Wpis z mikrobloga

W związku z nadchodzącą podwyżką podatków, danin, składek i innych opłat, w swoim ostatnim wysrywie zaproponowałem stworzenia zestawienia, które pomogłoby wykopkom znaleźć atrakcyjne podatkowo kierunki emigracji. Ponieważ pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem, zakładam tag #niedajsieokradac, którym oznaczane będą kolejne wpisy.

Wszystkie rozwiązania i wyliczenia będą dostosowane do samotnego #programista15k. Programista pracuje obecnie dla firmy z siedzibą w Polsce, wystawiając jej co miesiąc fakturę na kwotę 15 000 PLN netto. Po przeprowadzce do innego kraju programista zamierza otworzyć w nim działalność gospodarczą i stamtąd kontynuować współpracę z obecnym kontrahentem. W rachunkach nie będą uwzględniane żadne koszty poza obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, emerytalne itd.

Na pierwszy ogień idzie oczywiście Polska. Żeby zachęcić do obserwowania tagu, wrzucam od razu alternatywę w postaci Czech, które nawet dzisiaj wypadają dużo korzystniej od naszego kraju. Po ogłoszeniu szczegółów na temat tzw. "nowego ładu", pojawi się wpis z aktualizacją.

Polska, podatek liniowy 19%:
Przychód netto: 15 000 PLN
ZUS (bez chorobowego): 1380,18 PLN
Koszty: 998,37 PLN (ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, fundusz pracy)
Dochód do opodatkowania: 15 000 PLN - 998,37 PLN = 14 001,63 PLN
Podatek dochodowy po odliczeniu 7,75/9 składki zdrowotnej: floor(14 001,63 PLN * 19% - 7,75/9 * 381,81 PLN) = 2 331 PLN
Kwota wolna od podatku: 0 PLN
Kwota "na rękę": 15 000 PLN - 1380,18 PLN - 2 331 PLN = 11 288,82 PLN
Efektywny podatek (ze wszystkimi składkami): (15 000 PLN - 11 288,82 PLN) / 15 000 PLN * 100% = 24,74%

Polska, ryczałt 15%:
Przychód netto: 15 000 PLN
ZUS (bez chorobowego): 1380,18 PLN
Kwota do odliczenia od przychodu: 921,06 PLN (ubezp. emerytalne, rentowe, wypadkowe)
Przychód do opodatkowania: 15 000 PLN - 921,06 PLN = 14 078,94 PLN
Podatek dochodowy po odliczeniu 7,75/9 składki zdrowotnej: floor(14 078,94 PLN * 15% - 7,75/9 * 381,81 PLN) = 1 783 PLN
Kwota wolna od podatku: 0 PLN
Kwota "na rękę": 15 000 PLN - 1380,18 PLN - 1 783 PLN = 11 836,82 PLN
Efektywny podatek (ze wszystkimi składkami): (15 000 PLN - 11 836,82 PLN) / 15 000 PLN * 100% = 21,09%

Czechy, ryczałt 5 469 CZK:
Od 2021 roku samozatrudnieni w Czechach mogą rozliczać się za pomocą nowego podatku ryczałtowego w wysokości 5 469 CZK (ok. 984 PLN). Opłata zawiera w sobie podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Wszystkie zobowiązania rozliczane są za pomocą jednego przelewu i do tego też ogranicza się cała księgowość. Jednym z warunków jest roczny przychód nieprzekraczający miliona koron czeskich (180 000 PLN rocznie, 15 000 PLN miesięcznie). Jak widać, jest to rozwiązanie idealnie skrojone pod #programista15k.

Po przeliczeniu na PLN (obecny kurs: 1 CZK = 0,18 PLN) wygląda to następująco:
Przychód netto: 15 000 PLN
Podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne i społeczne: 984 PLN
Kwota wolna od podatku: 0 PLN
Kwota "na rękę": 15 000 PLN - 984 PLN = 14 016 PLN
Efektywny podatek (ze wszystkimi składkami): (15 000 PLN - 14 016 PLN) / 15 000 PLN * 100% = 6,56%

Zapraszam wszystkich do dyskusji, zgłaszania błędów, sugestii itd. Wszystkich z wyjątkiem pisowców - was zapraszam do wypier*****nia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#podatki #praca #nowylad #pieniadze #pis #emigracja
  • 158
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@motoinzyniere: to zależy od typu działalności jaką się prowadzi (krótkie zlecenia nie będą wymagać ani pracy przez agencję ani ryzykować iż powinno się być PAYE firmy klienta) wystarczy pracować dla kilku klientów i aktywnie prowadzić marketing aby pokazać że nie byłoby optymalne być u nich paye
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@masz_fajne_donice: a to nie jest tak ze ryczalt jest tylko do 200k bo potem trzeba byc vatowcem?


Pamietam ze jak ksiegowa zobaczyla ze kolejna faktura przekroczy 200k to zglaszala mnie jako vatowca

@Strzalka: a co to za różnica czy jesteś vatowcem czy nie?
Jak przekroczysz 200k na jdg to obligatoryjnie musisz zostać vatowcem, nie ma znaczenia czy to ryczałt czy nie. Przy eksporcie usług poza UE wręcz warto
  • Odpowiedz
@Arintor ip-box to fakt. Natomiast ryzyko kontroli na ryczalcie 8,5 procent bez vat jest smiesznie niskie. Bylem ksiegowym pare lat. Teraz dzialam w IT. Twierdze ze ryzyko jest o wiele nizsze niz kombinacje z fikcyjna zmiana rezydencji, a juz tym bardziej przy takich kwotach. Dodatkowo majac kontrahenta po swojej stronie jest to proste do wybronienia, w przeciwienstwie do rezydencji podatkowej jezeli nie masz jakis rachunkow za najem itd.

