Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich,

Około 2-3 miesięcy temu zainteresowałem się tematem optymalizacji podatkowej dla #programista15k i kupiłem usługę doradczą w firmie XXX (nie podaje nazwy żeby nie robić reklamy). Została mi przedstawiona spersonalizowana oferta która polega na utworzeniu spółki Maltańskiej, sprawa wygląda następująco:
1. Zakładam spółkę na Malcie przy pomocy wyżej wymienionej kancelarii
2. Moje przyszłe faktury są wystawiane przez moją spółkę Maltańską
3. Maltańskie prawo mówi że "zyski osiągane poza granicami Malty są oprocentowane stawką 0%"
4. Polskie prawo mówi że jeżeli zyski osiąga spółka Maltańska i to tam powinienem zapłacić podatek (czyli 0%)
5. Wypłacam sobie zysk ze spółki Maltańskiej i zgłaszam je do urzędu skarbowego z (PIT Z/G)
6. Finalnie mam pieniądze legalne i bez podatku

Co zyskuje:
19% podatku zostaje w kieszeni (jestem na podatku liniowym aktualnie w mojej JDG)

Co tracę:
brak możliwości zaciągnięcia kredytu czy pożyczki w Polsce (wątpię że jakiś bank uzna taki dochód jaki odpowiedni do zaciągania zobowiązań)
brak możliwości leasingu z powodu braku posiadania firmy w Polsce
brak ubezpieczenia w Polsce (możliwość zgłoszenia się w ZUS do dobrowolnego ubezpieczenia i w tedy ten problem znika)

Pytanie: Co myślicie o tym? Warto w to iść? Jakieś opinie i doświadczenia? Znacie kogoś kto to zrobił?

Załączam obszerny opis który dostałem od wyżej wymienionej firmy:

W kwestii aktualnie oferowanej struktury optymalizacyjnej, proponujemy spółkę osobową maltańską (wymaganych jest co najmniej dwóch wspólników).Maltańska spółka osobowa jest transparentna podatkowo a jej zyski przypisywane są z ustaloną przez klienta proporcją do wspólników i to oni są opodatkowani na Malcie, ponieważ mają tam zakład podatkowy. Jednak gdy spółka maltańska uzyskuje dochody spoza terytorium Malty to tamtejszy fiskus zwalnia te dochody z opodatkowania na Malcie.

Limity wypłacanych kwot wynoszą do 500 000 PLN na jedną osobą na rok, zatem istotne jest odpowiednie skonstruowanie umowy spółki, aby odpowiednio podzielić zysk.

Zgodnie z umową o unikaniu opodatkowania pomiędzy Maltą a Polską - zyski pochodzące z przedsiębiorstwa, które posiada zakład na Malcie, podlega opodatkowaniu nie w Polsce a na Malcie. Spółka osobowa w rozumieniu prawa polskiego i maltańskiego rozumiana jest jako zakład podatkowy. Malta również zwalnia dochody kapitałowe, pod warunkiem, iż pochodzą one spoza Malty. Nierezydencie są zwolnieni z podatku jeśli dochód pochodzi spoza Malty.


#podatki #finanse #jdg #zus #polskilad #optymalizacjapodatkowa #malta #vat
  • 41
@polski: no ma i będzie miał polską rezydenturę. Wtedy wpadnie w 17% lub 32% w zależności od dochodu. Natomiast te pieniądze nie są przedmiotem UoP, JDG, UZ, UoD. Tym samym 9% podatku w postaci składki zdrowotnej nie ma tu miejsca.
@oto_i_on: to zależy tylko od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania a Maltą, a ostatnio było przy tym dłubane.
Np dowalili wyrównanie podatku do polskiej stawki wszystkim z UK.

