Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@rzuberbozy: Ok ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dodam przy okazji coś jeszcze na temat traktowania osób LGBT w krajach komunistycznych jak Kuba, Rumunia, ZSRR, paktu tegoż ostatniego z austriackim malarzem, Sołżenicyna, mordów na muzułmanach przez Rożawę, mordów na chłopach i robotnikach przez hiszpańskich anarchokomunistów, wielkim głodzie na Ukrainie i wszystkich innych próbach wprowadzeniu komunizmu, które kończyły się zawsze ich upadkiem, a wcześniej masowym terrorem, głodem i śmiercią milionów
@RandomowyMetal: W jaki sposób chęć nie bycia okradanym czy zmuszanym np. do przymusowych robót jest skrajna? Nikomu nie zamierzam nic narzucać - byleby nic nie narzucał mi. Komuchy chcą stworzyć komunę - proszę bardzo, tylko beze mnie. Ludzie chcą zasiłków socjalnych - mogą założyć organizację, która będzie to robiła ze składek członkowskich i bez jej okradania z podatków, jak to ma miejsce w etatyzmie. Dwóch, trzech, dziesięciu panów lub pań kocha
@Ekspert_od_niczego: nie pomogę bo nie znam tych cytatów Rothbarda, a też byłem ciekaw.

Jedyny cytat Rothbarda jaki ma dla mnie znaczenie, to to że austriacka szkoła ekonomii nie jest i nigdy nie będzie anarchistyczna ani na tle etymologicznym, ani na tle historycznym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gaku745: Przypuszczam, że nie pomożesz, bo ich nie ma. Miał cały dzień na napisanie i nie znalazł. Na początku byłem sceptyczny, ale teraz jestem prawie pewien. Austriacka szkoła nie musi być anarchistyczna (Mises anarchistą nie był), ale Rothbard anarchokapitalistą był. Skoro nie ma państwa, to jak to nie jest anarchia?
@Ekspert_od_niczego: Nie był anarchistą.

Musimy stwierdzić, że na pytanie „czy libertarianie są anarchistami?” po prostu nie można odpowiedzieć z powodów etymologicznych. Sama niejasność sprawia, że jedni ludzie uważaliby system libertariański za anarchistyczny, a przez innych za archistyczny. Dlatego po oświecenie musimy zwrócić się do historii; tutaj dowiadujemy się, że żadna z głoszonych grup anarchistycznych nie odpowiada stanowisku wolnościowemu, że nawet najlepsi z nich mają nierealistyczne i socjalistyczne elementy w swoich doktrynach.