Wpis z mikrobloga

Wyjaśnijcie mi coś. Czy jak pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę, to czy przy okazji, obligatoryjnie podpisuje tez niewidzialne oświadczenie o przejęciu pełnej odpowiedzialności za sytuację i życie prywatne i tego pracownika?

Czemu ludzie oczekują, ze taki „Janusz” będzie dopłacał z własnej kieszeni, żeby ci mieli „co jeść”, jeśli z tego stanowiska nie ma żadnych przychodów a pracownik nie wyróżnia się niczym szczególnym i w tak trudnym czasie do niczego w firmie się nie przyda? Przecież wiadomo, ze nikt białego kruka z firmy nie wyrzuci. Lecą ci, których łatwo zastąpić.

Umowa i prace to umowa o prace i z tej pracy ma być realny zysk. To nie umowa o opiekę socjalną nad panem Kowalskim.

#januszebiznesu #bekazlewactwa #pracbaza #koronawirus
  • 249
@Ytarka: Wyjaśnijcie mi coś. Czy jak przyszły przedsiębiorca oświadcza państwu, że zakłada działalność gospodarczą, to czy przy okazji, obligatoryjnie podpisuje tez niewidzialne oświadczenie o przejęciu przez państwo pełnej odpowiedzialności za sytuację jego DG i przy okazji życie prywatne przedsiębiorcy w momencie kryzysu?

Czemu "przedsiębiorcy" oczekują, że obywatele będą dopłacali z własnej kieszeni, żeby przedsiębiorcy mieli „co jeść”, jeśli z tego przedsiębiorstwa nie ma żadnych wpływów w postaci podatków dla państwa, a
@Ytarka: to mnie też drażni w korpo - najprościej dostać podwyżkę robiąc sobie gówniaka, bo wie menadżer, teraz wydatki będą, dziecko kosztuje

Mnie na szczura i kota nikt nic nie dał, nawet 500+ nie dostaję.
@Ytarka: W końcu ktoś napisał to, co ja też myślę. Sam spodziewam się w niedługim czasie, że moja firma wykręci mi psikusa i dostane wypowiedzenie. W sumie zdziwię się jeśli nie dostanę, bo obecnie na home office gram w gothica i rozwiązuję krzyżówki.
@Ytarka: idzmy dalej, dlaczego to panstwo teraz w czasie kryzysu powinno utrzymywac pracodawców ich kredyty, leasingi i #!$%@? muje jak chciala tego lewica? dlaczego zwykli obywatele maja placic za mercedesa janusza?
@PoczciwyChlop: @Ytarka: panstwo utrzymuja wszyscy ludzie płacący podatki, poza tym skoro janusza bylo stac na mercedesa to powinno być go stać również na utrzymanie firmy w czasie chwilowego kryzysu. Nie twierdzę oczywiście, że państwo nie powinno go teraz wspomóc, ale pomysły lewicy w tym zakresie to odlot.
@Ytarka: Jak "Janusz" podpisał umowę o pracę z kimś, to mógłby się najpierw dokształcić w zakresie prawa pracy i jakie zatrudnienie kogoś na uop ma konsekwencje. Pracodawca nie przejmuje konsekwencji życia prywatnego pracownika, za to zobowiązuje się mu płacić zgodnie z umową. A jeśli chce go zwolnić musi się liczyć z okresem wypowiedzenia i ewentualną odprawą.
@kogi: utrzymac firmę oznacza, że tniesz koszty gdzie się da, więc pozbywasz sie również najsłabszych ogniw, stanowisk, które nie są niezbędne do funkcjonowania firmy. Żeby na przykład po kryzysie znowu zatrudnic tych ludzi. Ale zrozum, że żadne przedsiębiorstwo, nawet #!$%@? Apple nie przezyje pół roku z zerowymi obrotami w formie jak przed kryzysem. Kumasz? Utrzymać firmę w ten trudny czas mozna, jesli dobrze się to rozegra, ale to zawsze oznacza pozbycie
@MinnieMouse0

@Ytarka: Jak "Janusz" podpisał umowę o pracę z kimś, to mógłby się najpierw dokształcić w zakresie prawa pracy i jakie zatrudnienie kogoś na uop ma konsekwencje. Pracodawca nie przejmuje konsekwencji życia prywatnego pracownika, za to zobowiązuje się mu płacić zgodnie z umową. A jeśli chce go zwolnić musi się liczyć z okresem wypowiedzenia i ewentualną odprawą.


