Wpis z mikrobloga

M54, jak sprawdzacie poziom oleju? Ja sprawdzając z rana na całkowicie zimnym mam max, a jeśli silnik jest rozgrzany, odczekam 5/10 min to poziom jest na minimum.

Odpalając na zimnym wszystkie kontrolki gasną ale na 1/2s swieci czerwona lampka od oleju. Czy to może być przez uszkodzony zawór zwrotny pompy oleju? Jak odpalam na zimnym to przez sekundę silnik chodzi bez smarowania?

#e46 #m54 #bmw #motoryzacja #mechanika #mechanikasamochodowa #e39
  • 15
@DeszczBanknotow: Mnie nigdy w 5 min nie zdążył olej spłynąć w całości do miski i to w żadnym aucie a wlewając nowy w takiej ilości jak zalecają przeważnie wtedy jest mniej więcej w połowie na zimnym. Jak dla mnie szukasz dziury tam gdzie jej nie ma ;) do tego ładując lepszy filtr czas kontrolki przy odpalaniu mi się wydłużał dość zauważalnie z prostej przyczyny - lepiej filtrował ;)
@StarszyNabi: I przy jakiej temperaturze otoczenia masz to sprawdzić? Jedyną sensowną opcją jest mierzenie ilości w misce w spoczynku. Jeśli z jakiegoś powodu olej w 5min nie wróci do miski będziesz musiał go dolać bo na bacie będziesz poniżej minimum. W rezultacie przelejesz co jest bardziej niebezpieczne niż niski poziom - łysy to tłumaczył na YT.
@DeszczBanknotow w M54 mam 6,5l oleju, jest ponad litr od min do max. Sprawdzaj na ciepłym po odczekaniu 10-20 minut i staraj się mieć max.
Mysle, że przy takiej ilości nawet litra więcej by przyjął i nic by mu nie było.
@DeszczBanknotow: według mnie to że kontrolka gaśnie z opóźnieniem na 99% nie jest związane z ilością oleju. Druga sprawa, przez tą sekundę silnik nie chodzi bez smarowania, chyba że odpalasz go raz na miesiąc. To że podczas postoju nadmiar oleju spływa do miski nie oznacza że zrywany jest film olejowy i silnik pracuje na sucho.