Wpis z mikrobloga

Przy obecnych cenach wyszlo mi ze budowa sensownego domu dla rodziny to koszt 1 250 000 zlotych.

Jak wliczymy:
- dzialke okolo 2000 m2 ktora jest w sensownej odleglosci od dobrej szkoly, w miescie ktore ma sens,
- wszystkie podlaczenia,
- wszystkie roboty aby dzialka sensownie wygladala, w tym ogrodzenie, ogrod, brama, kostka,
- architekta, ktory pomoze dom dostosowac projekt do naszych potrzeb (zamiast brac losowy projekt z katalogu),
- budowe domu (tak zeby salon z kuchnia i jadalnia mial przynajmniej te 50 m2, cztery pokoje po 15 m2 - sypialnia rodzicow, dwie sypialnie dzieci, biuro do pracy z domu - i pozostale pomieszczenia - garaz, garderoba, duzy schowek z pralka i suszarka, jedna duza lazienka, toaleta, przedpokoj) i wykonczenie, duze okno tarasowe, dom energooszczedny (wedlug aktualnych trendow, nic wymyslnego),
- kuchnie zrobiona przez firme,
- projektanta wnetrz zeby troche pomogl...
to ten 1 250 000 zlotych w tym roku pojdzie spokojnie.

Poprawcie mnie prosze jak sie myle.

Moze taki dom dla kogos wydawac sie niewiadomo co jesli sie mieszkalo cale zycie w mieszkaniu 50 m2 w bloku, ale zeby rodzinie z dwojka dzieci zylo sie komfortowo to mniej wiecej taka przestrzen jest potrzebna.

Znowu poprawcie mnie jak sie myle.

I teraz tak, jak to sfinansowac jesli jest sie trzydziesto-paro latkiem?

Zalozmy wklad wlasny 250 000 zlotych i kredyt na 20 lat (ING, wybralem raty stale) (kredyt dluzszy niz 20 lat moim zdaniem nie ma sensu chyba ze przy minimalnej racie stalej na caly okres), wyszla mi rata:
6000 zlotych.

6000*12*20 = 1 440 000. Czyli zaplacimy dodatkowo 440 000 odsetek.

Dodatkowo trzeba bedzie miec chyba dosyc solidne zarobki zeby taki kredyt w ogole otrzymac.

I teraz pytanie:
- czy ja cos pomieszalem?
- jakim cudem ludzie sa w stanie budowac az tyle nowych domow w Polsce biorac pod uwage ceny i zarobki?
- czy ludzie po prostu jakos biora kredyty tak jak wyliczylem powyzej?

#zalesie #pieniadze #budownictwo #budowadomu
#nieruchomosci
  • 18
@login-znaki-alfanumeryczne: Ale to jest bardzo proste - jak chcesz tanio to oszczędzasz głównie na dwóch rzeczach: robociźnie i gruncie. Na budowie "swojemi rencoma" oszczędzisz i 20% jak umiesz zrobić wszystko, a jak masz szczęście do gruntu w spadku to kolejne 20-60% (w zależności od lokalizacji, powierzchni itd - generalnie udzialu w calym budzecie projektu dom). Jak chcesz wygodnie (albo nie umiesz) i niestety nie masz szczescia w zyciu no to sorry
@login-znaki-alfanumeryczne: W sensownej lokalizacji 2000 nie jest zbyt popularną wielkoscia dzialki. Ogolnie im „sensowniejsza” lokalizacja blizej cywilizacji i wygód tym cena gruntu jest droższa i jednocześnie działki mniejsze. 1000 jest optymalne ale już od 650m2 się zdarzają
czy ja cos pomieszalem?


@login-znaki-alfanumeryczne: w ogóle nie uwzględniłeś w swojej analizie ludzi, którzy wnioskują o taki kredyt ze znacznie wyższym wkładem własnym

jakim cudem ludzie sa w stanie budowac az tyle nowych domow w Polsce biorac pod uwage ceny i zarobki?


@login-znaki-alfanumeryczne: a czy zastanawiałeś się jaka duża część z tych ludzi to są osoby, który np. otrzymały od rodziny w prezencie jakąś większą gotówkę, ziemie, mieszkania, domy?

I
@login-znaki-alfanumeryczne: A co do pytania o cuda: zauważ, że często nowe domy powstają na osiedlu podobnych domków i często jest to zabudowa bliźniacza albo szeregowa, czyli wady domu i mieszkania w jednym bez zalet domu (spokój i dyskrecja). A takie budownictwo zazwyczaj oznacza działkę 250-400 m2 maks i stan deweloperski domu za 600-700 tys oraz powierzchnię domu 110 m2 z użytkowym poddaszem. Czyli dom jest, natomiast dla rodziny 2+2 jako dom
@login-znaki-alfanumeryczne: jeszcze rok temu za te 1 250 000zl bym wybudował dwa domy licząc z zakupem działek. Teraz ceny wszystkiego trochę poszły w górę, więc obecnie by był to jeden dom... Ale dodatkowo w garażu by stanęły dwa nowe samochody i jeszcze by zostało na coroczne wypasione wakacje dla całej rodziny, opłacenie studiów dzieci i konkretna poduszka finansowa na starość.
@login-znaki-alfanumeryczne działka za duża, mam 1500 i jest za duża, wszystko trzeba jakoś obsadzić itp a biedny jestem żeby do wszystkiego brać firmę, więc działam sam i już trochę sił brak. 1000 z powodzeniem styknie.
Garaż możesz olać na rzecz przyklejonego przez architekta zadaszenia podjazdu, ważniejszy jest gospodarczy na grabki, kosiarki, rowery.
Jak masz chęci i trochę czasu kuchnie dasz radę sam ogarnąć. Zrobiłem sam, wszystko top materiały BLUM, szuflady z servo
jakim cudem ludzie sa w stanie budowac az tyle nowych domow


@login-znaki-alfanumeryczne: pewno mało która budowa spełnia wszystkie twoje wymagania, albo ludzie starsi i bardziej kasiasci, albo działka mniejszą albo na zadupiu, najczęściej nie wszystko "na tip top" tylko na potem, dużo robione samemu i ze szwagrem, no i ceny materiałów zaczęły rosnący jak te budowy już trwają.