Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Fajny watek na #pracbaza gdzie jeden z uzytkownikow opisal jak wygladalo jego zycie w roznych krajach tutaj dla ciekawych.

Ja tez w takim razie opisze :)

- Nowegia (1 rok): Niesamowity kraj o niesamowitej przyrodzie. Ludzie poza miastami sa bardzo otwarci i bardzo zyczliwi. W miescie troche chlodni i z dystansem podchodza do Polakow myslac ze przyjechalo sie albo na budowe albo na zbiory. Wszyscy ponizej 50 mowia po angielsku. Jedzenie calkiem ok ale nic wspanialego. Karsk z rana ;) a wieczorem dobra zupa z owcy. PRrepiekne fjordy, piekne domki nad jeziorami, cisza i spokoj ale -30 w zimie. Podejscie do zycia bardzo wolne i cieple. Duzo picia ze znajomymi, duzo BBQ, picie kawy przy kominku itd. Malo znaja sie na swiecie.

- Szwajcaria (1 rok): Dziwni ludzie ktorzy uwazaja ze kazda osoba z zagranicy uprawia "passport shopping". Duza grzeczna ksenofobia ze strony szwajcarow polaczona z wyjebka. Wszystkie Polki ktore spotkalem w Genewie czy Zurychu to maja lub szukaja meza Szwajcara. Wysokie pensje, drogie zycie, kuchnia srednio, kult pracy. Bardzo drogie butiki i calkiem miedzynarodowo. Dobre by popracowac pare lat ale nie na zycie. Malo wiedza o swiecie

- Francja (7 lat): Genialny kraj jezeli mowi sie plynnie po francusku. Kuchnia, przyroda, francuzi po prostu super. Czy to Arcachon, czy to Brest czy to Nicea to zyje sie milo, spokojnie, i elegancko. Oczywiscie jest troche patolstwa i w duzych miastach jest wyscig szczurow. Francuzi z lepszych "kast" lubia pokazac gdzie Cie maja. Szkola bardzo przyjemna, bardzo miedzynarodowo i dobry poziom nauczycieli. Bardzo duzo zwraca sie uwagi na tytuly naukowe czy zawodowe - cos jak w Niemczech. Jedzenie bardzo mi odpowiada tak samo jak ich kultura. Ciekawe dyskusje o swiecie, czy to o polityce Europy, swiata, historii. Swietna architektura. Aha, bym zapomnial - brudno.... Wszedzie brudno

- Niemcy (2 lata): Zalezy gdzie ale czesc zachodnia to biznes i jeszcze raz biznes. Drogie auta, drogie garnitury, drogie wille. Ludzie chlodni i biznesowi. Jedyne piwo to networking i gadka o pilce. Poza miastami ludzie jak w Polsce, takie typowe Bauery co uwielbiaja piwo, wspominac historie ( ͡° ͜ʖ ͡°) i gadac o sporcie. Uwazaja sie za lepszych i czasami to pokaza. Czesc wschodnia, berlinks,a jest bardziej miedzynarodowa i wyluzowana. Mam super znajomych z tamtych stron z ktorymi bardzo dobrze sie dogaduje. Ogolnie inteligentny i ciekawy narod. Bardzo duza rozpietosc zarobkow jak i jakosci zycia.

- Hiszpania (1 rok) tak jak mowil moj przedmowca. Maja wszystko w pompie i sa bardzo glosni i wszystko robia po lebkach. Niestety ale w ogole nie bylem w stanie sie z nimi dogadac, wyjscie na miasto o polnocy, impreza do 6 rano a pozniej spac do pierwszej po poludniu w normalny dzien studencki. W pracy to wszystko jest powolne, duzo stoja przy kawie, duzo plotek i rozwiazlosc.... Fajny klimat, dobre jedzenie i ladne plaze. Dobre na mlode lata ale nie na prace. Swietne miejsca na Erasmusa. I brudno jak we Francji. Nie bylem poza Madryt, Zaragoze, Barce i Bilbao. Wies hiszpanska jest tania, sucha i przyjemna. Kraj na emeryture lub erasmusa.

