Wpis z mikrobloga

@kuna999: Tak, Portugalia jest ok i rozumiem że ktoś chce tam jechać dla pogody i atmosfery kraju jeżeli ktoś lubi.

Ale jasno trzeba sobie powiedzieć - nie dla pieniędzy :) Tam pensja minimalna to chyba 500 EUR, wydaje mi się że w tej chwili Polska już przegoniła Portugalię ekonomicznie, gdy my szliśmy do przodu oni mieli epicki kryzys a i tak zawsze byli najbiedniejszym krajem zachodu
Ja się mogę odnieść do tego jak to wygląda w Szwajcarii dla #programista15k ( ͡ ͜ʖ ͡)

Programista z doświadczeniem5+ letnim może spokojnie liczyć na 120'000 CHF rocznie.

Jak wyglądają podatki?
To skomplikowane, ale generalnie podatki są mocno zależne od kantonu, w którym się mieszka.
Całkowite opodatkowanie ze składkami (dochodowy, emerytura, Krankenkasse) to w zależności od Kantonu od 17 do 35% (w uproszczeniu)

Ten kalkulator jest
@DoktorPlagi: no to właśnie szykuję się, żeby #!$%@?ć. Dzięki temu nie dorzucę do budżetu ani złotówki, więc zamiast wspomóc gospodarkę sensownymi podatkami, to nie dam nic. Z NFZ ostatni raz korzystałem parę lat temu, a i jeszcze szczepionkę na COVID będę miał za darmo.

Wolę mieszkać w kraju, gdzie promuje się małą przedsiębiorczość niż #!$%@? na każdym kroku. Jestem przeciwny rozdawnictwu i wzrostowi podatków, składek, danin i innych baśniowych stworów na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 20
@DoktorPlagi: tylko w liczbach bezwzględnych, nie procentach, taki programista 15k płaci tyle podatków co pewnie 4 pracowników o niskich zarobkach. Czy w razie potrzeby policja przyjedzie do niego 4 razy szybciej? Czy jego dziecko będzie na górze listy przyjęć do żłobka? Było to pisane milion razy ale napisze jeszcze raz - problemem nie jest to, że trzeba zapłacić wyzszy podatek / składkę / daninę. Problemem jest to, że dostajesz za to
@pankelo a co masz w Polsce? Za lekarzy płacisz, za wszystko płacisz jak chcesz mieć dobre.
Tutaj na razie zapłaciłem (mam firmę) za 2018 i 2019 ok 15 proc łącznie podatku firmowego, prywatnego i socjalu

Ale trzeba przyznać że większość pieniędzy wydałem, dlatego składki niskie. Normalnie pewno dojdą do 30-35proc

I tak wiem że tu płaci się i 50-60 proc
Ale z firmą są możliwości
@wykopowy_brukselek w Polsce nic nie masz ale masz 19% liniowki, albo 15 ryczałt, albo 5 ipbox.
W Belgii jasne, masz stawkę 600 euro dziennie, wszystko wydajesz więc podatki masz niskie i dobrze się żyje. Jak jesteś singlem to podatek jest 50%, a nawet głupiej szczepionki na covid nie mogą zrobić.