Wpis z mikrobloga

Na wypadek, jakbym nie tylko ja przegapił tego dość istotnego newsa:

w lecie 2019 ukazały się zdjęcia z HiRISE (to najlepszy obiektyw, jaki mamy na orbicie Marsa, a konkretnie na Mars Reconnaissance Orbiter) – te są bowiem publicznie dostępne, podobnie jak zdjęcia z łazików – opisane jako "Candidate Landing Site for SpaceX Starship".
Co oczywiście oznacza, że były to zdjęcia wykonane na zamówienie #spacex

Na załączonej mapie zaznaczono 5 lokalizacji, opisanych jak wyżej.

Region pomiędzy Amazonis Planitia i Arcadia Planitia charakteryzuje się kilkoma, istotnymi dla misji załogowej cechami:

a) znajduje się nisko nad poziomem "morza", co oznacza więcej atmosfery do hamowania przy lądowaniu oraz lepszą ochronę przed promieniowaniem kosmicznym;

b) wg naukowców, zamarznięta woda jest tam bardzo płytko + dodatkowo region leży w sąsiedztwie niewielkiego łańcucha górskiego Erebus Montes, gdzie znajduje się lodowiec (bardzo zbliżony do ziemskiego w kontekście swej geologicznej historii i podobnie jak on, pozostający w powolnym ruchu);

c) jak na miejsce z łatwym dostępem do lodu, region ten położony jest relatywnie blisko równika, a zatem klimat jest tam raczej łagodny, w okresie marsjańskiego lata możliwe są temperatury powyżej zera.

__________________
W ramach ciekawostki: w rogu mapy widać też najwyższy szczyt w Układzie Słonecznym (26 km względem otaczającej równiny).

#kosmos #ciekawostki #nauka
_________________
Chcesz być na bieżąco z rozwojem programu marsjańskiego SpaceX oraz konstrukcją statku kolonizacyjnego Starship? Obserwuj mój tag: #texasbocachica

Na belce tagu znajdziesz też link do moich artykułów na platformie Substack – przekazuję w nich, przystępnym językiem, kluczowe informacje o postępach prac nad Starshipem, a także moje niezobowiązujące spekulacje.

Rozwijam również cykl edukacyjny, poświęcony naukowej stronie kolonizacji Układu Słonecznego w XXI wieku – tu pierwszy wpis cyklu, w którym obszernie wyjaśniam zagadnienie promieniowania kosmicznego oraz ryzyk z nim związanych. Cz. II ww. artykułu ukaże się wkrótce i będzie dotyczyć głównie inżynieryjnych aspektów ochrony przed promieniowaniem w kontekście Starshipa.
__________________
Pobierz texas-holdem - Na wypadek, jakbym nie tylko ja przegapił tego dość istotnego newsa:
...
źródło: comment_1617992454SkzhxtCOcf5fFc4D25envM.jpg
  • 20
No mega. :D byłoby gdzie się wspinać. :D albo skąd skakać z wing suit, czy ze spadochronem. :D


@BlackSunEmpire: Tam prawie nie ma atmosfery. Ani wingsuit, ani spadochron w rozmiarze akceptowalnym dla człowieka Ci zbyt wiele nie pomoże. Dlatego ostatnie dwa łaziki musiały używać rakiet i dźwigu do lądowania.

Jeśli chcesz polatać, rozważ Tytana. Dobrze rozwinięta atmosfera wraz z niską grawitacją sprawia, że prawdopodobnie człowiek mógłby latać mając skrzydła napędzane siłą
wygasły wulkan Olympus Mons jest tak duży u podstawy, że stojąc na jego zboczu nie byłoby widać szczytu – znajdowałby się on daleko za horyzontem.


@texas-holdem: czy to nie jest ostateczny dowód na to, że Mars jest płaski? ( ͡° ͜ʖ ͡°)