Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na rozmowie kwalifikacyjnej, która skończyła się tak, że powiedziałem "okey, dosyć tego, wszyscy tracimy czas, do widzenia".

Aplikowałem na stanowisko juniorskie, a byłem przez młodego, nie wiem, 25-30 letniego gościa przepytywany z typowo dokumentacyjnych kruczków. Typowe pytania żeby się popisać, że "ja znam jakiś nieistotny szczegół z dokumentacji technicznej, a Ty nie, bo mało kto go zna". Juniorowi pytania w stylu " Po co nam w HTTP metoda Put i Delete, skoro to samo można zrobić Get i Post?"

Na końcu powiedzieli mi, że "proszę się nie przejmować, że nie znał Pan odpowiedzi, my te same pytania zadajemy seniorom, tylko, że od seniorów wymagamy poprawnej odpowiedzi, a od juniorów czarowania i wymijających odpowiedzi" i to jest #!$%@? cytat. Nie żartuje.

Kumacie to ? #!$%@?, rekruterzy, po #!$%@? wy to robicie ? Po #!$%@? zapraszacie człowieka na rozmowę, żeby się popisywać? W całej rozmowie rekruter nie próbował sprawdzić co potrafię i co umiem, tylko sprawdzić, czy znam 574 stronę dokumentacji i jakiś nieistotny kruczek w tej technologii.

#programowanie #programista15k #pracbaza
  • 131
  • Odpowiedz
@Arogancky: Ale ja jedyne co powiedziałem, to to, że chce się tego nauczyć. Tyle. Skąd mam wiedzieć, do czego mogę to użyć, skoro nie wiem jeszcze na tym etapie jak to działa.

Ja #!$%@?...
  • Odpowiedz
"Nie musiałem mieć żadnych przesłanek. Mogłem pomyśleć - o, biznes tego coraz częściej wymaga, nauczę się tego."


@git-push: Udzieliłeś takiej odpowiedzi? Skrytykowali Cię za nią? Wyśmiali? Bo nie kumam.
  • Odpowiedz
@git-push: masz sporo racji ale chłopy też ci wskazują gdzie popełniasz błąd. HTTP to było pytanie o podstawy jakby nie patrzeć i typ po studiach by wiedział prawdopodobnie.
A z tym MongoDB wcale się nie dziwię, że zapytał, bo wyszło, że tylko słyszałeś o czymś takim albo nazwa ci się spodobała, a poz tym nic innego nie wiesz ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Po co nam w HTTP metoda Put i Delete, skoro to samo można zrobić Get i Post?


@git-push: to akurat brzmi jak pytanie o rozumienie koncepcji RESTa, więc wskazuje na lukę w wiedzy która nie jest specjalnie techniczna i generalnie bardzo prosta do doczytania. Tak czy inaczej warto żebyś zdawał sobie sprawę, że mało kto odpowiada poprawnie na wiele pytań rekrutacyjnych i nikt normalny faktycznie nie oczekuje 100% poprawności z rękawa.
  • Odpowiedz
@zibizz1: Nie. Chodzi bardziej o to, że w CV deklaruję znajomość tylko i wyłącznie MySQL, mimo to dostaje pytanie czy znam jakąś inną. Odpowiadam, że nie, ale planuje nauczyć się w przyszłości MongoDB. I nawet nie dostałem pytania dlaczego. Dostałem pytania o różnicę pomiędzy MySQL, a MongoDB którego dopiero planuje się w przyszłości nauczyć. No WTF. Odpowiedziałem tyle ile umiałem, czyli, że MongoDB przechowuje informacje w postaci BSON czyli JSONów formie
  • Odpowiedz
@Wap30: No to zajebiście proste zadanie, jak seniorzy nie potrafili go zrobić :p

@non-serviam: No ja jestem po studiach. W dodatku pracowałem już komercyjnie z REST'em, jednak takie "podstawy" nie były wymagane do tego, by go skutecznie implementować.
  • Odpowiedz
dostałem, siedział przede mną pół roku i powiedział że głosował żeby mnie nie brać xD


@Arogancky: ja tam bym sobie psychologicznie z tym poradził albo bym odwrócił kota ogonem i wyszedł z twarzą ale wielu ludzi ma dumę jak Leszke Wałęsa dlatego chciał się pozbyć niewygodnego świadka xD

Nie no kurła zrobiłeś mi wieczór tą historią ( ͜͡ʖ ͡€)
  • Odpowiedz
Odpowiedziałem tyle ile umiałem, czyli, że MongoDB przechowuje informacje w postaci BSON czyli JSONów formie binarnej.


@git-push: no to odpowiedziałeś poprawnie xD znaczy że coś kojarzysz, więc na plus, coo sie spinasz ziomuś
  • Odpowiedz
No to zajebiście proste zadanie, jak seniorzy nie potrafili go zrobić :p


@git-push: myślę że byłbyś zaskoczony czego seniorzy nie potrafią zrobić bez dokumentacji i pod presją rozmowy kwalifikacyjnej (w dodatku w języku angielskim, a rekrutowałem Polaków). To branża gdzie wiele rzeczy da się zrobić eksperymentalnie (CSS jest świetnym przykładem, wiele osób nie czuje potrzeby dogłębnego rozumienia teoretycznych podstaw, skoro w końcu wyklikają odpowiedni rezultat), z wieloma rzeczami nie masz regularnej
  • Odpowiedz
No ale #!$%@? mnie sam fakt, że gość mnie pyta o rzeczy, których nie deklaruje w CV. Jest to po to, by wykazać, jak mało wiem.


@git-push: to jest polska, hr to stan umysłu...
Pajacuje pewnie żeby się popisać, a z ciebie zrobić głąba.
Ciesz się, że nie pytał gdzie się widzisz za 5 lat albo z jakim zwierzęciem się utożsamiasz xD
  • Odpowiedz