Wpis z mikrobloga

W związku z nadchodzącą podwyżką podatków, danin, składek i innych opłat, w swoim ostatnim wysrywie zaproponowałem stworzenia zestawienia, które pomogłoby wykopkom znaleźć atrakcyjne podatkowo kierunki emigracji. Ponieważ pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem, zakładam tag #niedajsieokradac, którym oznaczane będą kolejne wpisy.

Wszystkie rozwiązania i wyliczenia będą dostosowane do samotnego #programista15k. Programista pracuje obecnie dla firmy z siedzibą w Polsce, wystawiając jej co miesiąc fakturę na kwotę 15 000 PLN netto. Po przeprowadzce do innego kraju programista zamierza otworzyć w nim działalność gospodarczą i stamtąd kontynuować współpracę z obecnym kontrahentem. W rachunkach nie będą uwzględniane żadne koszty poza obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, emerytalne itd.

Na pierwszy ogień idzie oczywiście Polska. Żeby zachęcić do obserwowania tagu, wrzucam od razu alternatywę w postaci Czech, które nawet dzisiaj wypadają dużo korzystniej od naszego kraju. Po ogłoszeniu szczegółów na temat tzw. "nowego ładu", pojawi się wpis z aktualizacją.

Polska, podatek liniowy 19%:
Przychód netto: 15 000 PLN
ZUS (bez chorobowego): 1380,18 PLN
Koszty: 998,37 PLN (ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, fundusz pracy)
Dochód do opodatkowania: 15 000 PLN - 998,37 PLN = 14 001,63 PLN
Podatek dochodowy po odliczeniu 7,75/9 składki zdrowotnej: floor(14 001,63 PLN * 19% - 7,75/9 * 381,81 PLN) = 2 331 PLN
Kwota wolna od podatku: 0 PLN
Kwota "na rękę": 15 000 PLN - 1380,18 PLN - 2 331 PLN = 11 288,82 PLN
Efektywny podatek (ze wszystkimi składkami): (15 000 PLN - 11 288,82 PLN) / 15 000 PLN * 100% = 24,74%

Polska, ryczałt 15%:
Przychód netto: 15 000 PLN
ZUS (bez chorobowego): 1380,18 PLN
Kwota do odliczenia od przychodu: 921,06 PLN (ubezp. emerytalne, rentowe, wypadkowe)
Przychód do opodatkowania: 15 000 PLN - 921,06 PLN = 14 078,94 PLN
Podatek dochodowy po odliczeniu 7,75/9 składki zdrowotnej: floor(14 078,94 PLN * 15% - 7,75/9 * 381,81 PLN) = 1 783 PLN
Kwota wolna od podatku: 0 PLN
Kwota "na rękę": 15 000 PLN - 1380,18 PLN - 1 783 PLN = 11 836,82 PLN
Efektywny podatek (ze wszystkimi składkami): (15 000 PLN - 11 836,82 PLN) / 15 000 PLN * 100% = 21,09%

Czechy, ryczałt 5 469 CZK:
Od 2021 roku samozatrudnieni w Czechach mogą rozliczać się za pomocą nowego podatku ryczałtowego w wysokości 5 469 CZK (ok. 984 PLN). Opłata zawiera w sobie podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Wszystkie zobowiązania rozliczane są za pomocą jednego przelewu i do tego też ogranicza się cała księgowość. Jednym z warunków jest roczny przychód nieprzekraczający miliona koron czeskich (180 000 PLN rocznie, 15 000 PLN miesięcznie). Jak widać, jest to rozwiązanie idealnie skrojone pod #programista15k.

