Wpis z mikrobloga

Cześć Wam. Dziś kolejna porcja #wymawiajzanoption. Następna będzie najwcześniej po weekendzie, gdyż jutro wyjeżdżam i będę bez dostępu do internetu (ewentualnie tylko przez wi-fi). Tematycznie przez najbliższy czas też chyba nie będzie, ale nie wykluczam, że takie wpisy już się nie pojawią.

Postanowiłem też dodawać wymowę czytaną przez kogoś tak, żebyście mogli się z nią osłuchać. Będę starać się zamieszczać tylko wyraźnie brzmiące wypowiedzi.


Zdań do niektórych słów też nie zamieszczałem, gdyż czasem po prostu nie trzeba ich zdaniem opisywać. W następnych wpisach przy niektórych przykładach też prawdopodobnie tak będę robił.

A zatem słownictwo na dziś to:

viscount - wicehrabia - //'vajkałnt// - /'vaɪkaʊnt/

infamous - mający złą sławę - //'infemes// - /'ɪnfəməs/ - The infamous computer virus Stuxnet was able to infect a lot of computers.

preface - wstęp/przedmowa/prolog - //'prefys// - /'prefɪs/ - This book preface was quite interesting.

quay - nabrzeże - //kii// - /kiː/

cello - wiolonczela - //'czeloł// - /'tʃeləʊ/ - I never knew she plays the cello.

draught - m.in. przeciąg; łyk/haust - BrE //draaft// - /drɑːft/ - He drank the remaining beer in one draught.

W Stanach draught jest zapisywane po prostu jako draft i ma też trochę inną wymowę: /dræft/. Dźwięku "æ" nie da się za bardzo zapisać w spolszczonej wersji, ale jak nawet zapis wskazuje jest to takie złączone "a" z "e". Tutaj kliknijcie na ikonkę głośnika "US" to usłyszycie wymowę amerykańską.

Ok, tyle na dziś. :)

Na koniec wołam:

@dzikiwonsz: @KotoFan: @hina88: @proximacentauri: @maniek5099: @acetone: @cofko: @psych00: @balb: @CienkiPPP: @galaretka: @unstyle: @exile: @fidel: @tangerine_: @LegionPL: @ikar4: @Petters: @Wierszu: @macandy: @martusiek: @hqvkamil: @JangoFett: @kiken: @Nieinterere: @zdechly_jez: @anas_lex: @pokey: @dimer: @shichibukaii: @mactrix: @cherrycoke2l: @biala_wilczyca: @Nenciak: @TripleSec: @kolakao: @mile5: @winnux: @KosmicznyDzem: @bimbambom: @mozzkid: @seeksoul: @Rincewind: @panna_monika: @Engell:

Pozdrawiam,

anoption :)

#angielski
  • 15