Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich,

Około 2-3 miesięcy temu zainteresowałem się tematem optymalizacji podatkowej dla #programista15k i kupiłem usługę doradczą w firmie XXX (nie podaje nazwy żeby nie robić reklamy). Została mi przedstawiona spersonalizowana oferta która polega na utworzeniu spółki Maltańskiej, sprawa wygląda następująco:
1. Zakładam spółkę na Malcie przy pomocy wyżej wymienionej kancelarii
2. Moje przyszłe faktury są wystawiane przez moją spółkę Maltańską
3. Maltańskie prawo mówi że "zyski osiągane poza granicami Malty są oprocentowane stawką 0%"
4. Polskie prawo mówi że jeżeli zyski osiąga spółka Maltańska i to tam powinienem zapłacić podatek (czyli 0%)
5. Wypłacam sobie zysk ze spółki Maltańskiej i zgłaszam je do urzędu skarbowego z (PIT Z/G)
6. Finalnie mam pieniądze legalne i bez podatku

Co zyskuje:
19% podatku zostaje w kieszeni (jestem na podatku liniowym aktualnie w mojej JDG)

Co tracę:
brak możliwości zaciągnięcia kredytu czy pożyczki w Polsce (wątpię że jakiś bank uzna taki dochód jaki odpowiedni do zaciągania zobowiązań)
brak możliwości leasingu z powodu braku posiadania firmy w Polsce
brak ubezpieczenia w Polsce (możliwość zgłoszenia się w ZUS do dobrowolnego ubezpieczenia i w tedy ten problem znika)

Pytanie: Co myślicie o tym? Warto w to iść? Jakieś opinie i doświadczenia? Znacie kogoś kto to zrobił?

Załączam obszerny opis który dostałem od wyżej wymienionej firmy:

W kwestii aktualnie oferowanej struktury optymalizacyjnej, proponujemy spółkę osobową maltańską (wymaganych jest co najmniej dwóch wspólników).Maltańska spółka osobowa jest transparentna podatkowo a jej zyski przypisywane są z ustaloną przez klienta proporcją do wspólników i to oni są opodatkowani na Malcie, ponieważ mają tam zakład podatkowy. Jednak gdy spółka maltańska uzyskuje dochody spoza terytorium Malty to tamtejszy fiskus zwalnia te dochody z opodatkowania na Malcie.

Limity wypłacanych kwot wynoszą do 500 000 PLN na jedną osobą na rok, zatem istotne jest odpowiednie skonstruowanie umowy spółki, aby odpowiednio podzielić zysk.

Zgodnie z umową o unikaniu opodatkowania pomiędzy Maltą a Polską - zyski pochodzące z przedsiębiorstwa, które posiada zakład na Malcie, podlega opodatkowaniu nie w Polsce a na Malcie. Spółka osobowa w rozumieniu prawa polskiego i maltańskiego rozumiana jest jako zakład podatkowy. Malta również zwalnia dochody kapitałowe, pod warunkiem, iż pochodzą one spoza Malty. Nierezydencie są zwolnieni z podatku jeśli dochód pochodzi spoza Malty.


#podatki #finanse #jdg #zus #polskilad #optymalizacjapodatkowa #malta #vat
  • 41
@oto_i_on mnie też wtedy zawołaj, na razie jestem sceptyczny - to pismo które podlinkowałeś jest z 2016, od tego czasu wiele się mogło zmienić, wspomniana przeze mnie Estonia przestała "przechodzić" jakoś w 2019 roku.
@johny11palcow2: Dzięki za informacje, już do nich napisałem maila i dzwoniłem dwa razy. Opisałem im całą sytuacje i z tego co widzę oni też zajmują się zakładaniem spółki na Malcie, ta kancelaria wygląda na dużo bardziej legitną. Czekam na kontakt od ich prawnika w celu umówienia spotkania. Więc aktualnie Mentzen oraz Skarbiec analizują to rozwiązanie. Dam znać jak coś będę wiedział.

FYI: @zibizz1 @robroypl @Djelon @antash @slapdash @itfind @polski
@zibizz1 @robroypl @Djelon @antash @slapdash @itfind @polski @johny11palcow2

Info od Mentzena:

Panie XXX co do sytuacji którą Pan opisał niestety ale nie specjalizujemy się w tego typu sprawach.

Nie mamy także wiedzy na temat czy można zaufać tej firmie.


