Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 488
#kiciochpyta
Takie pytanko. Czy spotykacie się że zwrotami, które nadal gdzieś funkcjonują, ale są przestarzałe. Np. moja babcia urodzona w 1929r nie płaci za prąd. Płaci za światło. Pytałem ją o to. Mówiła, że jak podłączyli w jej domu prąd to tylko światło mieli na "elektryczność". Potem radio. Telewizor wiele lat później Ale przyjęło się, że płacą za światło.

Obstawiam, że wszyscy mówimy kluczyki do samochodu. A przecież i do drzwi i do stacyjki mamy teraz jeden. I nie przypominam sobie bym spotkał kogoś kto używa kluczyk do samochodu. Tymbardziej klucz. Przecież do domu są klucze, a do samochodu kluczyki (taka dygresja).

Przychodzi Wam coś jeszcze do głowy?
  • 215
@plusem-wyklety: Ja pamietam od swojej babci: wyzuj się (zdejmij obuwie), ty szkudniku, ile to jest na stare (pieniądze) i pamietam też jak mówiła, że „na podróż trzeba się ubrać” ahhh (,)
@plusem-wyklety: Mój ojciec używa takich słówek, który kiedyś wydawały mi się archaiczne a potem się zorientowałam, że pochodzą z...gwary więziennej, ale mój ojciec nigdy nie był w więzieniu XD jak go spytałam o to, to mówił, że po prostu w latach 80. te słówka były git ( ͡ ͜ʖ ͡) dlatego mój ojciec na rodziców mówi "jareccy", na zegarek "sikor", jak ktoś coś ukradł to "zajumał",
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@plusem-wyklety: Taxi to złotówa a tramwaj to przecinak.
Co do kluczyki a nie klucze do auta to dlatego, że klucze to są zazwyczaj te nasadowe też używane do auta. Liczba mnoga to pewnie dlatego, że zazwyczaj masz też zapas.
@paczelok: a na zdjeciu śrubokręty.Wlasnie śrubokręty czy wkrętaki? A może ktos mowi inaczej?

@Heroina340: ło panie ja tez przed 30 ale kolegium to pamiętam że było jak byłem mały i tyle. Nie słyszalem juz dawno w mowie.

@skur_woll: o budownictwo.
Fadroma w powszechnym uzyciu rowniez wsrod mlodych.
Jest w obiegu kupa zapożyczeń z niemieckiego mimo że istnieją już polskie nazwy.
Szlagsznur,dreikant,brecha,co tam jeszcze...pewnie pozniej sie przypomni