Wpis z mikrobloga

@wojna: beka beką ale słynny mem '3000netto/polacy' jest po prostu prawdą, MASA ludzi zarabia < 3k i mimo, że za te pieniądze nijak się utrzymasz to statystycznie są to prawie średnie zarobki, to tylko na wypoku ludzie sie śmieją że za 5k to nie wstają z łóżka, większość ludzi by pocięła za takie zarobki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wojna: Nie wiem o co się oburzać. Kiedyś jak śledziłem uważniej TVP widziałem ten zabieg. Czyli robią to nie od dziś, a od dwóch lat na pewno. Raz był reportaż w stylu "Portfele Polaków coraz grubsze", gdzie pani Sylwia się chwaliła, że jest w stanie miesięcznie odłożyć 50zł. I to było przedstawione jako sukces. Obrali po prostu taką strategię na problem niskich wynagrodzeń w Polsce - pokazywać i wmawiać ludziom, że
@henryk_kania: Wszystko pięknie ładnie, do momentu jak nie przeliczysz na euro () Przecież to jest kwa dramat! 650€ i klasa średnia? Ahhhh..szkoda komentować bo niepotrzebnie się człowiek irytuje. Doganiamy zachód…
@wojna

Polacy masowo wracają do ojczyzny by móc zostać klasą średnią.


A co nieprawda? Tuska, Podolski...
Może to nie 100% Polacy, ale to może jeszcze lepiej

XD
@wojna: Nie no, jasne że dramat, ale przecież o tym nie mówimy głośno. Głośno mówimy tylko o tym, że "Niemcy zazdroszczą nam (#!$%@? wszystkiego)" . Pamiętam jak w może nieco cięższym czasie, ale nie tak odległym kolega występował, będąc za granicą, o stypendium i kobieta która tam była zwróciła mu uwagę, że pomylił się we wniosku w wynagrodzeniu rodzica podawanego w ojro o jedno zero. Nie pomylił się.
4k netto to tez bardzo mizerna wyplata

@borjaki: na wykopie, tak samo jak na wykopie 15cm to mikropenis


@Bumelante: nie na wykopie tylko w zyciu. no chyba ze mieszka sie w piwnicy do ktorej mama dostarcza pozywienie. Wtedy faktycznie za 4k mozna zyc jak Krol. Ale jesli mieszkasz w duzym miescie i chcesz zyc a nie wegetowac to wyplata 4k netto to glodowa pensja
@wojna: ale tak bez żartów jakby to był tylko związek dwóch osób i każdy po 3k netto to przecież można nazwać to klasą średnią. Bez problemu mogli by spłacać mieszkanie 40m^2 w mieście stołecznym, mieć kilku letni samochód oraz wakacje w jakimś słonecznym tańszym miejscu patrz Albania czy coś. Jeżeli są jeszcze dzieci to oczywiście że już ta kasa by nie starczała.

Dobra tutaj posiliłem się dopiero wikipedią. "Obecnie klasę średnią
@wojna: Bo sam uważa się za klasę wyższą a zarabia pewnie z dyszkę brutto. Przecież nie przejdzie mu przez gardło, że jako wiceminister finansów jest w klasie średniej ¯_(ツ)_/¯
@wojna: O kurde, mieszkam u starych w piwnicy, jedyne co posiadam to ubrania, telefon, telewizor i plejstejszyn i zostałem mianowany klasą średnią. Pięknie #!$%@?, pięknie xD
@borjaki: takich dużych miast jest w Polsce kilka. A małych wsi gdzie z zarobkami 4k na rękę jesteś lokalnym oligarchą są tysiące


@Bumelante: no ale wiesz ze np nowe auto z salonu kosztuje tyle samo dla mieszkanca Warszawy i podlaskiej Hajnowki. Tak samo wakacje, elektronika czy jedzenie. To dalej sa male pieniadze bez wzgledu gdzie mieszkasz. Na wsi po porostu bedziesz miec wegetacje na niecp wyzszym poziomie za ta kwote
@wojna: W Polsce intuicja dotycząca "klasy średniej" zawodzi z powodów językowych.

Wyrażenie "klasa średnia" po polsku ma wyraźną konotację w stronę matematycznej średniej, czyli jakiejś przeciętnej. Stąd w dyskusji ciągle wybija szambo związane z tym że ktoś przypisuje osoby o przeciętnych dochodach do "klasy średniej".

Po angielsku (skąd temat pochodzi) ta klasa to "middle class".
"Middle" oznacza coś pomiędzy jakimiś innymi rzeczami - tu chodzi o ludzi pomiędzy klasą pracującą (lower-class),
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hellfirehe: Zmartwileś mnie. Sam mam trochę inna definicję polegająca na tym że sprawdzasz jaka kategoria wydatków zmusza cię do zastanowienia czy cię na to stać, a nie bierzesz tego, co chcesz: żywność, AGD, wakacje, samochody i nieruchomości. Ale jak podałeś taką kwotę to posiadanie dzieci strasznie zmienia obraz sytuacji. Przy dwójce dzieci to klasa średnia zaczyna się od 32k na rękę na parę? To raczej nie będzie 15% społeczeństwa, tylko bliżej
Ale jak podałeś taką kwotę to posiadanie dzieci strasznie zmienia obraz sytuacji.


@kirsen: Tzn. na pewno jest tak że do danej klasy trafia jako całość gospodarstwo domowe.
A tu zamożność zależy od wielkości tego gospodarstwa i sumy zarobków.
Dlatego zarobki które singla zaszeregują spokojnie jako "middle class", w przypadku gdy będzie jedynym żywicielem sporej rodziny - może się okazać że tu już żadnego szału nie ma.

Może niekoniecznie dzieci należy liczyć