Wpis z mikrobloga

#2 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Genetyka kotów szylkretowych i trikolorek jest niezwykle ciekawa. Zapewne większość z Was wie, że umaszczenie biało-czarno-rude występuje niemal wyłącznie u samic (1:3000 szansa na kocura i 0.01% na to, że będzie płodny). Dlaczego tak się dzieje?

Tylko rudy gen i nierudy gen na chromosomach XX tworzą kota szylkretowego. Gen O (orange) i o (non orange) są przenoszone tylko na chromosomie X, samce mają chromosomy XY. Tak więc kocur z genem O często będzie miał całkowicie rude futro, ale nie będzie szylkretem. Jeśli natomiast rodzi się wyjątkowy kocur o genotypie XXY, to taki kocurek może być szylkretowy (i przy okazji bezpłodny). Samice otrzymują dwa chromosomy X, dlatego, gdy widzimy szylkreta, możemy śmiało założyć, że jest to kotka.
Więcej o genetyce calico i dlaczego jest ona ważna dla ludzi (!) - następnym razem.

#koty #ciekawostki
Pobierz xhxhx - #2 Faktów i ciekawostek o kotach #calico
Genetyka kotów szylkretowych i trik...
źródło: comment_1626182427Er7JaIHnvJx7h0lduH33c9.jpg
  • 53
Czyli niby jeden na 300 tysięcy szylkretów to płodny samiec. Niby kotów jest dużo, ale... ( ͡º ͜ʖ͡º)


@enron: a, jeszcze brakuje jednej informacji: jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia trikolora wśród dachowców. Bo to też nie jest duża szansa. Dopiero z tego ułamka jeden na 300 tys. więc myślę że to niezwykle rzadkie zjawisko. Szukałam kiedyś, jak często występują szylkrety, ale nie mogę tego znaleźć, bo wszystko
@xhxhx: zapomniano dopisać, że szylkretowe kotki są #!$%@?ęte w porównaniu do normalnych kotów XD Oczywiście kochane zwierzątko ale posranego charakteru nie można im odmówić.
@wypoku: Nie jest to prawda :) chyba dla każdego umaszczenia istnieją takie mity ;) badania wskazują na brak związku, zresztą sama znam więcej tulaśnych calico niż szalonych. Zrobimy kiedyś ankietę to się przekonamy jak to jest w naszym fanklubie ;) Możesz pomóc - zdefiniuj co masz na myśli, opisz o jakie cechy Ci chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xhxhx: jak za łebka łapałem koty na wiosce do Jelfy na badania to nie mogły być rude. 40zł za sztukę dostawałem. Żadna praca nie hańbi ( ͡° ͜ʖ ͡°)