Wpis z mikrobloga

Czy znacie i czy istnieje jakaś niedroga sensowna alternatywa dla #eagle?
Będę robić takie małe urządzonko - płytka dwuwarstwowa, wymiary pewnie max 15/15cm.
Oczyście chodzi o pieniądze, więc musi być za darmo, albo po prostu tańszy. Jak nie ma to trudno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika
  • 18
@Jarek_P: Za darmo to na płytki o rozmiarze do 80cm2 max, czy coś się zmieniło ostatnio? Choć ten limit da się oszukać trochu, robiąc najpierw "górną" część płytki, a potem sztuczki z przesuwaniem obrysu w notatniku ;) Tylko potem już nie idzie nic zmienić w tej pierwszej górnej części.
@marylin17: Z darmowych to KiCad ponoć jest bardzo spoko, ale osobiście nie używałem i wolę Eagle.
@atehxx: zmieniło się już dawno temu (chyba od czasu, od Eagle zostało przez Autodesk wykupione), teraz normalnie instalujesz pełny legalny program i jeśli nie opłacisz licencji, to masz go tylko w trybie offline, bez funkcji sieciowych, ale bez tego typu ograniczeń, jak kiedyś.
@Jarek_P: No jak? Z pół roku temu robiłem PCB to ograniczenie chyba jeszcze było, a na pewno rok temu było :P. Eagle najnowszy zawsze, zalogowany na konto, ale bez żadnych subskrypcji. Aż sprawdzę jutro bo szykuje mi się duża płytka :D
@atehxx: wersję 8.6.3 mam, żaden pirat, legalna wersja, płytek mam naprojektowanych mnóstwo, w tym i duże. Żadnych ograniczeń nie odczułem. Nie jestem tylko pewien, czy nie jest potrzebne tu założenie konta na autodesku (darmowo), chyba tak i możliwe że to dopiero Ci odblokuje ograniczenia o których mowa. Przy zakładaniu konta musisz podać trochę informacji osobie, ale nic drażliwego.
@atehxx: hmm, pewnie obczaję. Szkoda pewnie licencję wykupywać jak to nie jest nic aż tak bardzo skomplikowanego. Jakiś mikrokontroler, dwie sekcje zasilania, interfejs komunikacyjny, może jakiś wyświetlacz, ADC i kilka wejść z opto izolacją. Mówię, max 15x15 dwie warstwy powinno wyjść, ale to i tak z zapasem.
@atehxx: w międzyczasie nawet komputer zmieniałem, instalowałem toto od nowa, cały czas działa :) Nie mam pojęcia, może jako stary użytkownik na starych prawach jadę, albo może program nie sprawdza zbyt poprawnie tej powierzchni?
Czy znacie i czy istnieje jakaś niedroga sensowna alternatywa dla #eagle?


@marylin17:
KiCAD: https://www.kicad-pcb.org/
lub EasyEDA: https://easyeda.com/
Oba darmowe, ale EasyEDA jest tylko on-line (w przeglądarce).

Co do darmowości eagle, to na stronie producenta masz napisane:

Download Free Version of EAGLE

Included with a Fusion 360 for personal use subscription, EAGLE free download is a limited version for hobbyists including 2 schematic sheets, 2 signal layers, and an 80cm2 (12.4in2)
@zetisdead: @marylin17: Od razu uczciwie mówię, że żaden z wyżej wymienionych programów nie nadaje się do uczciwej pracy nad zaawansowanymi projektami (bomy, mocno napchane pcb, kontrola wersji itd). Eagel trochę, KiCAD mniej. EasyEDA to typowo hobbystycznie.
żaden z wyżej wymienionych programów nie nadaje się do uczciwej pracy nad zaawansowanymi projektami (bomy, mocno napchane pcb, kontrola wersji itd)


@Analityk: bez przesady. KiCAD z bomami nie ma żadnych problemów a przynajmniej ja nie zauważyłem braków.
Kontrola wersji? Od tego jest git albo subversion. Chyba, że chcesz mieć graficzne porównanie np. zmian na schematach, PCB, to tego faktycznie nie ma.
To czego mu naprawdę brakuje to rozbudowane reguły projektowe i
@marylin17: KiCAD jest super, już dawno nie używałem Eagle, KiCADa używam teraz prawie codziennie (w pracy). Polecam. Jak nie projektujesz płyty głównej do komputera to niczego nie będzie ci brakować. Jak pytkę montujesz samemu do dodatkow obowiązkowo plugin Interactive HTML BOM.