Wpis z mikrobloga

Hełmce, prusaki i karaczany - Kacper Jerzy Piwowarek

https://www.warroza.pl/2021/01/helmce-prusaki-karaluchy.html

Zapraszam na kolejny odcinek Radio Warroza. Rozmawiamy o synantropizacji i synurbizacji owadów, czyli takich populacjach, które korzystają na wpływie cywilizacji człowieka i dostosowują się do wysoko zurbanizowanego i przemysłowego środowiska mocno przekształconego przez społeczeństwo kulturalnej nagiej małpy technologicznej. Omawiamy więc biologię hełmców, czyli karaczanów i ich pokrewieństwo z termitami. Szczególnie skupiamy się na karaluchach i prusakach, oraz ich niesamowitych zdolnościach adaptacyjnych oraz możliwościach relacji społecznych i poznawczych.

Jeśli chcecie, aby nic Wam nie przepadło z podkastu obserwujecie #radiowarroza

Opis specjalny dla hasztagu #dzicyzapylacze
Mam nadzieję, że się nie pogniewacie, ale karaczany również zapylają, a są i rzadkie rośliny dopasowane do zapylania przez nie. A więc są dzikimi zapylaczami. Chyba pasują do tego hasztagu.

#radiowarroza #owady #biologia #karaczan #pasozyty #ekologia #ewolucja #dawkins #zapylacze #pszczoly #pszczelarstwo #nauka #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #liganauki
Pobierz R.....a - Hełmce, prusaki i karaczany - Kacper Jerzy Piwowarek

https://www.warroza...
źródło: comment_1609968757Mj7GrNF6SoI4pa5oCYZZCJ.jpg
  • 30
Informacje głównie dla tagu #dzicyzapylacze

Proszę oto zdjęcie pięknych karaczanów w trakcie zapylania. Konkretnie o zapylaniu będziemy chyba rozmawiać za ileś tam odcinków, gdzie planujemy odcinek o różnych alternatywnych hipotetycznych wizjach odległej przyszłości i radiacji karaczanów, jak i owadów wogóle. :) Najpierw jeszcze musimy przejść przez najbardziej społecznie zaawansowane karaczany, czyli "cywilizację" monokultur termitowych i termitier

Co do pewnych uwag. Zastanówmy się. Logicznie rzecz biorąc (co nie oznacza, że nie trzeba twierdzeń
Pobierz R.....a - Informacje głównie dla tagu #dzicyzapylacze

Proszę oto zdjęcie pięknych ...
źródło: comment_16101036939g71SadmTVPzJEaVF0Ktc2.jpg
@Radio-Warroza: mamy nieco inne wyobrażenie słodkości ( ͡° ͜ʖ ͡°) dla Ciebie piękno chyba jest związane z niestandardowym przystosowaniem, niesamowitością i triumfem ewolucji. Mnie tez to często zachwyca. Jednak piękno tez dla mnie ważne jest od strony estetycznej, Ale to już kwestia indywidualna.
@Tulkandra: mnie się wydaje, że jestem po prostu miłośnikiem przyrody ożywionej (nie twierdzę, że tej nieożywionej nie). Lubię, jak chyba większość facetów, nie tylko coś oglądać, ale również wiedzieć jak działa. Tak, ową niesamowitość mechanizmów również można podziwiać, a wręcz niemalże oglądać.

Łukasz Lamża: "Uważam, że po obejrzeniu stu wytworów świata powinno dać się intuicyjnie uchwycić jego styl, podobnie jak po obejrzeniu stu obrazów danego malarza albo stu wierszy poety. Nie
Tak, ową niesamowitość mechanizmów również można podziwiać, a wręcz niemalże oglądać.


@Tulkandra trochę chyba tak jak fizyk teoretyczny patrzy na tablicę ciągu równań matematycznych i podziwia złożoność mechanizmów związanych z kwarkami i fotonami.
@Radio-Warroza: mi do zachwytu wystarczy jak zobacze swierzbnice polna i pszczolinke swierzbnicowke, stworzone dla siebie. A przecież to takie mało sensowne być związanym z jednym kwiatem. O kwarkach nie rozmawiam, ale podziwiam wtedy co innego, ze są ludzie, którzy to ogarniają. I tez mam powód do podziwiania.

Co do tego cytatu, ze świat się lubi podobać. Dla mnie to jest trochę dowód, ze może istnieje Przyczyna tego wszystkiego.