@svr_: a pa na tą XD ile tego już było
@Ytarka: akurat w takie firmy jak apple ten kryzys uderzy najmniej, mimo ze zapewne najwiecej stracą. Dalej oczywiście masz rację, ale ja poruszyłem trochę inny problem.
Wielu polskich januszy zatrudnia ludzi za najnizsza, przy czym sami maja wille i jezdza klasa premium, a teraz to panstwo ma im dawac na to wszystko kase, bo janusz ma kredyty i nie zrezygnuje z klasy premium. Dodatkowo mamy jeszcze opozycje, ktora dla wzrostow poparcia
@PoczciwyChlop: "Zaradność" i niedotrzymywanie umowy oraz nieprzestrzeganie prawa pracy to dwie różne rzeczy.

Nie, pracodawca nie podpisuje "niewidzialnego oświadczenia o wzięciu na siebie pełnej odpowiedzialności za pracownika i jego życia", za to podpisuje umowę w której jest wprost napisane, że będzie mu płacił i koniec kropka. Rozwiązanie umowy jest regulowane prawem i jeśli łamanie tego prawa dla niektórych to "zaradność", to mu bardzo współczuję.

Dlatego przedsiębiorca zarabia więcej niż jego pracownik,
@kogi: nie miałam na myśli okreslenia sytuacji Apple, tylko stwierdziłam, że NAWET Apple by nie przetrwało.

Rozejrzyj się jakie są to pomoce od Państwa dla tych Januszy ( ͡° ͜ʖ ͡°) leasingi to nie pomoc od Państwa, tylko chwilowe wstrzymanie kapitału, myślisz, że banki sobie tego później na januszkach nie odbiją? Zusy od Państwa to kropla w morzu ale znowu zusy są przecież częścią wynagrodzenia pracownika, więc
@PoczciwyChlop: ta zaradnosc najlepiej zawsze widac podczas kryzysów takich jak ten, dodatkowo wiele pl firm juz wczesniej sobie srednio radzilo - zamykalo produkcje w PL, robili szajs itd...
Poza tym to wiesz jak janusze zadluzeni są w naszych urzedach, w US, ZUS? Dochodzi do tego, że przyjeżdzają tymi mercedesami skladac wnioski o rozlozenia na raty, odroczenie terminów czy nawet umozenia... Śmieszne, ale tak to wlasnie wyglada :)
@Ytarka: ale przeciez lewica chciala zeby to panstwo przejelo kredyty, leasingi, umozylo calkowicie zus i co tam jeszcze... Poczekajmy, aż ustawa wejdzie, bo na razie to jest rozmowa o czymś czego jeszcze nie ma
@Ytarka: Moja wypowiedź dotyczy tego, że

Nie, pracodawca nie podpisuje "niewidzialnego oświadczenia o wzięciu na siebie pełnej odpowiedzialności za pracownika i jego życia", za to podpisuje umowę w której jest wprost napisane, że będzie mu płacił i koniec kropka. Rozwiązanie umowy jest regulowane prawem.

Natomiast dla Januszy to "wzięcie odpowiedzialnosci za całe zło świata i pracownika" to w 90+% przypadków ból dupy, że trzeba mu płacić do końca wypowiedzenia i zapłacić
@zofialidia: Jeśli musi i ma z czego, ktoś na życie jego pracowników i tak będzie musiał wyłożyć, prawdopodobnie będzie to państwo, wątpię żeby na każde zlikwidowane stanowisko ze względu na epidemię powstało nowe na jego miejsce. Albo koszty ich życia będzie musiała pokryć osoba która wcześniej na ich pracy zarabiała, albo państwo, czyli wszyscy podatnicy.
@Ytarka: #!$%@? gniję z logiki polactwa xD zły Janusz byznesmen jak nie oszczędził w lepszych czasach, żeby mieć na czas kryzysu, to HEHE DEBIL NIECH ZAMKNIE FIRMĘ, BO SIĘ NIE NADAJE. Jak polaczka zwalniają i on nie ma żadnych oszczędności, żeby przeżyć chociaż dwa miesiące HURR DURR POMUSZCIE JANUSZ NIE MOŻE ZWALNIAĆ JESTEM POKSZYWDZONY
@Ytarka: no ale to działa w obie strony. Pracownik też nie ma w umowie wpisu mówiącego o tym że bierze na siebie odpowiedzialność za życie prywatne swojego szefa. Ma dostawać wynagrodzenie wg podpisanej umowy i w dupie ma to że kryzys, nie ma zamówień a klienci nie płacą. Co go obchodzi jak jego pracodawca zorganizował się finansowo? Jak pracuje to ma dostać wynagrodzenie za wykonaną pracę a nie Janusz przychodzi i
Czy jak pracodawca podpisuje z pracownikiem umowę o pracę, to czy przy okazji, obligatoryjnie podpisuje tez niewidzialne oświadczenie o przejęciu pełnej odpowiedzialności za sytuację i życie prywatne i tego pracownika?

