Wpis z mikrobloga

https://www.facebook.com/swiatgluchych/videos/558329111480177/ jestem niesłyszący i szczerze że nie do końca podoba mi, jakby wygląda że próbują przekupić osób niepełnosprawnych... W pierwszej chwili pani Duda miga potem ten pan z PFRON coś o kasie itp... Cytuję jak ktoś pisał z fb "zrobiły spot w którym kilka ważnych postaci w polityce miga do nas apel o zostanie w domu. Spot ma być ukłonem w stronę głuchych. Widać, że wielu głuchych się cieszy i jest wdzięcznych, że ktoś o nich pomyślał. W komentarzach słowa zachwytu i brawa.

Szczerze? Mnie ten spot wkurzył. Ktoś zamigał kilka słów i uśmiechnął się do kamery. Wiwat i brawa. To Was zadowala? Uważacie, że to znak, że rząd i ministrowie o Was myślą, że wspierają głuchych?

To jest mydlenie oczu. Wiem, że intencje były dobre. Ale co z prawdziwym wsparciem głuchych? Ile osób musiało się pisać pisma i apele o tłumaczy języka migowego przy konferencjach rządowych? Gdzie są ustawowe rozwiązania wspierające głuchych w codziennym życiu? Gdzie wytyczne dla tłumaczy w telewizji, certyfikaty dla tłumaczy PJM, edukacja dwujęzyczna w szkołach głuchych, dostępne dla głuchych telefony zaufania, Niebieskie Linie, dostępność do informacji?! Gdzie są państwowe rozwiązania problemów środowiska Głuchych, które do tej pory są z trudem naprawiane przez organizacje pozarządowe i zwykłych ludzi?

Dość mam już tych obrazków migających ministrów, "Kochanych głuchych" i pozdrowień. Nic za tym nie idzie więcej. To czcze gesty.

Zróbcie coś prawdziwego - zajmijcie się naszymi realnymi problemami."
Jeżeli ktoś z Was będzie chciał coś wypowiedziec kulturalnie to zapraszam
#pis #polityka #jezykmigowy #duda
  • Odpowiedz