Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich,

Około 2-3 miesięcy temu zainteresowałem się tematem optymalizacji podatkowej dla #programista15k i kupiłem usługę doradczą w firmie XXX (nie podaje nazwy żeby nie robić reklamy). Została mi przedstawiona spersonalizowana oferta która polega na utworzeniu spółki Maltańskiej, sprawa wygląda następująco:
1. Zakładam spółkę na Malcie przy pomocy wyżej wymienionej kancelarii
2. Moje przyszłe faktury są wystawiane przez moją spółkę Maltańską
3. Maltańskie prawo mówi że "zyski osiągane poza granicami Malty są oprocentowane stawką 0%"
4. Polskie prawo mówi że jeżeli zyski osiąga spółka Maltańska i to tam powinienem zapłacić podatek (czyli 0%)
5. Wypłacam sobie zysk ze spółki Maltańskiej i zgłaszam je do urzędu skarbowego z (PIT Z/G)
6. Finalnie mam pieniądze legalne i bez podatku

Co zyskuje:
19% podatku zostaje w kieszeni (jestem na podatku liniowym aktualnie w mojej JDG)

Co tracę:
brak możliwości zaciągnięcia kredytu czy pożyczki w Polsce (wątpię że jakiś bank uzna taki dochód jaki odpowiedni do zaciągania zobowiązań)
brak możliwości leasingu z powodu braku posiadania firmy w Polsce
brak ubezpieczenia w Polsce (możliwość zgłoszenia się w ZUS do dobrowolnego ubezpieczenia i w tedy ten problem znika)

Pytanie: Co myślicie o tym? Warto w to iść? Jakieś opinie i doświadczenia? Znacie kogoś kto to zrobił?

Załączam obszerny opis który dostałem od wyżej wymienionej firmy:

W kwestii aktualnie oferowanej struktury optymalizacyjnej, proponujemy spółkę osobową maltańską (wymaganych jest co najmniej dwóch wspólników).Maltańska spółka osobowa jest transparentna podatkowo a jej zyski przypisywane są z ustaloną przez klienta proporcją do wspólników i to oni są opodatkowani na Malcie, ponieważ mają tam zakład podatkowy. Jednak gdy spółka maltańska uzyskuje dochody spoza terytorium Malty to tamtejszy fiskus zwalnia te dochody z opodatkowania na Malcie.

Limity wypłacanych kwot wynoszą do 500 000 PLN na jedną osobą na rok, zatem istotne jest odpowiednie skonstruowanie umowy spółki, aby odpowiednio podzielić zysk.

Zgodnie z umową o unikaniu opodatkowania pomiędzy Maltą a Polską - zyski pochodzące z przedsiębiorstwa, które posiada zakład na Malcie, podlega opodatkowaniu nie w Polsce a na Malcie. Spółka osobowa w rozumieniu prawa polskiego i maltańskiego rozumiana jest jako zakład podatkowy. Malta również zwalnia dochody kapitałowe, pod warunkiem, iż pochodzą one spoza Malty. Nierezydencie są zwolnieni z podatku jeśli dochód pochodzi spoza Malty.


#podatki #finanse #jdg #zus #polskilad #optymalizacjapodatkowa #malta #vat
  • 41
@oto_i_on:
https://msp.money.pl/akty_prawne/interpretacje-podatkowe/podatek;od;towarow;i;uslug,1170,102804.html

Czy uzyskiwany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w Spółce na Malcie będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce, zgodnie z art. 16 Umowy miedzy Rzeczpospolitą Polską a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, niezależnie od sposobu uregulowania opodatkowania przedmiotowego wynagrodzenia na Malcie...


Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskiwany przez Niego dochód z tytułu