Wpis z mikrobloga

#programista15k #programowanie #webdev

Mirki, mam takie pytanie, które mnie męczy. Pracuję już 2 rok komercyjnie jako developer pluginów/skór do Wordpressa, ze stacku co na codzień używam PHP, SCSS, JS, Webpack, Conditional Commits+Semver. Zrobiłem już parę większych projektow.

1. Gdzie iść z tego miejsca? Niby w Wordpressie jest dość zamknięte środowisko, ale po godzinach lubię się dokształcać z innych technologii. Myślałem, by spróbować dalej się Reacta uczyć + ewentualnie potem Laravel. Idę pod full stacka naturalnie.

2. Myślałem ostatnio o uwaga, naucę matematyki. Całe życie miałem z tym ogromne plecy i jak są jakieś bardziej złożone problemy matematyczne to mi mózg topnieje, czy warto przed 30 zacząć sobie jeszcze naukę takiej fest matematyki? Czy jako fullstack web developer może to być w jakikolwiek sposób przydatne dla mnie? Zapytanie co mnie tak wzięło na tą matematykę. Otóż, ostatnio klient mnie prosił o wygenerowanie widoku 3D jakiejś sceny w przeglądarce, ogarnąłem sobie Three.jsa, ale ustawienie odpowiednich parametrów to był ból i droga przez mękę bo np. niektóre argumenty poprosiły mnie o radiany, a ja nie mam pojęcia co to jest radian xD. Jak oglądałem na YT jak gościu w C# pisze prostą grę 3D pokroju Wolfensteina 3D sprzed 40 lat to jak widziałem jakie czary tam odprawia to myślę sobie "no kurde, to ja to jestem dupa jednak nie programista".
  • 5
1. Gdzie iść z tego miejsca? Niby w Wordpressie jest dość zamknięte środowisko, ale po godzinach lubię się dokształcać z innych technologii. Myślałem, by spróbować dalej się Reacta uczyć + ewentualnie potem Laravel. Idę pod full stacka naturalnie.


@czorny_lis: Nie ma jednej, dobrej, naturalnej drogi. Część osób zaczyna się mocno specjalizować w WP robiąc coraz to bardziej specjalistyczne wtyczki, które kosztują już większe pieniądze, ale i rynek jest węższy. Spójrz jak
@czorny_lis:
1. Rób co lubisz, technologia ciągle się zmienia, nikt Ci nie powie co będzie rządziło na rynku za x lat. Najważniejsze żeby się rozwijać w swoim tempie, zdobywać kontakty i pracować z fajnymi ludźmi. Inaczej to droga do wypalenia.
2. To zależy. Jeśli pracujesz w webdevie i robisz ecommerce, to rzadko będziesz potrzebował takiej wiedzy.
Jeśli właścicielem biznesowym projektu nie jest Katedra Matematyki to prawdopodobnie nie będziesz musiał sobie brudzić
Jak nie zamierzasz robić gier 3d itd, to możesz olać.


@doee: juz widzialem kod takich osob i to nie w gamedevie. Potrafia najprostszy problem rozwiazywac tak na okretke i nie patrza na wydajnosc ze dziekuje. Nauka matematyki to zawsze dobry pomysl. Rozwija abtrakcyjne myslenie, uczy logiki i umiejetnosci rozwiwzywania problemu przez metodyczne podejście.
@leoha: równie dobrze mógłby się uczyć fizyki albo chemii, sama wiedza o matematyce nie ma przełożenia na programowanie. Specyficzność to jest klucz - nie widzę sensu nabijania godzin w nauce algebry, skoro mogę w tym czasie poznać technologie w których chciałbym się rozwijać, a zagadnień potrzebnych w projektach mogę się nauczyć podczas ich robienia.