Wpis z mikrobloga

@Szamotowy_Marian: nie potrzeba, ale ludzi to dziwi

Dziwi, bo mało który człowiek po liceum wie, że zimno stara się być cieplejsze i w tę stronę ucieka energia, a nie na odwrót.

Dodałbym do tej praktycznej wiedzy użytkowania lodówki fakt, że z tyłu ma takie metalowe coś co jest dosyć ciepłe i fakt, że jak ogólnie ciepło wokół to średnio z oddawaniem ciepła w tym elemencie lodówki, przez co lodówka mniej efektywnie
@Dudus2709: Top 3 koszmarów xD
1. Bycie porwanym przez ufo i podtrzymywanym przy życiu i robionym na tobie eksperymenty lub po prostu bycie warzywem.
2. Bycie urzędnikiem,prawnikiem czy inne dokumenty, przepisy, pisma i język martwy xD
3. Matematyka/Fizyka i użytkownaie na codzień skomplikowanych wzorów, samych literek itd a jeszcze do tego pisanie dokumentacji, sprawozdań i wyliczeniae czegoś AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa To naprawdę dobry materiał na horror, walić tam duchy i wampiry to jest
@Iskaryota: Miras byłoby fajnie jakbyś w 3 zdaniach opisał ten proces. Wstydzę się tego, ale jestem humanem i z ciężkim wysiłkiem miałem 3z fizy.
Rozumiem tylko, że w lodówce działa sprężarka, która kieruje płynem w zamkniętym układzie (tak jak w układzie klimatyzacji np) i ten płyn parując powoduje obniżenie temperatury, potem sprężarka go skrapla i z powrotem paruje.
No i gdzieś pewnie jest termostat, który pilnuje żeby temperatura była stała (ale
to co innego, cien nie jest grzany przez slonce. Ale lodówka to nie słońce, lodowka służy do chłodzenia, a nie grzania. Tak samo jak klima ( ͡° ͜ʖ ͡°)-


@loman_alchemik: Jak już wyzej zostało napisane.

Transportujemy ciepło a nie zimno, tak jak "transportujemy" świadło a nie ciemność.
Lodówka to pompa ciepła i transportuje z wewnątrz do zewnątrz.

Nie ma takiego czegoś jak
Dlaczego lodówka nie schłodziła mi w godzinę wsadu 20 ciepłych piw, które w nią wsadziłem? Ja nie wiem, jakaś popsuta jest.


@Iskaryota: wszystko spoko ale takich rzeczy nie uczą w szkole :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FeC7800: to miliony Polaków wróciłyby do dołów w ziemi i codziennych zakupów na obiad, bo wszystko zepsute XD
A sumie ciekawa perspektywa. Gdzie zbierają podpisy pod tym projektem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dlaczego lodówka nie schłodziła mi w godzinę wsadu 20 ciepłych piw


@Iskaryota:

20 piw to 10kg wody i żeby to schłodzić z 30 do 5 stopni w godzinę potrzeba 300W mocy cieplnej.

Typowa lodówka ma 200W mocy elektrycznej sprężarki, co typowo przekłada się na 600W mocy cieplnej, sprawna lodówka powinna spokojnie schłodzić 20 piw w butelkach (10kg wody i 2,9kg szkła).

Wg. instrukcji zakres temperatury pracy to 16-43 stopnie, więc jak
Transportujemy ciepło a nie zimno, tak jak "transportujemy" świadło a nie ciemność.


@Mutare_mundi: Nie ma czegoś takiego jak zimno i ciepło xd to pojęcia subiektywne, konstrukty służące do opisu rzeczywistości. Sprzecznie się o to co jest transportowane jest bez znaczenia, bo wchodzi na to samo. Po prostu chodzi o temperature otoczenia. Może używanie fachowego języka ma sens dla fizyków, ale dla zwykłych użytkowników języka niezbyt, bo przecież mówimy językiem potocznym. @
@tygry: No jest, ale to po prostu zwykłe odczucie, który my nazwaliśmy. Równie dobrze możnaby by operować na samym słowie ciepło lub zimno i nie byłoby różnicy.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AppleDash:

bo zamiast uczyć takich ciekawostek z życia wziętych, to uczą nudnego nikomu niepotrzebnego badziewia.


Mnóstwo szkolnej fizyki ma oparcie związane z rzeczami "z życia wziętych" tylko albo nauczycielom się nie chce podawać przykładów albo nakład programu nie pozwala z powodu braku czasu.
Wstydzę się tego, ale jestem humanem i z ciężkim wysiłkiem miałem 3z fizy.


@anzelmbohatyrowicz: chyba tumanem nie humanem. Prawdziwi humaniści są interdyscyplinarni i ogarniają fizykę i matematykę. Nie wycieraj sobie ust humanizmem mirku. Natomiast gratuluje swiadomosci
Typowy debil przy 32 stopniach: Dlaczego lodówka nie schłodziła mi w godzinę wsadu 20 ciepłych piw, które w nią wsadziłem? Ja nie wiem, jakaś popsuta jest.


@Iskaryota: oraz "otwarłem lodówkę, by mi mieszkanie słochodziła, czemu to nie działa?"
@Iskaryota: #!$%@? jak połamany przemądrzałku. Wyzywasz od tumanów, ale takie teksty można odnieść do wielu rzeczy których się uczyło chocby w licbazie. Rozmnażanie motyli, płyty tektoniczne, mole, podmiot liryczny, fryz, synkopa, itp. Co z tego że może w szkole średniej wiedziałem, jak jest mi coś niepotrzebne i najzwyczajniej się o tym zapomina. Wiedza użytkowa jest najważniejsza. Jak smażę jajecznicę to wiem jak ją zrobić żeby smakowała a nie rozkminiam przy jakiej
@eeemil: Fajne masz te obliczenia ale jest pewien problem - szkło jest izolatorem, powietrze też.
Załóżmy nawet optymistycznie, że wkładasz puszki z piwem a nie butelki to i tak pewnie w całych zgrzewkach a nie luzem więc wymiana ciepła jest ograniczona. Najsensowniej byłoby napełnić szufladę w zamrażalce wodą z solą i tam wrzucać piwo które wymaga natychmiastowego schłodzenia a resztę luzem do lodówki.
Najgorszy był polski, zamiast kurde nauczyć się brać udział w dyskusji, przytaczać argumenty, uczyć psychologii, żeby było mniej frustratów to jakieś wierszydła w kółko i pisanie rozprawek pod klucz. Kompletnie zmarnowany czas.


@not_me: Przecież tego właśnie uczymy się na polskim w rozprawkach. Większość ludzi ma z tym niestety problem sądząc właśnie po wynikach matur.