Wpis z mikrobloga

Raport NBP odnośnie rynku mieszkaniowego
https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_03_2021.pdf

Zadam pytanie... Czy NBP celowo manipuluje danymi w tych raportach ???
Zobaczcie sami

Spadki cen , nie tylko cen ale drastyczne spadki ilości transakcji na rynku w wtórnym.
+ w gratisie opisałem kilka błędów z prostej matematyki, z masy dziwnych żeczy w tabelkach kótre wprowadzają w bład. Nie nazywając tego manipulacją danymi w dokumentach
(45min nad tym spędziłem)

Przykładowo

Warszawa Rynek Wtórny ilość transakcji
1KW 2020 - 3800 szt
1KW 2021 - 934 szt - to jest krach

Wrocław
Rynek pierwotny
1KW2020 - 2 157
1kw 2021 - 1 690 - to jest krach

Są też nieprawdopodobne dane

rynek wrocławski:
pomimo ze cena m2 wzrosła o 410 zł na rynku pierwotnym wśród mieszkań 40-60m2
na rynku wtórnym ilość transakcji 78szt w 1kw 2020 wybiła do do 217 sztuk !!!
w momencie gdy w tej samej cenie można było mieć większy metraż XD

Kuriozalne śa dane z tabel

Patrząc na ceny z tabelek transakcyjnych rynku wtórnego Wrocław
Dane z rynków nie odpowiadają podsumowaniu w tabelce.
Biorąc najprostszy sposób analizy
sumie różnią się nie kiedy do 98 lz na metrze ale w analizie takie rzeczy nie powinny się zdążać

Rynek wtórny Wrocław

8 196
7 330
6 925
6 872

- 7330.25

a w tabelce jest wpisane cena średnia cena m2 -7315

to samo Wrocław w 1KW2021 ceny ofertowe

10 141
8 747
8 244
8 062

Co daje średnia cenę 8 798 zł / m2
a tabeli jest wpisane 8 715 zł / m2

co daje różnice 83.5 zł zaniża rozwarstwianie się cen ofertowych i transakcyjnych.

Inne dodatkowe kwiatki o których wspomniałem na początku.

Na rynkach miast porównując poprzednie lata jest więcej anomalii, co zaczyna wyglądać na to ze dane mogą być preparowane.
Poniżej podaje proste błedne sumy. Niektóre dane w tabelkach zostały przepisane 1 do 1 z poprzednich kwartałów.

Warszawa RW
od 60,1 do 80 mkw. 11 089 9 342 11 102 9 710 11 350 10 123 11 292 10 123 11 387 9 389

jak widać w 2 kwartałach cena mieszkań w warszawie 60-80 m2 byla taka sama ;)
https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_03_2021.pdf

#nieruchomosci #finanse #dane #deweloperka #mieszkanie #matematyka #analizatechniczna #mieszkaniedeweloperskie
#gospodarka #patodeweloperka
Pobierz dzikuZplasriku - Raport NBP odnośnie rynku mieszkaniowego 
https://www.nbp.pl/publik...
źródło: comment_16251332167v9KiBpokQsWzC1nVXqBCg.jpg
  • 50
@dzikuZplasriku: darmowa lekcja z liczenia średnich

na hipotetycznym rynku, było 5 transakcji:
2 transakcje dla lokali poniżej 40m2, i po 1 transakcji dla lokali 40-60, 60-80 i powyżej 80

ceny były jak na obrazku, średnia z tych transakcji wyniosła 6000 PLN

to co ty zrobiłeś pokazuje kolumna obok ze średnią 5250, czyli policzyłeś średnią ze średnich, co jest niepoprawne
Pobierz vinmcqueen - @dzikuZplasriku: darmowa lekcja z liczenia średnich

na hipotetycznym ...
źródło: comment_1625134522SzLFfDnlOfqLHcKRHzO6ul.jpg
@vinmcqueen: @vinmcqueen: no i własnie wprowadzasz błąd:
Aby obliczyć średnią musimy dodać do siebie wszystkie wyniki i podzielić tą sumę przez ilość tych wyników.

W swoim rozumowaniu zabrałeś jedną wartość. Średnia ze średnich ostatecznych jest samo sprawdzająca.
Zrobiłeś fikołka traktując 2 wyniki jako jeden

A to co ty zrobiłeś to uśredniłeś wynik i pozycje 1 i 2 policzyłeś jako jedną wartość.

Jeżeli masz śernia ż mieszkań 40 m2
średnia z
no i własnie wprowadzasz błąd:

Aby obliczyć średnią musimy dodać do siebie wszystkie wyniki i podzielić tą sumę przez ilość tych wyników.


@dzikuZplasriku: facet, na screenshocie który wrzuciłeś, zsumowałeś 4 wartości (w zielonej i w czerwonej ramce widzę też) i podzieliłeś na cztery, o czym ty mówisz

check your facts, w prostym przykładzie napisałem ci gdzie zrobiłeś błąd w swoim liczeniu i na tym kończę, bo nie chce mi się dłużej
@ Gorion103 średnie z tabeli sa policzone z 4 wartości średnich. wszystkie średnie zawsze sa samosprawdzające

- w tej tabeli masz napisane:

8 062 + 8 244 + 8 747+ 10 141 = 8798.5
a tabeli górnej nad tymi średnimi masz wyniki 8715 - nie liczyłem do wyniku 8715

jak byś do szkoły chodził średnie ze średnich są "samosprawdzające" i jak zsumujesz wyniki średnie z wymników średnich i podzielisz to na sume
DLA PRZYKŁADU WEŹCIE SOBIE OBOK INNE TABELE Z SUM ŚREDNICH I ZOBACZCIE ŻE WYNIKI WYCHODŻA TAKIE JAK JEST PODANE W SZARYM POLU NAD SUMAMI Z POSZCZEGÓLNYCH METRAŻY

wiem ze możecie nie nie dowierzać ale matma nie kłamie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
jak to jest że w czesci tych samych tabel wyniki sie zgadzają a winnych słupkach wyniki sie nie zgadzają ????

@Gorion103: @vinmcqueen:
@dzikuZplasriku:

jak byś do szkoły chodził średnie ze średnich są "samosprawdzające" i jak zsumujesz wyniki średnie z wymników średnich i podzielisz to na sume kadego pojedynczego składnika średnich to zwasze ci wyjdzie to samo,


Królu złoty... Tak się dzieje pod warunkiem, że w każdym przedziale, dla którego masz średnią jest taka sama liczba liczba sprzedanych metrów kwadratowych mieszkań. W każdym innym przypadku średnia ze średnich nie da ci poprawnego wyniku.

Wyobraź
1. Twoja srednia ze srednich: (10000+5000)/2 = 7500

2. Średnia z transakcji (1000040+5000150)/190 = 6052


@valencianista: jeszcze raz powiem średnia z transakcji powinna sie pokrywać że średnią z poszczególnych rubryk
każda średnia w rubryce ma odwzorować srednią cenę m2 ż każdego mieszaknia, z każdego metra tego mieszaknia.

własnie biorąć dane dla każdego z tego rynków średnia średniej powinna sie pokrywać.

jak tak nie jest to dane śa błedne .

Maśz 4