach rodzinnych, możnaby wyleczyć algorytmami.
Mam wizję takiej przychodni przyszłości z dużym tabletem na którym pacjent dokonuje samodzielnie (ewentualnie z pomocą obsługi) wyborów, jak na wywiadzie:
- Czy sprawa jest nagła? - Tak/Nie (wybieramy np. nie)
- Pokaż na modelu człowieka gdzie boli - np. wybieramy gardło
@jmuhha: do póki nie ma dopracowanego AI to będą ale potem z pewnością ich zastąpią bo co ludzkie oko nie wypatrzy tak AI uchwyci i lepiej dopasuje jednostkę chorobowa według wprowadzonych wytycznycht.
@jmuhha: to zalezy. sluchalem jakis czas temu na Spotify podcastu o machine learning i profesor Igor Podolak twierdzil, ze niektore narzedzia bylismy w stanie wytrenowac do skutecznosci eksperckiej. problem tylko polegal na ustaleniu kto bedzie ponosic odpowiedzialnosc za bledne diagnozy i ogolnie firmy ubezpieczeniowe w USA to uwaliły. kolejnym argumentem bylo to, ze wdrazanie tego typu rozwiazan moze sie spotkac z oporem samego srodowiska medycznego, bo sami lekarze sa dosc sceptyczni.
@jmuhha: na pewno większość lekarzy zastąpi komputer, bo sztuki wielkiej w tym nie ma, że po zebraniu odpowiednich wyników, podejmuje się standardową diagnozę i stosuje się z góry ustaloną procedurę leczenia. Na pewno będzie dokładniejszy niż lekarz, bo może wyłapać drobne szczegóły, a będąc podłączony do dużej bazy danych, może wybrać najlepszą procedurę leczenia. Kwestia zainwestowania w technologię.
@jmuhha: Mysle, że warto zaznaczyć, że istotne są pieniądze. Nowe technologie prawdopodobnie nie będą najtańsze i być może w dobrze rozwiniętych krajach faktycznie beda mogly być wykorzystywane. Ale w Polsce? Nas nie stać czasem na podstawowe sprzęty a co dopiero takie mega udogodnienia. Według mnie, jeżeli takie coś będzie wprowadzane to bardzo wolno w takich krajach jak nasz. Z drugiej strony jak sobie o tym pomyślę to 15 lat to naprawdę