Wpis z mikrobloga

#2 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Genetyka kotów szylkretowych i trikolorek jest niezwykle ciekawa. Zapewne większość z Was wie, że umaszczenie biało-czarno-rude występuje niemal wyłącznie u samic (1:3000 szansa na kocura i 0.01% na to, że będzie płodny). Dlaczego tak się dzieje?

Tylko rudy gen i nierudy gen na chromosomach XX tworzą kota szylkretowego. Gen O (orange) i o (non orange) są przenoszone tylko na chromosomie X, samce mają chromosomy XY. Tak więc kocur z genem O często będzie miał całkowicie rude futro, ale nie będzie szylkretem. Jeśli natomiast rodzi się wyjątkowy kocur o genotypie XXY, to taki kocurek może być szylkretowy (i przy okazji bezpłodny). Samice otrzymują dwa chromosomy X, dlatego, gdy widzimy szylkreta, możemy śmiało założyć, że jest to kotka.
Więcej o genetyce calico i dlaczego jest ona ważna dla ludzi (!) - następnym razem.

#koty #ciekawostki
xhxhx - #2 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Genetyka kotów szylkretowych i trik...

źródło: comment_1626182427Er7JaIHnvJx7h0lduH33c9.jpg

Pobierz
  • 53
  • Odpowiedz
@enron: jak we wpisie, 1:3000! Bardzo mała szansa, ale tak, byli tacy :)


@xhxhx: ech, chodziło mi o kocura płodnego :) Bo to już jest tak znikoma szansa, że chyba nie odnotowano ani jednego przypadku...
  • Odpowiedz
@xhxhx: no jest info o 0.01% szansy na płodność ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dlatego właśnie się pytam...
Czyli niby jeden na 300 tysięcy szylkretów to płodny samiec. Niby kotów jest dużo, ale... ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@xhxhx: za to ile trzykolorowej miłości by było wokół ()

Na osiedlu oprócz moich dwóch trikolorek jest jeszcze jedna, na sąsiednim osiedlu jeszcze jedna. Wszystkie poznałem, szukając mojej Frysi jak zwiała na 3 tygodnie... Stąd ma teraz walizeczkę Szachida na szyi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz