Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (wiem to ja dzwonie) to mam krótką odpowiedź:

Religia i nacjonalizm.

Dwa raki, które toczą ludzkość od pokoleń. Przekonanie że moja wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni jest lepsza niż ich wiara w zmyślone plemienne bóstwo z pustyni. Mój naród jedzący falafel i hummus jest lepszy niż ich naród jedzący... falafel i hummus. Przecież to jest absurd.

XXIw. samoloty, telefony komórkowe, media społecznościowe, ludzkość szykuje się do lotu na Marsa. A tymczasem jakieś brainlety mordują się nawzajem, bo różni ich wiara w wymyślone bajki i konstrukty typu naród. Pewnie takiego Eliahu z Telaviwu i Muhhamada z Gazy więcej łączy niż dzieli. Obaj lubią jeść to samo żarcie, oglądają się za panienkami na ulicy, grają w gierki i kopią piłke z kolegami. Potem do głów wtłaczane są im religia i nacjonalizm i przekonanie że ich religia i nacja mają większe prawo do kawałka piasku latającej w kosmosie skalistej kuli i tamtych drugich trzeba by się pozbyć.

Religię i nacjonalizm na śmietnik historii.

#izrael #palestyna #wojna #neuropa
Kozajsza - Jakby ktoś mnie pytał kogo oskarżam o wydarzenia w Izraelu i Palestynie (w...

źródło: comment_1620806532XKFcIKd7j0PshoNlxyUbUI.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
to czego nie ogarniasz to fakt, że religie nie wytworzyły tej krwiożerczości w ludziach. Ona w nich, będzie - nie zależnie od tego, czy będą religijni, czy nie.


@dymitrop jeśli ktoś będzie chciał zabić, to religia go nie powstrzyma, ale ona daje usprawiedliwienie i dodatkowe powody do nienawiści przy jednoczesnym poklepywaniu po plecach, że jest się dobrymi ludźmi, bo się wierzy w bozię i nie pracuje w niedzielę. Gdyby tak nie
  • Odpowiedz
@mayek: > Jaką "rację moralną" mają Żydzi, którzy postanowili zasiedlić "swoje" ziemie, które od kilku tysięcy lat zajmował ktoś inny?

@mayek: Po pierwsze primo, na początku Żydzi kupowali ziemię od arabów, którzy sprzedawali im ją dobrowolnie. Ale to nie jest powód. Powodem nawet nie jest to, że to kiedyś była ziemia Żydowska.
Pierwotny powód jest taki, że żadna z tych nacji nie uznawała za "niemoralnego" zaboru cudzej Ziemi.
  • Odpowiedz
@Kozajsza: to nie religia stoi za państwem izrael. Ortodoksyjni żydzi nie uznają państwa izrael bo naród wybrany został wygnany przez boga i tylko bóg może im zwrócić ojczyznę, a nie onz. Żydzi mają sie tułać po świecie aż bóg im wskaże ziemię, na której mają osiąść. A palestyńczycy walczą z żydami bo ci przyszli i zaczęli im stawiać płoty na ich ziemi twierdząc że od teraz to nie jest ich
  • Odpowiedz
nie, ktoś musi to wymyślić, ktoś musi w ludziach to wpoić a potem wykorzystać.


@Toniejawtedy też, ale nie tylko. Religia powoduje nienawiść do innych, ale też to, że takich naiwnych ludzi można wykorzystać do własnych celów. Patrz PiS i "ideologia LGBT". Bez religii by to nie przeszło.

Takie coś dzieje się na dużą skalę, państwową, ale też na małą, we wsi, czy wśród rodziny. "Ktoś to musi wykorzystać" - no sorry,
  • Odpowiedz
@srogie_ciasteczko: powtórzę bo nie chce mi się rozpisywać. Religia jest jak nóż. Możesz zabić, możesz pokroić chleb. Narzekać na nóż, że zabija ludzi to głupota. Jeżeli nie pod szyldem religii to zrobi się to pod szyldem innej dowolnej ideologii.
  • Odpowiedz
@Kozajsza: Wszystko było by pięknie l ładnie gdyby nie to, że były w historii były reżimy, które opierały się o „oświecony ateizm” a były i tak krwawe. Natomiast zarówno w judaizmie jak i islamie można znaleźć pokojowe nastawienie do religii. Już nie mówię o chrześcijaństwie ale wszystko zależy od tego kto co interpretuje i jest aktualnie przy władzy.
  • Odpowiedz
@srogie_ciasteczko: no właśnie, to KTOŚ zabił, ziemia nie była niczemu winna, tak samo za pieniądze, KTOŚ zabił, pieniądze niczemu nie były winne.

Ani ziemia ani pieniądze nie mogą iść porozmawiać z ludźmi i przekonać ich do morderstwa. Wychodzi na to, że próbując zrobić takie porównanie to uważasz ziemię i pieniądze za raka, które należy usunąć, skoro stawiasz je w szeregu z autorem jako powód zła.

Wszystko może być powodem morderstwa
  • Odpowiedz
@Toniejawtedy to za co pracownicy Charlie Hebdo zostaliby zamordowani, gdyby nie islam? Może zamachowiec i tak by kogoś zabił, a może nie, ale na pewno nie ich.

Przykład z ziemią i pieniędzmi nie do końca trafiony, bo one muszą istnieć a religia nie, a nawet jeśli się uprzemy na religię, to może istnieć bardziej moralna od tych współczesnych, które usprawiedliwiają mordy i głoszą, że najgorszy człowiek będzie żył w raju po
  • Odpowiedz
To jak zginęli by tysiące ludzi, których zadźgano nożem?


Brak konkretów, to jak mam na to odpowiedzieć?

I tak samo można zrobić filozofią, ideologią czy zwykłą reklamą.


@
  • Odpowiedz