Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Chodzi mi o (...) odpowiedź na pytanie: "Dlaczego należy być moralnym?". (...) Dlaczego miałbym nie czynić drugiemu, co mi nie miłe? Jeżeli mógłbym go okraść bez konsekwencji, to dlaczego tego nie zrobić? Bo jakby ktoś mnie okradł to byłoby mi smutno?

@crassman22: "Dlaczego należy być moralnym" - tam gdzie moralność jest usankcjonowana prawnie należy liczyć się z konsekwencjami karnymi. Tam gdzie mamy normy społeczne należy liczyć się z reakcją społeczeństwa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@crassman22: kolejny bait ale odpowiem. Moralność wynika z instynktu, każdy zdrowy człowiek ma jakąś moralność i każda cywilizacja wykształciła podobne zasady. Do tego porządek społeczny. Jeśli pytasz na serio i nie jesteś w stanie tego zrozumieć to nie mamy o czym gadać.
  • Odpowiedz
@crassman22 moją podstawą jest empatia. Nie potrzebuję być straszony wiecznymi torturami, bo po prostu gdy robię coś co szkodzi innej osobie to jest mi z tym źle. Stawiam siebie na miejscu tej osoby i wyobrażam jakby to było gdyby ten szkodliwy czyn został wykonany wobec mnie.
  • Odpowiedz
@crassman22: robię to co mi sprawia szczęście, a że jestem empatyczny to nie krzywdzę innych i uważam krzywdzenie innych za złe
Duży wpływ miała tutaj kultura a raczej pozostałości pogańskiego Rzymu na których ruinach powstała cywilizacja w której aktualnie żyjemy
  • Odpowiedz
@crassman22 ja po prostu tak czuje. Widzę bezdomnego psa, próbuje go zabezpieczyć i dzwonię na ekopatrol, nie kradne, nie robie nic złego, bo tak po prostu czuję, że to złe. Jak kłamię albo coś zrobię niedokładnie, źle (np w pracy) to potem mam wyrzuty sumienia dlatego od razu staram sie byc szczera i robic wszystko dobrze. Glownie chodzi o bycie w porzadku ze samym sobą.
  • Odpowiedz
@crassman22 że zwykłej chęci bycia dobrym człowiekiem? ateiści są moralni z własnego widzimisię plus trzymają się zwykłych obowiązujących zasad prawa. szczerze to dość obrzydliwe jeśli katolik zadaje ateiście takie pytanie bo oznacza to że jego samego przed zabiciem drugiego człowieka powstrzymuje tylko i wyłącznie dekalog i wizja kary ;/
  • Odpowiedz
@crassman22
Etyka chrześcijańska jest w 80% akceptowalna i słuszna w mojej opinii, a nie wierzenie w Boga nie musi stanowić o jej odrzuceniu. Jak widać większość ludzi kompletnie nie rozróżnia etyki i religii, co w sumie potwierdza, że etyka w szkole przydałaby się.
Tak poza tym, jeśliby odrzucić boskość, to można traktować Jezusa jako filozofa.
  • Odpowiedz
@selawi: Warto poczytać, żeby się dowiedzieć czegoś ciekawego.
Satanizm nie ma nic wspólnego z Teizmem. Polega na odrzuceniu Boga jako stwórcy wszechświata.
Bardziej jest to doktryna filozoficzna.
  • Odpowiedz