Wpis z mikrobloga

nie ma podwójnego opodatkowania w Europie. Jestem rezydentem Niemiec, płacę główne dochodowe tutaj, ale za interesy w Polsce rozliczam się w Polsce, a w Niemczech dopłacam ewentualną różnicę jeśli podatek niemiecki jest wyższy.


@Szczodry_Pazdzioch: Właśnie problem w tym, iż jest - w Twoim przykładzie sam piszesz, iż może być tak, że w dwóch krajach zapłacisz podatek. Istnieje coś takiego jak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które pozwalają w efekcie zmniejszyć ilość
@wrzesien dokładnie o to mi chodzi, unikanie podwójnego opodatkowania. Takie umowy są praktycznie między wszystkimi krajami europejskimi, ale warto się upewnić. W dwóch krajach place tylko gdy w mojej rezydencji jest wyższy podatek (od zysków giełdowych w moim przypadku, dokładam w DE) ¯_(ツ)_/¯
to nie usa


@peszmerd: To zasada globalna.

Zgodnie z przepisami polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) za polskiego rezydenta podatkowego uznaje się osoby przebywające w Polsce dłużej niż 183 dni w danym roku.


@EmigrantBelfast: Rezydencja podatkowa to oddzielny (i ważny problem). Zdarzyło mi się płacić podatki w krajach w których nawet nie postawiłem nogi. Jedna opcja, iż w tym przypadku płacisz podatek dochodowy w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 74
@EmigrantBelfast: szczerze powodzenia. W tym czasie zmieniła się Polska (w jednym kierunku) i Wy (w drugim kierunku). Nie nazywałbym na Twoim miejscu tego jako "powrót" do Polski. To re-emigracja gdzie będziecie musieli się znów integrować i dostosowywać do realiów.

Moja rada, odepnijcie antenę od telewizora, olejcie politykę kompletnie i unikajcie polskiego marazmu jak ognia. Przygaście trochę uśmiech na twarzy aby nie wyglądać na dziwnych i przygotujcie na wiele niedociągnięć oraz frustracji.