Wpis z mikrobloga

#zalesie Polecaliście #react a tak naprawdę:
1. aby to się nadawało do użytku trzeba i tak konfigurować w nim Redux.
2. teraz wszedł Redux Toolkit i dotychczasowa dokumentacja ustawiania tego jest nieaktualna, a nowej jest jeszcze mało.
3. Mało przykładów jakichś bardziej skomplikowanych apek niż todo app. Tutaj znalazłem:
https://github.com/reduxjs/rtk-github-issues-example, używa już Redux Toolkit. Cudów nie ma, a kodu jest nawalone mase w zasadzie tylko po to aby wykonać jeden czy dwa requesty do api githuba(pobranie listy zgłoszeń i szczegółów jednego elementu). Nie mówiac już o jakiejkolwiek autoryzacji. To może 10% skali projektu komercyjnego.
4. słaba dokumentacja, brak w niej choćby struktury aplikacji, jakieś strzępki przykładowego kodu.
https://reactjs.org/docs/getting-started.html

Natomiast w #vuejs mam na starcie:
1. lepszą oficjalną dokumentację. Dokumentacja często odnosi się do przykładowej aplikacji, np: https://github.com/vuejs/vuex/tree/dev/examples/shopping-cart
2. Vuex od razu jest gotowy do działania w przeciwieńswie do Redux w Reakcie

Mam komercyjne doświadczenie z #angular 2+ i dosłownie po jednej, krótkiej książce o Vue byłem w stanie stworzyć aplikacje która może zarobić na siebie i ma porównywalne funkcjonalności do komercyjnych jakie robiłem w Angularze 2+. Z Reacta przerobiłem książkę większą niż o Vue, do tego poświęciłem więcej czasu na źródła internetowe i nadal nie byłbym w stanie zarobić tym Reaktem choćby złotówki. Dlaczego?

Ponieważ nawet jakbym posklejał z tych tutoriali coś działającego to w życiu nie zaoferowałbym klientowi czy pracodawcy wykonania projektu w technologii której nie jestem pewien. A tej nie jestem pewien z powodu jakości dokumentacji ale też struktury przykładowych aplikacji które do tej pory widziałem, i która to struktura wydaje mi się chaotyczna i trudna w utrzymaniu w przyszłości.

Piszę ten wysryw jako prośbę o wskazanie mi, że się mylę i pokazania jakiegoś linku do fajnej aplikacji w React na wersjach bibliotek z 2020. Motywującej do dalszej nauki.

#javascript #programowanie
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@incydent_kakaowy i btw zarabia funkcjonalność aplikacji a nie technologia w której została napisana ;) więc nie ma znaczenia czy będzie napisana w vue angularze czy reakcie
  • Odpowiedz
@riakt:
Napisałem, że tego nie potrafię zrobić? Tylko w jednym frameworku muszę to robić a w innym nie. I do tego w jednym frameworku zmienili w tym roku zmienił się sposób w jaki się dokonuje tej podstawowej czynności.

Zresztą o Reduxie nie ma słowa na oficjalnej dokumentacji Reacta https://reactjs.org/docs

A jeśli tak się zaczyna zabawa z tym frameworkiem to już widzę jak będzie dalej. I na pewno nie są to funkcjonalności
  • Odpowiedz
  • 3
@incydent_kakaowy a czemu miało by być skoro redux to zewnętrzna biblioteka która de facto nie została stworzona specjalnie dla reacta tylko można jej użyć i w czystym jsie i vue i w angularze? Po drugie w docsach reacta jest opisane context api i state management więc nie możesz narzekać n brak informacji o zarządzaniu stanem aplikacji, jak to dobrze zrobisz to obejdziesz się bez reduxa.

btwto że wyszedł redux toolkit nie znaczy
  • Odpowiedz
@incydent_kakaowy:
1. Nie, nie trzeba. Nie musisz go używać. Możesz wybrać z dziesiątek innych bibliotek, lub nie wybierać żadnej. Redux nie ma nic wspólnego z Reactem. W zasadzie ostatnio najczęściej używam Reduxa, lub jego mojej osobistej Rx-owej implementacji poza Reactem.
2. Nie musisz używać Redux Toolkit, sposób konfiguracji Reduxa z Reactem bez użycia toolkita się nie zmienił, wszystko jest aktualne.
3. React to obecnie wciąż najbardziej popularna frontendowa biblioteka, przykładów jest
  • Odpowiedz
@incydent_kakaowy: Z opinią o wspaniałosci dokumentacji Vue często się spotykam, osobiście wiele tematów jest w niej znikomo opisanych.
Hobbystycznie uczyłem się reacta i wiele rzeczy jest dziwnych.
Np. to że zmieniają teraz cały framework an Hooksy (moze się mylę, niech ktoś poprawi) i zamiast obiektowych piszemy funckyjnie. No spoko, ale nie każdy używając jednej biblioteki ma czas i chęci na doszkalanie się bo twórcy chciali zrobić cutting edge zmianę.
Jakakolwiek apka
  • Odpowiedz
@clearance:
Coś bym w tym porobił, tylko coś customowego aby to komponowanie apki z wybranych bibliotek pokazało siłę. Bo do prostych zastosowań to w Vue już pracujesz zanim w Reakcie zadecydujesz jak podejść do tematu.
Choć może jakbym z pięć apek w reakcie napisał to by wychodziło naturalnie.

I ciekawe jak z pracą w tej technologii bo powiedzmy dojdziesz do poziomu gdzie będziesz mógł pracować komercyjnie. Zatrudnisz się. I na przykład
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@incydent_kakaowy ostatnio w pracy vue ui pokazalem reactowcowi to 4h potem się bawił stawianiem projektów i dodawaniem pluginow :p samo tworzenie projektu w vue z cli od razu lintery, configi, vuex, router, ui bibluoteki, testy skonfigurowane i rdy to go w 1min. A pracuję i w tym i w tym komercyjnie. Personalnie tylko vue, po co się męczyć.
  • Odpowiedz
Np. to że zmieniają teraz cały framework an Hooksy (moze się mylę, niech ktoś poprawi) i zamiast obiektowych piszemy funckyjnie. No spoko, ale nie każdy używając jednej biblioteki ma czas i chęci na doszkalanie się bo twórcy chciali zrobić cutting edge zmianę.


Nie musisz używać hooksów, cały czas klasy i lifecycle jest prawidłową metodą na tworzenie komponentów

Jakakolwiek apka SPA o ile nie będzie to todo lista będzie wymagała reduxa i SSR,
  • Odpowiedz
@incydent_kakaowy: zgadzam się. ja się przekonałem do angulara 2+ i tylko w nim robię fronty. Ale Vue też wydaje się spoko opcją, ale mimo wszystko wydaje mi się, ze Angular oferuje bardziej dojrzałe community i liczbę paczek etc.
  • Odpowiedz