Po przeliczeniu na PLN (obecny kurs: 1 CZK = 0,18 PLN) wygląda to następująco:
Przychód netto: 15 000 PLN
Podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne i społeczne: 984 PLN
Kwota wolna od podatku: 0 PLN
Kwota "na rękę": 15 000 PLN - 984 PLN = 14 016 PLN
Efektywny podatek (ze wszystkimi składkami): (15 000 PLN - 14 016 PLN) / 15 000 PLN * 100% = 6,56%

Zapraszam wszystkich do dyskusji, zgłaszania błędów, sugestii itd. Wszystkich z wyjątkiem pisowców - was zapraszam do wypier*****nia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#podatki #praca #nowylad #pieniadze #pis #emigracja
  • 158
  • Odpowiedz
@marek-krakow i teraz wchodzi Szwajcaria cała na biało, gdzie płaca kasjerki w biedrze to 15k PLN, a podatki nie są wcale takie wysokie i nawet jeśli weźmiemy pod uwagę parytet siły nabywczej to dalej prowadzi się tam zajebiste życie, nawet jako magazynier. Dodatkowo ludzie mają tam RiGCz
  • Odpowiedz
@XpedobearX: no chyba o tym mówię? Jebia mnie jakieś dupy z tinderka o czym ty gościu piszesz

Mieć 3k więcej miesięcznie za dokładnie to samo to ja nie wiem jak ty myślisz że to się nie opłaca, jeszcze nie wliczasz tego mieszkania wynajmowanego jako korzyść, weź już może nie pisz co xd
  • Odpowiedz
Mieć 3k więcej miesięcznie za dokładnie to samo to ja nie wiem jak ty myślisz że to się nie opłaca, jeszcze nie wliczasz tego mieszkania wynajmowanego jako korzyść, weź już może nie pisz co xd


@tmtmp3: No ja oprócz patrzenia na ŁAŁ 3 KOŁA WIĘCEJ, JUŻ SIĘ PAKUJĘ BO NA MIRKO PISALI patrzę na swój komfort życia xD Nie jest dokładnie to samo, bo musisz od nowa stworzyć swoje otoczenie, relacje, żyć w innej społeczności, w innym języku. No jaka korzyść jest dla mnie z wynajętego mieszkania oprócz jego kosztu? Musiałbym całkowicie zrezygnować z obecnego, żeby to miało sens. O to w tym chodzi, że przenosisz się na stałe. Jak ktoś ma tutaj mieszkanie to mu się to nie opłaca albo musi je wynająć, a niekoniecznie może chcieć to robić. Jeśli dla Ciebie 3 koła jest takim game changerem to może po prostu zmień pracę? Weź ofertę z rynku zachodniego? Chyba, że tak interesuje Cię życie w CZECHACH XD

Już była fala potężnych polskich przedsiębiorców IT w UK i Estonii, jak
  • Odpowiedz
@XpedobearX: Nie szukając daleko juz twoje badanie pokazuje że dla programistów a o nich mówimy nie o jakichś #!$%@? testerach średnia netto na b2b to ponad 14k, a dorzuc fakt że dużo w tym juniorów, dużo seniorów którzy siedzą w jednym miejscu od kilku lat i dlatego mają stosunkowo niskie podwyżki, a także fakt iż Warszawa ma wyższe stawki niż reszta kraju. Naprawde z kilku moich znajomych 2 lata po
DeoLawson - @XpedobearX: Nie szukając daleko juz twoje badanie pokazuje że dla progra...

źródło: comment_16168332550C3FegiiTUJccEXxHvPmT0.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
średnia netto na b2b to ponad 14k,


@DeoLawson: A średnia zarobków w Polsce to 5500zł brutto ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pojeździj po kraju i popytaj kto ile zarabia jako szarak.

Naprawde z kilku moich znajomych 2 lata po studiach inżynierskich, ludzie zarabiają po 10-15k. Praca jako senior za 15k przed skladkami i
  • Odpowiedz
@XpedobearX: Chłopie wrzuciłem ci screen z badania nawet, które sam przytaczałeś, jak pokazuje że średnia to 14 to nagle straciło dla ciebie wiarygodnośc bo nie zgadza się z twoją tezą? Nie zasłyszanych historiach tylko znam tych ludzi. Tak średnia krajowa wynosi ponad 5k rozumiem że uważasz że GUS fałszuje dane ?
  • Odpowiedz
Chłopie wrzuciłem ci screen z badania nawet, które sam przytaczałeś, jak pokazuje że średnia to 14 to nagle straciło dla ciebie wiarygodnośc bo nie zgadza się z twoją tezą?