Jak się tym interesowałem ze dwa lata temu to Malta była 0%
Ile aktualnie kosztuje taka spółka?
@oto_i_on: tylko uważaj na kwestie podatkowe przy umowach doradczych, podatek u źródła, ich certyfikat rezydencji podatkowej.
W cenie jest uzyskanie indywidualne interpretacji US? Bo bez tego w każdej chwili mogą cię uwalić, z tym pewnie także ale trudniej ;)

@slapdash: taka spółka nie ma zysku, wypłaca wynagrodzenie właścicielowi, najczęściej jako Dyrektorowi (członkowi zarządu), która jest oprocentowana 0% a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie nakłada konieczności opodatkowania tego w Polsce.
@Djelon: no ale wytłumacz. Zamiast cisnąć. Rozglądałem się za casem z rumuńską spółką. I dostałem jawne informacje że do 5% podatku u źródła dochodów, musze dorównać do skali podatkowej w polsce. Czytaj 17%/32%. Skoro Malta ma 0% u źródła, to jedyne co zapłaci OP to 17%/32% w polsce. Jak jest inaczej to proszę napisz coś więcej.
@Djelon: Niestety nie, w ofercie nie ma uzyskanie indywidualnej interpretacji z polskiego US. Usługa zawiera utworzenie spółki na Malcie i zajęcie się całej robotą papierkową + wirtualny adres na potrzeby wystawiania faktur w imieniu spółki Maltańskiej.
@robroypl: powiem tak, szukać mi się dalej nie chce, ani kopać w maltańskich przepisach ale znalazłem coś takiego

kolei na Malcie opodatkowaniu (jako wynagrodzenie dyrektora, tzw. directors' fees) podlega wynagrodzenie otrzymywane przez dyrektora, ale będącego osobą zasiadającą w radzie dyrektorów spółki, tzw. board of directors. Osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym otrzymywałaby wynagrodzenie na podstawie stosownej uchwały powołującej na stanowisko dyrektora zarządzającego, ale nie powołującą do rady dyrektorów (ang. board of
@zibizz1 @polski @robroypl dzięki za odpowiedź, czy w waszej opinii kancelaria która mi doradza tą optymalizację podatkową wprowadza mnie w błąd i naraża na realnie wyższe podatki niż nie korzystanie z ich usługi i płacenie 19% podatku dochodowego w mojej JDG jak robię to teraz?
@oto_i_on: nie jestem doradcą podatkowym, ale na twoim miejscu dopytałem bym o to.

Polecam wywiady z Sławomir Mentzen o tym jak teraz trudno jest z ucieczką podatkową
@oto_i_on: chodzi o to że jak zapłacisz podatek za granicą to już nie płacisz go w Polsce, więc jeśli za granica masz gdzieś zero podatku i go zapłaciłeś to w Polsce już nie musisz, wiec rozumowanie jest ok i pewnie jesteś w stanie z tego korzystać.

Z drugiej strony jeśli z jakiegoś źródła (spółka Maltańska) masz dochód a w Polsce mieszkasz (ponad pół roku) to od tego dochodu powinieneś zapłacić podatek
Istnieje jeszcze coś takiego jak Controlled Foreign Corporation - https://www.investopedia.com/terms/c/cfc.asp

Wczoraj czytałem o zakładaniu spółki w Estonii by zrobić tam sobie parasol przed podatkiem od zysków kapitałowych i to nie takie proste https://www.tradingforaliving.pl/spolka-w-estonii/

W Twoim przypadku obawiam się, że normalnie wpadałbyś poza PITem przy wyprowadzaniu zysków to również pod CIT w formie PIT-CFC (ale żaden ze mnie doradca)
@oto_i_on: kancelaria bez indywidualnej interpretacji podatkowej to mina. Poszukaj, taką która to zorganizuje.

0% to realne co się dało uzyskać, bez dokładania polskiej części 17%. Tak było na Cyprze, w UK i w innych krajach dopóki nie zmieniono umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
@zibizz1: znalazłem coś takiego https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/ilpb1-4511-1-274-16-4-ks-pismo-wydane-przez-izba-skarbowa-184890610

w skrócie:
Pytanie/stwierdzanie składającego wniosek:

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskiwany przez Podatnika dochód z tytułu bycia wspólnikiem o nieograniczonej odpowiedzialności w maltańskiej spółce typu partnership en nom collectif będzie podlegał w Polsce zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zarówno na etapie jego powstania w Spółce, w momencie podziału zysków przez Spółkę pomiędzy jej wspólników, jak i w momencie faktycznej jego wypłaty.


Odpowiedź:

... dochodowego od osób