Wpis z mikrobloga

@TantnisKrzyzowiaczek: Terlikowski jest głosem rozsądku wlasnie. Twardogłowy jest episkopat i połowa wierzących w Polsce. Ludzie maja w dupie wiarę, ale potrzebują obrzędów. Dla niektórych to pójście w niedziele do kościoła to pewnie jedyny moment w tygodniu gdy chociaż się umyją
  • Odpowiedz
@kubson93: Terlikowski to twardogłowy katol pod względem doktrynalnym, choć jednocześnie nie jest on bezkrytycznym ani zaciekłym obrońcą kleru, jeśli chodzi o zarzuty dot. nadużyć.
  • Odpowiedz
@kubson93: Tak, tak, zgadzam się. Dlatego napisałam niegdyś twardogłowy Terlikowski. Kiedy słuchałam jego wypowiedzi w okolicach roku 2013 to wydawał mi się hardcorem. A teraz mówi jak człowiek umiarkowany xD
Nie wrzucałabym wszystkich do jednego worka, ale zgadzam się, że zdecydowana większość jest bardziej religijna niż wierząca i traktują to obrzędowo. Takie przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie, bez pogłębionej refleksji.
Oglądałam w okolicach Bożego Narodzenia z rodziną program w tv dotyczący tradycji kulinarnych gdzieś tam w Polsce. Kobita opowiadała o przygotowywaniu chleba z wykorzystaniem dzierży (takie specjalne drewniane naczynie). Z jednej strony mówi o pasterce, czuć katolicki klimat i co? I wyjeżdża z tekstem, że dzierży może dotykać tylko osoba, która wypieka chleb, a nie daj Boże, żeby dotknął ją ktoś obcy, bo to nieszczęście, nieurodzaj i złe licho do chałupy wlezie xDDDDDD
Takie pomieszanie zabobonów i religii ver. Polska ( ͡°
  • Odpowiedz