Wpis z mikrobloga

Byłem wczoraj na rozmowie kwalifikacyjnej, która skończyła się tak, że powiedziałem "okey, dosyć tego, wszyscy tracimy czas, do widzenia".

Aplikowałem na stanowisko juniorskie, a byłem przez młodego, nie wiem, 25-30 letniego gościa przepytywany z typowo dokumentacyjnych kruczków. Typowe pytania żeby się popisać, że "ja znam jakiś nieistotny szczegół z dokumentacji technicznej, a Ty nie, bo mało kto go zna". Juniorowi pytania w stylu " Po co nam w HTTP metoda Put i Delete, skoro to samo można zrobić Get i Post?"

Na końcu powiedzieli mi, że "proszę się nie przejmować, że nie znał Pan odpowiedzi, my te same pytania zadajemy seniorom, tylko, że od seniorów wymagamy poprawnej odpowiedzi, a od juniorów czarowania i wymijających odpowiedzi" i to jest #!$%@? cytat. Nie żartuje.

Kumacie to ? #!$%@?, rekruterzy, po #!$%@? wy to robicie ? Po #!$%@? zapraszacie człowieka na rozmowę, żeby się popisywać? W całej rozmowie rekruter nie próbował sprawdzić co potrafię i co umiem, tylko sprawdzić, czy znam 574 stronę dokumentacji i jakiś nieistotny kruczek w tej technologii.

#programowanie #programista15k #pracbaza
  • 131
@KindGuy: Aha, czyli jakiekolwiek pojęcie o Springu sprowadza się do pytania "Po co nam Spring skoro jest Spring Boot?" Tak sie to testuje ?

Bo na wcześniejszej rozmowie miałem pytania o wstrzykiwanie zależności, czym jest adnotacja @Qualifier, czym jest @Transactional. To są pytania które w jakiś sposób obrazują, czy masz jakiekolwiek pojęcie o Springu.
Po #!$%@? zapraszacie człowieka na rozmowę, żeby się popisywać?


@git-push: żeby sprawdzić wiedzę? Miałem kiedyś rozmowę z której wyszło mi jakieś 20% poprawnych odpowiedzi, a finalnie dostałem mega pozytywny feedback i zaliczenie na poziom seniora ¯\_(ツ)_/¯
@git-push: Wygląda na to, jakby ktoś Cię pytał według mojego schematu ale skopał sprawę :D

1. Pytanie o PUT, DELETE, skoro jest POST i GET ma dwa cele - jeden, na ile znasz standard REST. Drugie, ma sprawdzić czy myślisz :). Od juniora nie oczekuje się pełnej wiedzy, a pytania o dokumentacje są bez sensu bo od tego jest dokumentacja. Rekruter dał Ci szczątkowe informacje, które trzeba poskładać do kupy :)
Juniorowi pytania w stylu " Po co nam w HTTP metoda Put i Delete, skoro to samo można zrobić Get i Post?"


@git-push: uważasz że to złe pytanie dla juniora?
Moim zdaniem to banał, jeśli ktoś nie zna odpowiedzi na to pytanie to raczej nie jest programistą (nawet juniorem)
@git-push: już nie jestem programistą, (w sensie nie klepię bezpośrednio kodu, chociaż robię apki - to skomplikowane :D), ale teraz rekrutuje i jeśli ktoś przychodzi do mnie i chce robić jakiekolwiek webowe aplikacji, czy cokolwiek co chociaż pachnie protokołem http to musi chociaż przeczytać na wikipedii na ten temat. Ja nie wymagam od juniora znania wszystkich "njuansów" rest api, ale ma to po prostu rozumieć, a nieznajomość zastosowania metod http jednoznacznie