@DeoLawson: Bo skoro średnia wszystkich wynosi 14k, a Ty piszesz, że 15 zarabiają to juniorzy i midzi to o czym to świadczy? Że #!$%@? zaszłyszane kocopoły xD Bo gdyby tak było to średnia byłaby w okolicach 20 koła człowieku.

Tak średnia krajowa wynosi ponad 5k rozumiem że uważasz że GUS fałszuje dane
  • Odpowiedz
@XpedobearX: Jesteś głupszy niż mi się początkowo wydawało i nie rozumiesz co się do ciebie pisze. Tym bardziej szacunek że wystawiasz fakturę większą niż przeciętne IT, bo z takim zrozumieniem tekstu to osiągnięcie. Polecam przeczytać mój pierwszy komentarz. Co do średniej krajowej to tak działa średnia. Weź pod uwagę ze nie liczy się do tego ludzi na b2b, pozostałych przedsiębiorców, branż które połowę wypłaty biorą pod stołem. Żyj w swojej
  • Odpowiedz
Polecam przeczytać mój pierwszy komentarz.


@DeoLawson: No jaki? Że 15 koła to zarabiają juniorzy z doświadczeniem? Weź zacznij pracować w IT, a potem mędrkuj się bo koledzy Cię w #!$%@? robią. Owszem, na pewno są takie sytuacje, ale to nie jest żaden standard. Gdyby tak było to średnia byłaby znacznie wyższa, prawda?

Żyj w swojej bańce chłopie.


Mogę powiedzieć to samo.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@marek-krakow: DG w UK (Ltd). Jeden dyrektor. Przychód firmy poniżej £80k więc brak nawet rejestracji numeru VAT.

Dyrektor płaci sobie troszeczkę powyżej minimum wage czyli £800 miesięcznie.

Osobiście nie płaci składek bo nie przekracza progu. Koszt rozliczenia to £133 na rok. Rozliczenie może sobie zrobić są albo mieć biuro rachunkowe za koszt ok £120/msc oczywiście na firmę.

W uproszczeniu/przybliżeniu, zapłaci firma corporation tax w kwocie £15000 na rok. Jeśli może
  • Odpowiedz
Tak z ciekawości - ktoś tu z obecnych (branża IT) działa na 50% KUP? Tak pytam, bo mam w rodzinie osobę, która dostaje na konto ~9.5k i twardo siedzi na UoP, bo "dla tych paru złotych nie chce się jej bawić w b2b".
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pokeminatour: Nie wiem jak jest teraz ale ryczałt kiedyś oznaczał zerowa zdolność kredytowa i mogłeś zapomnieć o własnej nieruchomości jeśli nie uzbierałeś kasy.

Po części #programista20k (też it ale devops/sre). Moja trzecia działalność (ryczałt 8,5%). Prowadzona od 3 lat przeszło i zdolność kredytowa z zeszłego miesiąca to 1 300 000. Wszystko zależy od banku, jeden mi powiedział, że 0, drugi 600k a trzeci dał ponad 1kk. Każdy bank
  • Odpowiedz
@marek-krakow: świetna sprawa ta inicjatywa która robisz. Proponuje także wersje bardziej realną dla pułapu np 10k netto dla większej ilości mirków oraz kraje które są HOT nie tylko podatkowo ale klimatycznie, np Hiszpania itd ;)

a jak się coś zakręci dłużej z tą inicjatywą zrobić może jakieś community które realnie chce/planuje emigrację do danego kraju żeby może się w jedno miasto zebrać czy coś przy wyjezdzie itd ;)

pozdrówka!
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Kombat_Wombat_89: istnieje coś takiego jak rezydencja podatkowa ładnie ujęta w wszystkich dokumentach i US nie będzie pytał tylko ci dorzuci kare a ty masz udowodnić, że mieszkasz poza pl przez ponad 180 dni w roku. Rachunki za prąd, mieszkanie, wyciągi z płatności kartą. Ba nawet jak siedzisz 200 dni poza pl a masz rodzinę w pl to twoje centrum interesów życiowych jest nadal w pl i na tej podstawie kazać
  • Odpowiedz