Wpis z mikrobloga

Hełmce, prusaki i karaczany - Kacper Jerzy Piwowarek

https://www.warroza.pl/2021/01/helmce-prusaki-karaluchy.html

Zapraszam na kolejny odcinek Radio Warroza. Rozmawiamy o synantropizacji i synurbizacji owadów, czyli takich populacjach, które korzystają na wpływie cywilizacji człowieka i dostosowują się do wysoko zurbanizowanego i przemysłowego środowiska mocno przekształconego przez społeczeństwo kulturalnej nagiej małpy technologicznej. Omawiamy więc biologię hełmców, czyli karaczanów i ich pokrewieństwo z termitami. Szczególnie skupiamy się na karaluchach i prusakach, oraz ich niesamowitych zdolnościach adaptacyjnych oraz możliwościach relacji społecznych i poznawczych.

Jeśli chcecie, aby nic Wam nie przepadło z podkastu obserwujecie #radiowarroza

Opis specjalny dla hasztagu #dzicyzapylacze
Mam nadzieję, że się nie pogniewacie, ale karaczany również zapylają, a są i rzadkie rośliny dopasowane do zapylania przez nie. A więc są dzikimi zapylaczami. Chyba pasują do tego hasztagu.

#radiowarroza #owady #biologia #karaczan #pasozyty #ekologia #ewolucja #dawkins #zapylacze #pszczoly #pszczelarstwo #nauka #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #liganauki
R.....a - Hełmce, prusaki i karaczany - Kacper Jerzy Piwowarek

https://www.warroza...

źródło: comment_1609968757Mj7GrNF6SoI4pa5oCYZZCJ.jpg

Pobierz
  • 30
@Tulkandra: Gdyby to był zasadny argument, to pszczoły miodne będąc generalistkami też by miały większe "zasługi" zapylające niż jakieś "niszowe" rośliny i "niszowe" rzadkie pszczoły prowadzące niszowe wyjątkowo mutualistyczne zapylanie. Nie wydaje mi się, żeby zapylanie to była jakaś zasługa. Pszczoły to robią, bo są głodne lub np. uzależnione od narkotycznych substancji roślinnych. Nie robią tego dlatego, aby zdobyć medal dla zasługi dla przyrody. Nie sądzę więc, że np. zapylanie jest
@Radio-Warroza: wyedytowalam. Bo nie chodziło mi o zasługę w takim ujęciu. Chciałam to dać w cudzysłów. W antropocentrycznym patrzeniu na świat, będzie to zasługa chociaż mimowolna. Każde z tych zwierząt, żyje tak jak je poprowadziła ręka natury. Zwierzęta są poza ocena moralną. Pożytecznie-szkodliwe to określenia człowiecze. Często krążysz wokół tego tematu. Rozumiem Twoje podejście.
pszczoły uogólniając mają większe zasługi w tym zakresie


"Nigdzie nie stwierdziłam, ze to zasługa"

@Tulkandra: Nie chcę czepiać się słówek. Ja tylko odpowiedziałem na Twój komentarz i użyłem słówek w cudzysłowie, które pochodzą z Twojej wypowiedzi. Dobranoc. Kolorowych snów. :)

Skoro więc nie jest to "zasługą" więc pszczoły nie mają większych zasług w tym zakresie, logicznie rzecz biorąc. ;)
@Tulkandra: "wyedytowalam"

Przepraszam, ale odmawiam dyskusji jeżeli zmienia się komentarze pod względem sensu merytorycznego, a nie stylistycznego czy ortograficznego. Raz, ze jest to nieuczciwe wobec rozmówcy, który już odpowiedział, a dwa, że to wprowadza w błąd innych czytelników i moja wypowiedź wygląda głupio. Dobranoc.
@Radio-Warroza: dlatego napisałam, ze wyedytowalam. Bo dojrzałam swoją nieścisłość.

to tak jakbym napisała, ze krowy maja większe zasługi w dawaniu mleka niz np. kozy. O to mi chodziło. A nie poddawanie ocenie zasług pszczół jako takich.
@Radio-Warroza: ale tu gorąco. Jutro rano posłucham tego, co tak rozgrzewa umysły ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W domu ze zwierząt lubię tylko psy i koty, ale za domem chętnie spotkam zadomkę. I z przyjemnością na nią spojrzę, bo jest śliczna ;))

A przy okazji. Taka mi się ciekawostka karaczanowa przypomniała. Spotkałam rzadkiego karaczanowca czarnego. Zdjęcie wyszło mi nędzne: https://insektarium.net/hymenoptera-2/ampulicidae-karaczanowcowate/dolichurus-corniculus/
M.....e - @Radio-Warroza: ale tu gorąco. Jutro rano posłucham tego, co tak rozgrzewa ...

źródło: comment_1609970491k0xfix5OYClPJLUPCJ1Jj2.jpg

Pobierz