Wpis z mikrobloga

(dodaję jeszcze raz, tym razem z ankietą)
Uważacie, że będąc programistą wypada mieć przynajmniej podstawową wiedzę z tematów związanych z komputerami, ale niekoniecznie z programowaniem? Chodzi mi tu o np:

Umiejętności:
- składanie komputera
- format systemu
- tworzenie sieci lan

Wiedza:
- bios, uefi, grub
- ntfs, fat32
- false sharing, data race
- router, switch, port, DNS, HTTP, HTTPS
- macierz dyskowa

Studiowałem informatykę i myślę, że większość ze studentów, jeśli chodzi o pozycję "wiedza", to nie potrafiliby powiedzieć więcej niż 2 zdania o tych pojęciach. Niektórzy uważają, że jak czegoś będą potrzebowali, to to po prostu znajdą to w internecie. Inni twierdzą, że jak nie wiesz, że czegoś nie wiesz, to nawet nie wpadniesz na to, by tego poszukać. Co to tym sądzicie?

#programowanie #komputer #komputery #naukaprogramowania #programista15k #studiait #it #sieci #siecikomputerowe #pracait

Wypada umieć/znać?

  • Tak 53.3% (104)
  • Nie 46.7% (91)

Oddanych głosów: 195

  • 12
  • Odpowiedz
@becvvv: poza false sharing, data race, http / https reszta totalnie nieprzydatna w zawodzie programisty.

Najbardziej smiechlem przy skladaniu komputerow ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
te rzeczy są raczej nieprzydatne dla programisty. ale można by mieć głębszą wiedzę jak działa np pamięć w komputerze, przy programowaniu kodu który z założenia ma być jak najbardziej wydajny (zapewne to niszowa potrzeba) i efektywnego wykorzystywania cache i innych technik optymalizacji kodu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@becvvv: Składanie komputera nie jest bardzo trudną umiejętnością (złożyłem w życiu jeden komputer i jakimś cudem go sobie nie rozwaliłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)), ale nie trzeba tego umieć. Trzeba jednak wiedzieć minimum, jakie są w komputerze części i za co odpowiadają
Cała reszta to jest wiedza, którą powinien mieć informatyk, taki na przykład od naprawy albo zajmujący się komputerami w firmie czy szkole
Ale niekoniecznie programista
  • Odpowiedz
@becvvv wypada znać, ale programisci to taki typ ludzi ck nic nie muszą ( ͡º ͜ʖ͡º) do tego mają zerowe pojęcie o IT, a najczęściej najgłośniej szczekają ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@becvvv: takiemu zwykłemu programiście taka wiedza nie jest potrzebna. jednak, z drugiej strony możesz się specjalizować np w programowaniu sterowników i wtedy wiedza o biosach czy budowie konkretnego sprzętu jest niezbędna. Oczywiście najlepszy programista to taki, który jednak potrafi się uczyć szybko i skutecznie by daną wiedzę posiąść. I wtedy nie ważne co będziesz robić to dasz radę.
  • Odpowiedz
@becvvv: Wszystko warto wiedzieć ale w ilu przypadkach faktycznie przyda Ci się informacja np: Co robi blok startowy w biosie? albo jaka pojemnosc ma program rozruchowy. Imo wszystko zależy od tego co faktycznie piszesz i uzywasz na codzień
  • Odpowiedz
@becvvv: to co wymieniłeś to wiedza konieczna żeby być rodzinnym komputerowcem. Niezależnie od tego czy ją masz czy nie, rodzina będzie uważać że masz i w związku z tym masz obowiązek rozwiązywać ich wszystkie problemy.

W pracy it to inny dział, a komputer ma Ci działać bo to Twoje narzędzie pracy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@becvvv: nie studiowałem informatyki i uważam że nie będąc informatykiem takie rzeczy powinno się znać, jeżeli pracujesz na technicznym stanowisku i masz styczność z komputerem
  • Odpowiedz
@becvvv: Dzisiaj na każdym kroku wymyślane są nowe skróty, pojęcia, tysiące bibliotek i abstrakcji i za każdym razem można gdzieś pogrzebać głębiej, a wszelkie problemy rolujemy pod coraz głębszą warstwą "dywanów". Dlatego oczekiwanie od takiego "programisty JS", żeby wiedział co to jest UEFI, przerwania, DMA, PCI, ISA ( ͡° ͜ʖ ͡°) itp itd, kiedy chłopina ma na głowie npm, webpack, javascript, typescript, express, nestjs, mongodb, AWS(sic!) i
  • Odpowiedz
IMHO dla szaraczka programisty nie potrzebne, potrzebne przy awansie gdzieś w górę w strukturze korpo czy zmianie stanowiska na jakieś związane z project managementem
  • Odpowiedz
Składanie komputera nie jest bardzo trudną umiejętnością (złożyłem w życiu jeden komputer i jakimś cudem go sobie nie rozwaliłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)), ale nie trzeba tego umieć. Trzeba jednak wiedzieć minimum, jakie są w komputerze części i za co odpowiadają

Cała reszta to jest wiedza, którą powinien mieć informatyk, taki na przykład od naprawy albo zajmujący się komputerami w firmie czy szkole

Ale niekoniecznie programista

Nigdy mu
  • Odpowiedz