Wpis z mikrobloga

Jestem biologiem i mam umysł ścisły, niech ktoś obali moje twierdzenie bo być może brakuje mi szarych komórek, albo to nie ja, tylko przekaz medialny to niedorozwinięte bzdury.

Twierdzenie:
Człowiek nie może przyczynić się do wzrostu CO2 na planecie w wyniku spalania paliw kopalnych (węgiel, ropa), ponieważ owe paliwa były kiedyś (miliony lat temu, zanim w ogóle pojawił się człowiek) roślinami które wchłonęły część CO2 z atmosfery i zamieniły się w węgiel, którego cząstkę spaliliśmy i uwolniliśmy część CO2 spowrotem do atmosfery.

Uprzedzając linki do artykułów -- widziałem te wykresy i skale w zakresie od kilkudziesięciu do 1500 lat, ale te procesy geologiczne zachodziły na przestrzeni milionów lat. W ramach tych procesów zachodziły znacznie większe zmiany niż nasz impakt na środowisko od początku powstania ludzi jako odrębnego gatunku.

#gruparatowaniapoziomu #geologia #przyroda #globalneocieplenie #fizyka #nauka #geofizyka #matematyka #geografia
  • 148
@wypok312

Człowiek nie może przyczynić się do wzrostu CO2 w atmosferze w wyniku spalania paliw kopalnych

Jeśli coś najpierw było na jednym poziomie, a potem na wyższym, to znaczy że wzrosło. Kwestia punku odniesienia.

Węgiel powstawał 350-50 mln lat temu. Czy nie jest tak, że dzięki temu obniżył się poziom co2, a następnie powstało życie?
@wypok312 zresztą sam poziom CO2 w procentach czy ppmach to tylko jeden aspekt. Drugi to zdolność roślin do wytwarzania klimatu, magazynowanie wilgoci i tak dalej i tak dalej co przekłada się na warunki życia na planecie.
@wypok312: Po pierwsze węgiel != dwutlenek węgla, po drugie wydobywając węgiel spod ziemi i spalając go tworzy się dwutlenek węgla, którego wcześniej nie było. Nawet jeżeli miliony lat temu poziomy CO2 były wyższe, to i tak teraz przy obecnym klimacie podnoszenie go jest szkodliwe
@wypok312: w kontekscie szerszej pespektywy czasu twierdzenie jest prawdziwe.
Klimat sie ociepli, czy ludzkosc przetrwa czy nie to roslinnosc eksploduje na terenach dotad zamarznietych, zwiaze CO2 (i bedzie dazyla do stworzenia nowych zloz zwiazanego wegla), klimat sie ochlodzi.

Taki obieg wegla w przyrodzie z uwzglednieniem czlowieka ¯\_(ツ)_/¯

Wszyscy maja piekne modele tego jak klimat sie ociepla, a nikt nigdy nie bierze pod uwage najwzniejszego czynnika w obrocie CO2 czyli roslinnosci, ktora
@HarvestRain @spinel @kinemator @munny @niegwynebleid @ZPoetaZ

Przepraszam wszystkich, zapomniałem o #chemia

#harvest
Napisałem o paliwach kopalnych, bo tego dotyczy propaganda. Nie o procesie powstawania CO2, bo człowiek samym swoim istnieniem, t.j oddychaniem się do tego przyczynia.
I nie ma czegoś takiego jak "szkodliwe", to abstrakt, kiedyś to tlen był zabójczy dla prawie wszystkich form życia. Moralność to nie nauka, to abstrakt.

@spinel
Nie wzrosło, jest mniej CO2 w atmosferze, niż było przed
@spinel:
Życie istniało przed powstaniem węgla. Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale kiedyś to tlen był zabójczy dla większości form życia, a nie dwutlenek węgla.
chyba że temperatura podniesie się tak bardo że roślinność też wyginie


@pilot1123: myslales moze o tym co napiasales wczesniej?
Caly spalony od poczatku ery przemyslowy wegiel i ropa, hodowane przemyslowo zwierzeta i 7.5mld ludzi z trudem posnioslo srednioroczne temperatury planety o niecale 2stopnie... I to wierzac w pomiary z poczatku 19 wieku

A rosliny swietnie rosna i w wysokich temperaturach. Kwestia wilgotnosci
@wypok312 no jasne że życie też wtedy było. Jedne formy życia lubią być przy wulkanach, inne 5 km pod powierzchnią morza, a inne w takich warunkach jakie mamy obecnie i to chyba o tych rozmawiamy, a nie o ekstremofilach.
@wypok312: stary, niezłe #!$%@?
choć faktem jest, że w historii Ziemi były różne zawartości co2 w atmosferze nie jest zbyt inteligentnym twierdzenie, że powrót do tamtych czasów to luzik
Oczywiście, przy długości życia Ziemi jesteśmy tylko pierdnięciem, ale to nie znaczy że można olać. Człowiek jest przyczyną wielkiego wymierania, a nawet zaczął zmieniać klimat planety w sposób "nienaturalny", gwałtowny. Tak jak meteoryt który zabił dinozaury - badania sugerują, że gdyby skutki