Wpis z mikrobloga

Mamy 15 sierpnia, tak? Dlaczego nikt nie wkleja gen. Tadeusza Rozwadowskiego? Szefa Sztabu Generalnego w czasie bitwy warszawskiej, architekta wielkiego polskiego zwycięstwa. Kurła! Dlaczego? ( ͠° °)
Mamy jedno z nielicznych okazji do świętowania tego, że spuściliśmy komuś wpierd0l a tu stypa. Gdzie biało-czerwone sztandary?
#historia #bitwawarszawska #patriotyzm #polska
DoktorNauk - Mamy 15 sierpnia, tak? Dlaczego nikt nie wkleja gen. Tadeusza Rozwadowsk...

źródło: comment_1597503010o0ogNZViXJ9VBhCHqmMD1r.jpg

Pobierz
  • 27
@Karbon315: to jest prawda, ogólnie chyba tylko Polska chce budować jakąś narracje narodową na wielkie hekatombie i przegrannej sprawie. Amerykanie wiadomo - wiele wojen, wiele zwycięstw. Rosja podobnie, II WŚ. Polska? powstanie warszawskie NAJWAŻNIEJSZE i potem przegrana walka. Dla mnie to chore. 1920 to znacznie lepszy temat, podobnie powstanie Wielkopolskie, no ale "tu rozumu rzadko się używa, a jedno co naprawdę umiemy, to najpiękniej na świecie przegrywać" :/.
@Rasteris: 19 lipca 1920 r. generał Rozwadowski wrócił z Paryża, gdzie pełnił funkcję szefa Polskiej Misji Wojskowej, a trzy dni później otrzymał stanowisko szefa Sztabu Generalnego. Był to najtrudniejszy moment w czasie wojny polsko-bolszewickiej - Sowieci parli naprzód za uciekającym w bezładzie Wojskiem Polskim. Dopiero przegrupowanie wojsk i operacja zaczepna nad Bugiem, opracowana przez Rozwadowskiego i Sosnkowskiego, wyhamowała bolszewickie natarcie.

Ważniejsze jednak było spotkanie w nocy z 5 na 6 sierpnia
@DoktorNauk: Myślę że Piłsudski po prostu zdecydował nie wtrącać się Rozwadowskiemu do dowodzenia a przez swoją nieobecność odciął też wszystkich którzy chcieliby przez perswazję Piłsudskiemu wpływać na decyzje Rozwadowskiego albo opóźniać wykonanie rozkazów, "bo ja to jeszcze skonsultuję z Ziukiem".
Na wojnie decyzje wypracowane na drodze kompromisu rzadko się sprawdzają.

"Kierowcą jest ten i ten i żaden inny..." że tak zacytuję najbardziej znanego współczesnego oficera WP.

Gx