- Kanada (7 lat): Najlepszy kraj do zycia. Ludzie mili, troche naiwni, duzo miedzynarodowych, praca srednioplatna, jedzenie zle, przyroda fajna ale nudna. Jak chcesz miec latwe i przyjemne zycie gdize pracujesz do 65 roku zycia to Kanada. Zycie poza miastem (poza GTA i GVA) jest tanie i przyjemne. Ludzie na maksa prosci, nic nie wiedza o swiecie, zyja jedynie polityka Kanady i Stanow.

- Irlandia (1 rok): Zaskakujaco ale najlepiej mi sie rozmawialo z irlandczykami. Poza Dublinem i ewentualnie Galway, wioski sa po prostu wioskami. W Dublinie sa duze pieniadze, miedzynarodowo i ladnie. Pogoda bardzo srednia i zimno, jedzenie lol..., bardzo duzo polakow i trzeba uwazac co sie mowi.

- Polska (13 lat) Niestety ale szkoda gadac. Za moich lat, w podstawowce kocenie i duza bieda. A jak wrocilem pare lat temu juz za rzadow PIS to kraj obsrany gownem. Ludzie zawistni, wojna polsko-polska, jakies urojenia, slabe pensje, dobre jedzenie, ksenofobia u ludzi prostych i zazdrosc o ludzi bogatszych, duzo ukrainskiego na ulicach, ludzie wszystko robia na pokaz: czy to auta, czy to torebki, czy to barber/kosmetyczka. Nigdzie nie spotkalem takiego nastawiania ze trzeba pokazac drugiemu wspolobywatelowi ze ma sie wiecej od niego. Duzo kompleksow i slaba edukacja. I ciagle lizanie 4-liter obcokrajowcom. To az niepojete jak Polacy wchodza w 4-litery jak jest sie z zagranicy. O Polkach to juz nie wspomne. Tak idziwny kraj pomiedzy nowoczesna europa a zacofana Rosja. Z jednej strony wiezowce a z drugiej anty-lgbt.

Teraz chcialbym jeszcze pomieszkac w Stanach, Turcji/Grecji, gdzies w Azji i Ameryce Poludniowej. I moge umierac szczesliwy.

jak cos to AMA

#podrozujzwykopem #podroze #europa #emigracja #francja #norwegia #niemcy #kanada #szwajcaria

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fc2b0ceb554c8000ab00efa
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 36
@AnonimoweMirkoWyznania: Dużo ogólników i mało wartościowej treści. Skup się następnym razem na obiektywnych rzeczach w takim wpisie, bo pisanie po roku mieszkania w jakimś kraju, że naród X jest zawsze gadatliwy/leniwy/zabawny/dobrze się z nim rozmawia o historii (xDD) odbiera temu jakąkolwiek wiarygodność. Ja też mieszkałam w kilku krajach, ale nie będę się porywać na opisywanie charakteru wszystkich Chińczyków po kilku miesiącach przebywania z nimi xD Ale ciekawy wpis tak czy siak,
@pianinka: Ba, ja mieszkam od 9 lat w DE i kończyłem tu szkole i nie potrafiłbym opisać na dobrą sprawę jacy są Niemcy bo jak wszyscy ludzie każdy jest inny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A kolega pisze o drogich samochodach, podczas gdy mój szef który mogłby mieć pewnie z 5 panamer jeździ 10 letnia Kią. Zarabiamy nieźle a są kierowcy którzy jeżdżą nadal Golfami 3 kupionymi w
@AnonimoweMirkoWyznania zakładając że to nie #!$%@? to mam pytania:
- ile masz lat i jaki zawód wykonujesz? Jakie zawody wykonywałeś w tych krajach?
- jakimi językami operujesz i na jakim stopniu zaawansowania
- zakładając sredniozaawansowany angielski w którym z tych krajów najszybciej zdobędzie się prace pozwalająca na znalezienie pracy która pozwoli opłacić mieszkanie, jeść bez oszczędzania i ewentualnie coś odłożyć? Jednym słowem żyć bez spiny
- dlaczego wracasz do Polski?
- czy