Wpis z mikrobloga

@crassman22: Etyka nie ma nic do religii. Naprawdę, można po prostu uznać, że należałoby być dobrym dla innych, bez strachu o to, że bliżej nieokreślone coś za złe zachowanie wpakuje do jakiegoś kotła na wieczne cierpienie. Jak być dobrym? To definiuje etyka.
  • Odpowiedz
@crassman22 myslisz sie co do wierzacych ze tacy pomocni, wiekszosc z nich w trudnych sytuacjach nikomu kompletnie nie pomoze a to dlatego ze ich czyny zbudowane sa na religi - co moge, czego nie moge. Ateisci buduja"moralnosc" na podstawie tego kim sa, jacy sa, jacy chcieliby byc. Na tym ze chca zyc szczeliwie,cieszyc sie zyciem i walczyc o nie i radza sobie z problemiami bez uciekania do bozkow i bogow. Jasne ze
  • Odpowiedz
@crassman22 System wartości wypracowany przez kilka tysięcy lat cywilizacji.

Zresztą religie czerpią z tego samego źródła tylko sprzedają to opanowane w swój produkt.
  • Odpowiedz
to nie jakas nadprzyrodzona istota stworzyla zasady moralne tylko ludzie, zeby wszystim bylo mi milo i przejemnie :)
  • Odpowiedz
Pytanie do ateistów. Nie troluję, pytam serio, chcę podyskutować.

Jaka jest podstawa waszej moralności?


@crassman22: Tak jak pisali powyżej, traktuj innych tak jak sam chciałbyś być traktowany. Dodatkowo żyjemy w społeczeństwie i bycie #!$%@? dla innych, niszczenie im dnia i psychiki czy majątków lub zdrowia niejako przenosi dalej cale to #!$%@? i w dłuższej mierze jesteś niczym rak toczący swój kraj, a być może nawet świat. Patrz na polityków, parę osób,
  • Odpowiedz
Czy istnieje jakiś system, w którym pedofilię można by uznać za dobrą?


@crassman22: Nie wiem, ale zapytaj wyznawców Islamu, tam to wychodzi całkiem sprawnie.
  • Odpowiedz
Dlaczego dobro drugiego człowieka miałoby być dla mnie ważniejsze? Dlaczego nie okraść drugiego człowieka, będąc pewnym, że nikt mnie nie nakryje?


@crassman22: Bo większość ludzi będzie się po tym źle czuło z samym sobą. Większość ludzi posiada empatię i potrafi się wcielić w sytuację tej osoby okradzionej i nie chcą być tymi którzy krzywdzą innych. Oczywiście są też psychopaci bez takich hamulców i dla nich nie ma takich barier
  • Odpowiedz
Chyba jestes jedyna osoba, ktora szuka usprawiedliwienia wlasnych czynow gdzies poza samym soba.

Konstrukcja bardzo watpliwa psychicznie, bo dzieki temu nie jestes sprawczy i nie bierzesz odpowiedzialnosci za swoje zycie


@InterferonAlfa_STG: Dlatego ludzie religijni są tak niebezpieczni. Bo można łatwo zwalić odpowiedzialność na czynniki inne niż ty sam i usprawiedliwić wszystko. "To bóg tak chciał, ja jestem tylko narzędziem" I możesz mordować, gwałcić i co tylko chcesz bo przecież to nie
  • Odpowiedz
Ateiści są moralni bezinteresownie


@Bolek122: Nie wierzę w coś takiego jak bezinteresowność. Zawsze odnosi się jakąś korzyść z tego chociażby to że można się poczuć dobrze o samym sobie bo pomogłeś komuś itd. Czasem są to bardziej widoczne rzeczy jak to że po prostu bardziej opłaca się w społeczeństwie być dobrym człowiekiem bo to daje więcej benefitów długofalowo moim zdaniem. Ale nie jest ważne dlaczego się coś robi ale rezultat i
  • Odpowiedz
@selawi: Dokładnie to samo miałem pisać.
Po prostu staram się być dobrym człowiekiem i nie krzywdzić nikogo. Bliskie mi są w pewnym sensie "przykazania" Satanizmu
  • Odpowiedz
@crassman22: wewnętrzna moralność, głównie: bądź taki, jaki byś chciał by inni byli dla ciebie. Jeśli twoja moralność opiera się tylko na tym czy bozia cię ukaże czy nie, to jesteś strasznym człowiekiem.
  • Odpowiedz
Etyka to dział filozofii, którym zajmowali się od starożytnej grecji np. Sokrates, Platon, więc jak tak bardzo cię to interesuje to polecam kupić jakąś książkę, która opisuje ostatnie 2500 lat myśli człowieka a w tej dziedzinie
  • Odpowiedz
Chodzi mi o coś bardzo podstawowego. O odpowiedź na pytanie: "Dlaczego należy być moralnym?". Otóż z punktu widzenia ateisty, może uznawać, że moralność jest efektem ewolucji albo rozwoju cywilizacji, ale z tego wcale nie wynika, że POWINIENEM być moralny. Ta powinność to moim zdaniem kwestia czystej wiary. W przypadku ludzi wierzących w Boga, ta powinność jest ukonstytuowana względem jakichś metafizycznych reguł. Z punktu widzenia ateisty, wydaje mi się, że jest to czysta
  • Odpowiedz
@crassman22: xD wszystko co sprawi innym radość to dobro a co sprawia że są smutni lub jakikolwiek sposób ich krzywdzenia jest zły i tyle, poza tym wolność kończy się tam gdzie zaczyna się wolność innego człowieka ¯\_(ツ)_/¯ a religie piorą ludziom mózgi, jak to możliwe że masz przykazanie nie morduj a ci chcą iść do kościoła zarażać innych mimo ze złamią według nich święte przykazanie ? religia powinna być zakazana
  • Odpowiedz