[...]

Umowa i prace to umowa o prace i z tej pracy ma być realny zysk. To nie umowa o opiekę socjalną nad panem Kowalskim.


@Ytarka: dokładnie tak wynika z polskiego prawa, a konkretnie UoP. I opieka socjalna też jest wliczona
@Ytarka Nie da się tego wyjaśnić na płaszczyźnie ekonomicznej. To pytanie do socjologów. Ekonomia jest obecnie oderwana od wszystkich innych nauk i to jest spory problem. To co siedzi w umyśle człowieka, jakie mamy ideologie ma wpływ na to między innymi jak postrzegamy biznes i relacje między pracownikiem i pracodawcą. Może właśnie przy okazji kryzysu stworzą się nowe modele biznesu, coś nowego.
Dlaczego oczekują? Bo może w ich mniemaniu to sprawiedliwe. Komunizm
@Ytarka

Umowa i prace to umowa o prace i z tej pracy ma być realny zysk. To nie umowa o opiekę socjalną nad panem Kowalskim.


Tylko że umowa o pracę ma swoje wymagania do których musi stosować się pracodawca i pracownik. Mówię tu przede wszystkim o sposobie rozwiązania takiej umowy.
Jak zmieniałem kilka lat temu pracę, to pracodawca nie zgodził się na wypowiedzenie za porozumieniem stron i musiałem przepracować jeszcze ponad miesiąc
@Ytarka: przecież pracodawca chyba może zwolnić pracownika? nie może jedynie przed emeryturą ileś lat. Po prostu pracodawca powinien działać zgodnie z umowami, ale jak robi jakieś zwolnienia grupowe to chyba są dodatkowe przepisy. Możesz wytłumaczyć o co Ci dokładnie chodzi?
@Ytarka Wreszcie jakiś głos rozsądku z tylu sali. Myślałem, ze na wykopie są tylko roszczeniowi ludzie, którzy całe życie pracują na złodzieja Janusza i teraz jak maja nagle ciepło to najlepiej zatopić cały okręt, bo w końcu jest okazja ukrócić skurczybyka dorobkiewicza. Wszystko fajnie wygląda na papierze jeśli chodzi o inwestycje, zlecenia itd. Kwoty ogromne, przemiał duży, tylko po wszystkim, podatkach i kosztach zostaje niejednokrotnie parę marnych złotych. W ubiegłym roku przed
Możesz wytłumaczyć o co Ci dokładnie chodzi?


@piczu: oczywiście, że mogę, po raz kolejny, żaden problem.

Otóż wspis swój kieruję do osób, które bóldupią o sam fakt, że janusz ma czelność dawać ludziom zwolnienia, kiedy firma nie notuje żadnych obrotów, lub nikłe. Do osób, które uważają, że to nie fair dać człowiekowi wypowiedzenie w tak trudnym czasie, bo przecież on ma na utrzymaniu (...). Nie pisałabym o tym, gdybym sie ostatnimi
Sytuacja jest wyjątkowa, ale na takie właśnie sytuacje robi się oszczędności i potem się z nich żyje.
Jeśli nie jesteś w stanie zrobić oszczędności, tzn. że coś z planowaniem życia było nie tak. Albo wcale nie było etapu planowania.
Niech ginie. I jego geny też :)
kurde, nie wiem jakich masz znajomych, ale ja nigdzie nie widziałem oburzenia ludzi będących na B2B.


@sowiq: Bo jak ktoś ma głowę na karku, to na B2B jest lepiej zabezpieczony na taki wypadek, niż ktoś na UoP. No ale jak czyjś kontrakt pozwala na zwolnienie z dnia na dzień, to nawet mi nie jest żal takiej osoby.
@nairoht: są. Masz normalnie składki. Tylko chorobowe jest dobrowolne, ale w praktyce zazwyczaj każdy bierze, bo to i tak z Twojego wynagrodzenia. Różnica jest bardziej jezeli chodzi o kodeks pracy itp. No i studenci nie płacą zusu.