"Urząd skarbowy stwierdził
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@szpongiel: pod warunkiem że będę kiedykolwiek wypłacał dywidendę co nie jest konieczne.

@silentpl: owszem ale jak się chce tej kasy użyć to trzeba wypłacić. Póki tego nie zrobisz to jest to kasa firmowa, a za wiele rzeczy w koszta nie pójdzie gdy się robi jako programista. Kompa/biurka itp. aż tak często nie kupujesz.
Ogółem można zbierać w nieskończoność kasę na koncie spółki, a samemu żyć jak robak za
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szpongiel: choć osobiście nie jestem programistą to wyobrażam sobie iż ów programista nie musi wiecznie być wyłącznie programistą a odłożone sumy może inwestować w rozwój firmy i projektów/produktów które przyniosą jeszcze więcej pieniędzy. Następnie tworzy się tzw Estate do którego należą posiadłości oraz samochody. "Biuro" też może być odpowiednio doposażone (nie tylko w owoce) a jedzenie dostarczane i także może iść w koszty. Jeśli stworzysz dział marketingu to wiele rzeczy
  • Odpowiedz
@Namyslaw: Czyli zamiast oszukiwać na PKD lepiej jest oszukiwać na fikcyjnej rezydencji ? Dodatkowo nikt nie zabrania cześci faktur traktować jako 8,5% a cześci jako 15% - powodzenia dla grażyny z urzędu która będzie próbowała jakoś to ugryżć, i powodzenia dla osoby która będzie probowała udowodnić że ma centrum życia poza PL mieszkając w PL.
  • Odpowiedz
No ja oprócz patrzenia na ŁAŁ 3 KOŁA WIĘCEJ, JUŻ SIĘ PAKUJĘ BO NA MIRKO PISALI patrzę na swój komfort życia xD


@XpedobearX: No właśnie...
O ile inicjatywa mi się podoba, o tyle założenie "mowa o samotnym programiście" oraz nie uwzględnianie niczego niż kwota netto - już nie.

Ja osobiście nie uważam wcale składek na ZUS czy NFZ za zmarnowane pieniądze... Wiadomo, że w Polsce wygląda to #!$%@?, ale w ogólności to lepiej jest płacić NFZ i mieć darmową opiekę medyczną (na wysokim poziomie), niż go nie płacić i unikać lekarza, bo to kosztuje (jak w USA)... Nie za bardzo wyobrażam sobie życie w kraju, gdzie np. unikam dentysty, by przucebulić, albo gdzie zachorowanie na raka może mnie wpędzić w długi, jak
  • Odpowiedz
@masz_fajne_donice: z życia, i praktyki zawodowej księgowego biura rachunkowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ogólnie usługi informatyczne -"Klikanie w komputer"- to 8,5% z róznymi wyłączeniami m.in usług programowania - "Pewien rodzaj klikanie w komputer".
Gdy Pani z US spyta co Ty własciwie robisz to odpowiedz zgodnie z prawda że
Naprawiam programy komputerowe (poprawiam kod), przyspieszam prace użytkowników na komputerze (tworząc programy które ułatwiam im prace). Czy Pani
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@pokeminatour: tyle że mowa jest właśnie o #!$%@? z tego #!$%@?łku, a nie fikcyjnej rezydencji podatkowej w innym kraju.
Biorąc pod uwagę przykład OPa, za zaoszczędzony hajs możesz mieć:
- wynajęte mieszkanie w Czechach
- mieszkać tam np pół roku (Czechy to też lepsza baza wypadowa samochodem na Europę w celach turystycznych)
- docelowo emeryturę
  • Odpowiedz
@marek-krakow: Ty ale nie manipuluj, 15k w Warszawie to zarabiają juniorzy z doświadczeniem i maks midzi.

XDDD myślę że może górne widełki midów oscylują wokół 15k na fakturę. Juniorzy z doświadczeniem 2 letnim może te 10k
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@silentpl: to już jest zupełnie inny model prawdziwego biznesu. Jak ktoś szuka sposobu na płacenie mniejszych podatków od (odpowiednika) pensji, to nie oznacza od razu, że jest ani nawet chce być wielce przedsiębiorcą.
Znaczy masz rację oczywiście ale ta racja ma zastosowanie w wąskim zakresie, tzn. dla prawdziwych dynamiczniaków - ekstrawertyków.
Piwniczan co se klepie w kąkuter i chce po prostu żeby mu mniej kradli to niekoniecznie taka osoba.

No
  • Odpowiedz
@Namyslaw: To co innego. Tylko w takim przypadku dlaczego pracować za 15k PLN czyli 90zł/h czyli 20 euro na godzine dla polskiego pośrednika świadczącego usługi dla zagranicznego podmiotu, zamiast poprostu udać się bezposredniego do tego podmiotu ?
Według mnie to albo uciekam do kraju gdzie programista po podatkach zarabia najwięcej, albo uciekam do kraju gdzie jest tani koszt utrzymania, dobry klimat, kobiety przychylnie patrzące na białych obcokrajowców ( ͡°
  • Odpowiedz