Wpis z mikrobloga

Mam problem z sąsiadem - wydaje mu sie, że jest ponad wszystkimi przepisami i na próby zwrocenia jakiejkolwiek uwagi reaguje śmiechem. Spółdzielnia bloku nie wyraża zgody na montaż klimatyzacji w mieszkaniach. Wspomniany wyżej delikwent urządził 3 dniowy montaż urządzenia podczas którego nie można było słyszeć swoich myśli. Teoretycznie nie wiedziałbym co montuje, lecz podczas tej akcji wyszedł na balkon i w rozmowie telefonicznej wyśmiał cała sytuacje, że on nikomu zgłaszał nie będzie, żadnych podpisów zbierał też nie będzie i ma wszystkich w dupie. Klima leży na posadzce balkonu, schowana za markiza. Odległości są bardzo małe i cholernie ja słychać 24h na dobę. Jakieś pomysły żeby mu poszło w pięty? Dodam że blok jest prawie nowy, a wyżej wspomniany kolega musiał uszkodzić elewacje podczas montażu.

#nieruchomosci
#prawo
#przepisy
#budownictwo
  • 57
@dyzenteria: Ja nie czytałem wcześniej twoich postów tylko to co mówi @Majsterzyna i co mogło wprowadzać w błąd i tylko do jego wypowiedzi się odnosiłem.

To orzeczenie znam, jak i całą ustawę własności lokali bardzo dobrze. I jasno jest tam powiedziane w jakich przypadkach balkon lub jego części stanowią część wspólną nieruchomości i w jakim zakresie. Ale to nie znaczy, że balkon wg polskich przepisów jest częścią wspólną nieruchomości bo to
@macieyy: jeśli klimatyzator ma postawiony na posadzce balkonu to nic mu nie zrobisz, bo miał prawo tak zrobić, bo balkon jest jego własnością. Natomiast, gdyby miał przymocowany do ściany, tj. elewacji - to owszem, musiałby mieć zgodę wspólnoty. Ja mam w swoim mieszkaniu zrobioną klimatyzację właśnie w ten sposób, że klimatyzator stoi na balkonie i w efekcie zgody nie potrzebowałam. Ponadto akurat moja klima chodzi ultra cichutko i ledwo ją słychać.
klimy mają 55dB to nie jest hałas w myśl rozumienia przepisów, nic to nie da. Jedynie brak zgody wspoldzielni

@doznanie: Właśnie 55 dB jest dopuszczalnym poziomem hałasu. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20071200826/O/D20070826.pdf
Poza tym w orzecznictwie sądów równie ważne jest sformułowanie ponad przeciętną miarę, które daje sądom prawo dokonania wyboru reakcji, mimo nie przekroczenia administracyjnych norm hałasu.
https://sip.lex.pl/#/jurisprudence/520215394
@Dutch: Miałem właśnie na myśli taką biedacką instalację.
Ostatnio znajomy zbierał podpisy lokatorów kamienicy, gdzie mieszkałem, na montaż klimy na elewacji. Jako jedyna osoba poparłem go. Reszta pół na pół nie / wstrzymuję się. Polska XD


@smutny_kojot: Niestety ale prawda jest taka, że najlepiej takie rzeczy zrobić przed oddaniem budynku. Ja u siebie w jednym mieszkaniu zrobiłem i klimatyzację i kominek i siłę w garażu na miejscu parkingowym. Wszystko legalnie zanim jeszcze blok został oddany. Jakby oddali budynek i
@opkahopka 100% zgadzam sie - sam pracuje dla dewelopera, ktory jest jednoczesnie gw, gdzie polowa ludzi w bloku stawia klimatyzacje na balkonach i nie mamy do tego zastrzezen, a jezeli chca nascienne, wtedy wynagana jest zgoda projektanta/wspolnoty. Przy czym maja swiadomosc, ze przy przepuszczaniu instalacji przez elewacje traca na gwarancji tej czesci.
Nie do końca tak jest. Nie każda ingerencja w elewacje będzie skutkowała straceniem gwarancji.


@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Wierzę, ale mówię tylko jak to argumentują wspólnoty, bo miałem podobne doświadczenia w nowym bloku, które skończyły się zakupem przenośnego ultra-głośnego klimatyzatora. Pewnie tak się na wszelki wypadek zabezpieczają, żeby się nie okazało, że ktoś coś #!$%@? przy montażu i w efekcie stracą gwarancję na cały blok warty grube miliony.