Moja reakcja: ()

Ale czekam jeszcze na Kancelarie Prawną Skarbiec, która specjalizuję się w optymalizacji podatkowej opartej o spółkę na Malcie, także nie tracę nadziei. ( ͡° ͜
@zibizz1 @robroypl @Djelon @antash @slapdash @itfind @polski @johny11palcow2

Panowie i Panie, jednym słowem dramat. Kancelaria Skarbiec za przygotowanie mi oferty optymalizacji podatkowej zaproponowała wynagrodzenie w kwocie 2500. Jednocześnie napisałem dzisiaj maila (i otrzymałem telefon zwrotny) od Oniszczuk and associates że wyżej wymienione rozwiązanie jest nielegalne i że bez założenia spółki za granicą lub bez zmiany rezydencji podatkowej, nie dam rady zoptymalizować podatków.

Zmiana rezydencji nie wchodzi w grę, za dużo problemów z
bez założenia spółki za granicą


@oto_i_on: ale chodziło przecież o ząłożenie spółki na malcie i wypłacanie sobie wynagrodzenia, które tam nie podlega podatkowi i u nas rzekomo też nie. Więc chyba założenie spółki zagranicą to nie jest jakis warunek nie do przejścia?
@slapdash: Nie do końca, w ofercie of firmy X, dostałem propozycje otworzenia spółki coś ala komandytowej. I na podstawie informacji od tej firmy, podatki są zerowe, a hajs zarobiony nie jest hajsem spółki tylko moim i mogę nim swobodnie dysponować.

Kancelaria Skarbiec oraz Oniszczuk proponują utworzenie spółki takiej zwykłej (odpowiednik polskie z o.o.), więc podatki są mniejsze, ale na pewno nie 0, oraz dodatkowo hajs który zarobi spółka z o.o. jest
@oto_i_on: ok, a co z kwestią tego, że dyrektor spółki na malcie nie płaci podatku od swojego wynagrodzenia (a zatem kasy, którą możesz już wydawać jak chcesz) i nie musi go płacić równiez w Polsce? Napisałeś, że to "za mało" ale czemu dokładnie?
@oto_i_on: ja cały czas pisałem o otworzeniu spółki LTD/zoo na Malcie i wypłacie z niej wynagrodzenia dyrektorowi z ich stawką 0%, bez dopłaty w Polsce, bo pozwala na to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Tak było też kiedyś na Cyprze.
@Djelon @slapdash tak jest panowie, mój błąd. Chyba za dużo o tym czytam i już się sam pogubiłem. Macie racje, jestem teraz w kontakcie z Oniszczuk and associates i dam więcej szczegółów w przyszłym tygodniu. Kancelaria Skarbiec trochę za grubo pojechała za samą konsultację 2500, chociaż jeszcze ich przemyśle i zastanowię się czy warto w to zainwestować tyle hajsu. I will keep you posted guys!
@zibizz1 @robroypl @Djelon @antash @slapdash @itfind @polski @johny11palcow2 @KwasowyProktolog10kJava @brown_quick_fox @Wookie2020 @bloodguy @villager @Zeddzik @jelly2833

Jestem po rozmowie z Kancelarią Skarbiec i w skrócie nie da się zoptymalizować podatków w Polsce bez zmiany rezydencji podatkowej.

Spędziłem ostatnio dużo czasu nad tym tematem i w skrócie tworzenie fikcyjnych firm byle by optymalizować podatki jest nielegalne z perspektywy Polskiego prawa. Jedyne rozwiązanie jakie mam to otworzenie spółki, ale generalnie nie zyskam na podatkach prawie
Dodatkowa informacja jest taka że niedługo Polsko-Maltańskie umowy zostaną zmienione, żeby jeszcze bardziej ukrócić ten proceder. Polecam sprawdzić skrót CFC oraz GAAR w google.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@oto_i_on: czyli podsumowując, jeśli jestem w Polsce ponad pół roku i kasę wyciągam z zagranicznej spółki to jesli to wyciąganie tam kosztuje mniej niż w Polsce to dopłacam różnice do US w Polsce. Natomiast jeśli tam już zające np 35% podatki to w Polsce już nic nie płace.
Czy tak działa ta ustawa która pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania?
@oto_i_on: nie do końca dobrze się dowiedziałeś.
Otwierasz spółkę, zostajesz jej członkiem zarządu, wypłacasz sobie wynagrodzenie (dowolne), umowa u unikaniu podwójnego opodatkowania nie nakłada na nie dodatkowego opodatkowania (czyli jest 0%).
Aby nie omijać prawa robi się indywidualną interpretację podatkową.

Ale jak się zmieni umowa z Maltą to wszystko się skończy.