Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (wiem to ja dzwonie) to mam krótką odpowiedź:

Religia i nacjonalizm.

Dwa raki, które toczą ludzkość od pokoleń. Przekonanie że moja wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni jest lepsza niż ich wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni. Mój naród jedzący falafel i hummus jest lepszy niż ich naród jedzący... falafel i hummus. Przecież to jest absurd.

XXIw. samoloty, telefony komórkowe, media społecznościowe, ludzkość szykuje się do lotu na Marsa. A tymczasem jakieś brainlety mordują się nawzajem, bo różni ich wiara w wymyślone bajki i konstrukty typu naród. Pewnie takiego Eliahu z Telaviwu i Muhhamada z Gazy więcej łączy niż dzieli. Obaj lubią jeść to samo żarcie, oglądają się za panienkami na ulicy, grają w gierki i kopią piłke z kolegami. Potem do głów wtłaczane są im religia i nacjonalizm i przekonanie że ich religia i nacja mają większe prawo do kawałka piasku latającej w kosmosie skalistej kuli i tamtych drugich trzeba by się pozbyć.

Religię i nacjonalizm na śmietnik historii.

#izrael #palestyna #wojna #neuropa
Pobierz Kozajsza - Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (w...
źródło: comment_1620806532XKFcIKd7j0PshoNlxyUbUI.jpg
  • 100
@Kozajsza największy rak ludzkości to komunizm i wszelkie odnogi z tą ideologia związane. Przecież w konflikcie na bliskim wschodzie nie chodzi o religię, tylko o fakt, że Arabowie odmawiają prawa istnienia dla państwa Izrael, a Izrael stosuje taktykę agresywnego obrońcy i niestety często dopuszcza się zbrodni na cywilach. To że jedni z rana idą do meczetu, a drudzy do synagogi nie ma znaczenia. Precz z komuna!
Jakby ich nie było, to pewnie nie widziano by większej różnicy między Palestyńczykiem a Żydem, nie byłoby etnicznego i religijnego konfliktu i nie mieliby żadnego powodu, żeby walczyć, bo nikomu nie zależałoby na tworzeniu państwa narodowego.


@Ravan: to tak nie działa. W rodzinie wszyscy są tej samej religii a wojny o spadek czy ziemie to norna. Wojna wynika z innych prpcesw, serio zlikwidowanie religi nie sprawi magicznie ze nie będzie wojen
XXIw. samoloty, telefony komórkowe, media społecznościowe, ludzkość szykuje się do lotu na Marsa.


@Kozajsza: Lotnictwo cywilne zostało spopularyzowane w latach 60' ubiegłego wieku, telefony komórkowe na dobrą sprawę zaczęły się rozwijać dopiero pod koniec lat 70'. Media społecznościowe to wymysł ostatnich dwudziestu lat. Na Marsa jeszcze żaden człowiek nie był.

Patrząc na całokształt ludzkiej cywilizacji coś co możemy nazwać "nowoczesnością" to wymysł ostatnich kilku dekad.