Wpis z mikrobloga

Dlaczego Waszym zdaniem mężczyźni mają gorzej w życiu? Zależy mi przede wszystkim na Waszych własnych doświadczeniach, nie generalizacji np. singlów mówiących o prawach ojców (choć to bardzo ważny temat, ale do osobnej dyskusji), tylko na dyskryminacji/przeszkodach z którymi spotykacie się na co dzień osobiście

#niebieskiepaski #przemyslenia #dyskryminacjamezczyzn
  • 196
@Orzeech kiepsko, nawet bardzo kiepsko zadane pytanie z mojej strony, przyznaję :/

Ale na ogół w codziennym życiu widzę raczej same plusy i korzyści jakie czerpią faceci z racji swojej płci i ciągłą dyskryminację kobiet, stąd fajnie byłoby zobaczyć czy jest coś, z czym mężczyźni na co dzień się borykają
@WatahaSzklanychWazek0: No mnie to nie dotyczy, ale wśród znajomych widzę, że mężczyznom dużo trudniej jest znaleźć partnerkę, niż kobiecie partnera.

Mężczyznom stawia się dużo wyższe wymagania, musimy cały czas zapieprzac i porównywać sobie siurki (główne te "mentalne" :)) i utrzymywać to wszystko.

To chyba takie dwie główne rzeczy. A jak kobiety są "ciągle" dyskryminowane?
@Orzeech Ano tak, presja zdobywania zasobów i różnice w możliwościach odnośnie związku. W sumie widzę że bardziej zależy mi na typowo społecznej dyskryminacji, np. czy czujesz się nieswojo wokół dzieci bojąc się posądzenia o jakieś niecne zamiary? Albo że nie możesz okazywać słabości, emocji? Pilnować mowy ciała/gestykulacji/ubioru/tonu głosu i słownictwa, ażeby nikt nie wziął Cię za osobę homoseksualną i nie dotknęła Cię homofobia?

Ja mam trochę inną perspektywę, bo przez 18 lat
@WatahaSzklanychWazek0: Raczej nie dolega mi nic z tych rzeczy, tj. nie przeszkadza. Za osobę homoseksualna raczej nikt mnie nie weźmie, pracowałem z dziećmi też przez lata bez problemów :)

Jako transplciowa kobieta nie doświadczysz dyskryminacji skierowanej przeciwko kobietom, tylko raczej osobom trans, to coś kompletnie innego, z tego co mi się wydaje

W Polsce jeszcze takie osoby są traktowane bardzo źle (chyba)
@WatahaSzklanychWazek0: Pracowałem w firmie w której kobiety lepiej zarabiały za pracę wykonaną wolniej i gorzej mężczyzn . Kierownicy gdy tylko widzieli że któraś smarka od razu sugerowali chorobowe. Chorobowe faceta wiązało się z wyśmiewaniem, problemami i ogólnie nieprzyjemną atmosferą.

Wiele razy w życiu byłem zmuszany do wyręczania kobiet, bo tak robi prawdziwy mężczyzna. A co powinna robić prawdziwa kobieta? Jest jakiś presja od mężczyzn w sferze publicznej, która zmusza je do
@Orzeech W pracy/szkole chociażby jako mniej kompetentne. Jest to tym bardziej widoczne, im bardziej stereotypowo kobieco dana osoba się zachowuje i wygląda. Rzadziej dopuszcza się kobiety do głosu, ich zdanie mniej się liczy, raczej w kwestii pytań ludzie zwracają się do mężczyzn. Szczególnie widzę to po starszych osobach.

Jeśli chodzi o wygląd to w ogóle dużo bardziej surowa ocena społeczna. Dużo większa presja na wyglądanie w określony sposób. Dużo większe przyzwolenie na
@Orzeech Dużo surowsza ocena zachowań kobiet - jeśli się nie uśmiecha, to jest wredna, ma "bitch face", jeśli uśmiecha się za dużo - "flirtuje/jest głupia", jeśli przeklina - "chłopczyca/patusiara", jeśli powstrzymuje się z użyciem bardziej siarczystych wyrażeń - świętoszka/ma się za lepszą/nie jest szczera

Jeśli skupia się na nauce i pracy, zarabianiu, to jest materialistką i samolubem.

W związkach to od kobiety zwykle oczekuje się zajmowania domem i dziećmi w dużo większych
@WatahaSzklanychWazek0: W szkole dziewczynki są postrzegane jako bardziej kompetentne, zwłaszcza ze strony nauczycielek, których jest więcej niż nauczycieli. W pracy ujmując całościowo to kobiety są mniej kompetentne, ponieważ pracują mniej godzin w miesiącu, odpadają na urlop macierzyński, mają mniejsze normy, częściej biorą L4 itp.

Na mężczyzn też jest presja wyglądu i dodatkowo mężczyźni nie mają grupy osób, która ich pocieszy w stylu "kochanie ślicznie wyglądasz nie przejmuj się" :) Teraz ogólnie
@Orzeech Zasadniczo dotyka, bo brakuje postaci, z którymi mogę się utożsamić. Oglądam bardzo dużo filmów i faktycznie trochę poraża mnie jak rzadko kobiece postacie są traktowane w zrównoważony sposób. Choć męskie postacie też są w większości przerysowane, jasne, w końcu to fikcja, ale to też temat, który ciężko zmieścić w komentarzu, bo to szersza sprawa

Co do środowiska szkolnego - mam mieszane uczucia. Z jednej strony też dotknęło mnie jako ucznia-chłopca faworyzowanie
@WatahaSzklanychWazek0: Nie oglądam aż tak dużo filmów, więcej hińskich bajek i tam jest bardzo dużo świetnych kobiecych postaci :)

Można chyba po prostu się tymi filmami cieszyć i w oceanie różnych produkcji wybrać sobie te, które Ci się podobają. W sensie nie wydaje mi się żeby była to znaczącą oznaką dyskryminacji :)