Wpis z mikrobloga

Tylko przypomnę że w szpitalach są zatrudnieni księża kapelani z pensją około 4 tys. brutto. Zgodnie z konkordatem w szpitalach gdzie jest powyżej 70 łóżek musi być zatrudniony kapelan na przynajmniej część etatu, a powyżej 300 łóżek musi być pełen etat. Na etacie jest zatrudnionych około 1000 księży. Rocznie dziesiątki milionów złotych szpitale wydają na to by Druid rzucał zaklęcia.

#koronawirus #bekazkatoli
  • 83
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rafal-heros: I rozumiem, że za każdym razem taka umierająca osoba najpierw zwierza się lekarzowi, że on w sumie wierzący to nie był, a teraz się boi więc życzy sobie szamana? A później ci twoi doktorzy robią z tego statystykę, dzięki której wysnuwasz takie wnioski?
Wysoce nieprawdopodobne to mało powiedziane. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kieru:
Art. 17 Konkordatu:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19980510318/O/D19980318.pdf

Do tego mają w konstytucji jeszcze podpórkę prawną w postaci ustawy zasadniczej artykuł 53 ust. 2 który mówi że wierzący ma prawo do korzystania z pomocy religijnej tam gdzie się znajduje. Prawnie nie jest regulowana pensja tak jak kapelanom np. w wojsku. To ile zarabiają w szpitalach można poczytać tylko w mediach, raz pada kwota 4-5 tysięcy brutto na pełnym etacie, a innym razem 1000zł za
@alonso117: Jestem totalnie za rozdziałem kościoła i państwa, ale księża w szpitalu są potrzebni. Wielu ludzi z nimi rozmawia, a przy ciężkich chorobach wsparcie duchowe jest bardzo ważne. Nawet niewierzący z nimi rozmawiają, a jeżeli nie byłoby ich na miejscu to by nie prosili o wizytę. Placebo też na papierze nie powinno działać, a jednak jest wiele dowodów, że pomogło chorym.
@alonso117: byłem wychowywany w katolickiej rodzinie, a i tak to był dla mnie ostry mindfuck jak się dowiedziałem, że w szpitalu jest kaplica xD miałem może z 10 lat i myślałem, że rodzice sobie ze mnie żartują