Wpis z mikrobloga

Pytanie do programistow B2B, pracujacych dla zagranicznych firm (w EU). Jak wyglada sprawa z Vatem?
Znalazlem taki wpis:

Masz JDG, wystawiasz fakturę VAT w odpowiednim formacie zgodnym z rozporządzeniem ministra. Różnica jest taka, że wymiana handlowa między krajami EU jest zwolniona z VAT. Ty zapewne będziesz miał koszty, więc będziesz się ubiegał o zwroty VAT, a zatem będziesz miał kontrole z US.


https://4programmers.net/Forum/Kariera/292080-b2b_i_niemiecka_firma?p=1375184

Pytanie jest jak wystawiac fakture? Vat bedzie 0%?
#b2b #vatue #programista15k #jdg
  • 22
  • Odpowiedz
Najlepiej zapytaj księgowego


@poison101: no wlasnie sprawa wyglada tak, ze dogaduje sie z moja firma, ze bede przechodzil na b2b i wracal do PL. Nie mam tu zadnego ksiegowego. Do PL nie ma jak podskoczyc, bo kwarantanna, a cos musze wiedziec, zeby gadac o kosztach i stawkach.
  • Odpowiedz
@janusz-lece: 0% vat z symbolem NP, dopisek o odwrotnym obciążeniu też możesz dodać. Do tego będziesz składał deklaracje VAT-UE. IMHO problemów z tym większych brak, oprócz tego że będziesz miał nadwyżkę zapłaconego VAT-u (bo możesz w Polsce normalnie wrzucać wydatki w koszty), więc wypadałoby od czasu do czasu jakąś polską fakturkę wystawić, żeby nie prosić urzędu o zwrot.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@panato: @janusz-lece: proszenie o zwrot to proszenie się o kontrolę. Moja księgowa zawsze prosi o pokrycie podatku dochodowego nadwyżką vatu i wtedy jest cacy :) bo urząd sobie to "przelewa"

@janusz-lece: vatu nie będziesz płacił a wręcz wrzucając cokolwiek w koszty będziesz go nadpłacał więc możesz zrobić jak wyżej :)
  • Odpowiedz
@janusz-lece: Ja tak działam i wyglada to w ten sposób, ze w rubryce VAT wpisujesz „nie podlega”i dopisujesz coś w stylu „odwrócony VAT”. Jak wpiszesz 0% to jest to błąd i urząd skarbowy będzie cię wzywał na wyjaśnienia.

Do tego jak kupujesz cokolwiek na fakturę to możesz wystąpić do urzędu o zwrot VAT, ale żyjemy w tak dziwnym kraju, ze ja się trochę boje.
  • Odpowiedz
@janusz-lece: Używam ifirma.pl do generowania faktur. Do faktury EU wystawiam fakture bez vat (mie mylic z 0% vat). na fakturze mam wpis:
"Do rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca usługi (odwrotne obciążenie)
Levy of VAT reverse charged to recipient of service (reverse charge)"
  • Odpowiedz
@janusz-lece: jestem umowiony na netto. Podatek dochodowy jaki placisz ich nie interesuje, to nie ich sprawa. Oni Ci nie dodadza 19%. Stawka jaka ich interesuje to netto. Natomiast co do VAT to jest jedyny sluszny sposob rozliczenia. Nie ma innego, wiec nie masz co ich uprzedzac. Za to dla nich bedzie zapewne bardzo istotne to co wpiszesz w tresci faktury. Zapewne beda mieli jedyny sluszny standard ktory musisz spelnic.
  • Odpowiedz
Za to dla nich bedzie zapewne bardzo istotne to co wpiszesz w tresci faktury.


@ddzwon: to akurat mozemy sie dogadac, czy polski US ma jakies inne wymagania?

Nie ma innego, wiec nie masz co ich uprzedzac.


@ddzwon: czyli wiadomo, ze nie mam co ich pisac o tym VACie "reverse charge"” ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
to akurat mozemy sie dogadac, czy polski US ma jakies inne wymagania?


@janusz-lece: Wymagania nie. Lecz jest istotna dla Ciebie sprawa. Zapewne będziesz sobie robić koszty. Te koszty obniża Ci składkę na podatek dochodowy, ale i ilość VATu, którą musisz zapłacić, lecz ty nie będziesz zarabiać z VATem, więc to urząd skarbowy musi Ci ten VAT zwrócić. No i tutaj jest problem, aby Ci urząd skarbowy zwrócił pieniądze, musisz im o
  • Odpowiedz
Używam ifirma.pl do generowania faktur. Do faktury EU wystawiam fakture bez vat (mie mylic z 0% vat). na fakturze mam wpis:

"Do rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca usługi (odwrotne obciążenie)

Levy of VAT reverse charged to recipient of service (reverse charge)"


@ddzwon: hej, pokazal bys jak wyglada taka faktura wystawiona przez Ciebie? Z jakimis fejkowymi kwotami, albo zamazanymi stawkami, chodzi mi tylko jak w ifirma zrobic te fakture bez vat.
janusz-lece - > Używam ifirma.pl do generowania faktur. Do faktury EU wystawiam faktu...

źródło: comment_1589308810lNhqQ0JzYrBeGnjoSvwHw8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz