Wpis z mikrobloga

Mam pytanie wykopowi eksperci. Co w przypadku gdy ktoś ma zieloną strzałkę do skrętu w prawo (kolor czerwony) i zaczyna wjeżdżać ale ktoś łamie przepis i zawraca na skrzyżowaniu pomimo zakazu zawracania, bo ma bezkolizyjny skręt w lewo (bez zawracania) i dochodzi do stłuczki? (kolor niebieski)

Obaj dostają mandat w takim przypadku?

#motoryzacja #prawojazdy #samochody #prawo
Pobierz YourMind - Mam pytanie wykopowi eksperci. Co w przypadku gdy ktoś ma zieloną strzałkę...
źródło: comment_1594811866IofOVA6LbyLSpGE3MjNH0M.jpg
  • 17
@YourMind: W sumie ciekawe, i domyślam się, że zależeć będzie od tego kto w kogo wjechał. Jeśli czerwony wjechał na skrzyżowanie upewniwszy się, że nikogo nie ma, a następnie niebieski się w niego #!$%@?ł podczas pogłębiania skrętu, to nie wiem czemu czerwony miałby dostawać mandat.

Generalnie nienawidzę ludzi zawracających na bezkolizyjnym lewym, więc mogę być nieobiektywny.
@YourMind: Raczej interpretacja policji / sądu czy poprzez zawracanie w niedozwolonym miejscu spowodował tą kolizję czy nie miało to związku.

Jeśli pierwsze, on będzie winny.
Jeśli drugie, czerwona strzałka zawiniła (nie ustąpiła pierwszeństwa pojazdowi niby na zielonym świetle) a niebieska dostanie mandat za zawracanie.
@ATAT-2: Chyba wydaje się to najbardziej logiczne. Problem w tym, że miałem dzisiaj taką sytuację i dobrze wiem, że nie można tam zawracać przez co wjeżdżałem trochę pewniej widząc, że mają zielone. Pomimo zatrzymania na zielonej strzałce licząc, że tamci skręcający w lewo pojadą prawidłowo ja jako skręcający w prawo mam super skręt, bo piesi mają czerwone i ci jadący tym pasem stoją na czerwonym. Trochę zaskoczyła mnie ta sytuacja ale
@YourMind: skręcając na strzałce warunkowej ustępujesz innym uczestnikom ruchu. Gość tam może tyłem albo bokiem zasuwać i będzie Twoja wina.
Tak jak wyjeżdżasz z drogi podporządkowanej, a ktoś ścina zakręt albo wyprzedza. Nie może wyprzedzać, ale Ty musisz ustąpić innym uczestnikom ruchu. Więc on mandat za przekroczenie ciągłej/ wyprzedzanie na skrzyżowaniu, ale winnym kolizji jesteś Ty
@ATAT-2: Zgadzam się z Tobą, czerwony bedzie raczej winny gdyz nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi na zielonym świetle plus prawdopodobnie głównej drodze. A ustąpić ma wszystkim nawet jakby ktos jechał pod prąd. Tamten dostanie najwyzej mandat za zawracanie w miejscu niedozwolonym. Było kilka podobnych sytuacji kiedys w Drogówce i zawsze tak sie konczyło.

Może byc np. sytuacja ze jedziecie drogą i macie skręt w prawo na drogę jednokierunkową i z tej jednokierunkowej