Wpis z mikrobloga

Dlaczego dobro drugiego człowieka miałoby być dla mnie ważniejsze? Dlaczego nie okraść drugiego człowieka, będąc pewnym, że nikt mnie nie nakryje?

@crassman22: Kradną i zabijają też ludzie religijni. Podstawowa moralność wobec przedstawicieli swojego gatunku jest uniwersalna dla każdej kultury ludzkiej, a czasem i wśród ogromnej ilości gatunków zwierząt. Podejście, które ty opisujesz stosują tylko psychopaci albo ludzie z marginesu społecznego, a tu również obecność religii nie ma żadnego wpływu. To nie
  • Odpowiedz
@crassman22:

Jednak z faktu, że zachowania te wynikają z ewolucji naszego gatunku nie oznacza, że powinienem być moralny.

Moralność wynika z podświadomości, a nie z tego, że ktoś ja wymyślił. Do moralności nie stosują się osoby, których podświadomość została zaburzona, np psychopaci, ludzie z marginesu albo osoby w czasach klęski głodu. Jak już szukasz dobrego uzasadnienia wynikającego z dedukcji, to wcześniej miałeś przesłanki ku temu, że to jest strategia najbardziej korzystna
  • Odpowiedz
  • 0
@crassman22 podstawą jest wypadkowa zasad moralnych wychwytywana z interakcji w społeczeństwie oraz własnych przemyśleń.

myślisz, że jak Mojżesz zszedl z góry i powiedział '5. nie zabijaj' to był to jakiś punkt zwrotny w historii Izraelitów? Nie. Ta zasada wynikała z tego, że było widać, że nie zabijanie się społeczności bardziej opłaca (jako całość) a Mojżesz to tylko ubrał w słowa
  • Odpowiedz
@crassman22:

Jaka jest podstawa waszej moralności?


Normy społeczne. Czyli dokładnie to samo co w przypadku osób religijnych i jeden z powodów, dla których powstała religia. Zresztą jak spojrzysz na kwestie regulowane przez religie to zrozumiesz, że została ona wymyślona po to, żeby regulować normy społeczne, sanitarne i polityczne.
  • Odpowiedz
Pytanie do ateistów. Nie troluję, pytam serio, chcę podyskutować.

Jaka jest podstawa waszej moralności?


@crassman22: Odpowiem tak: nie muszę chodzić do kościoła i słuchać bredzenia klechy, opartego o żydowskie bajki dla prostych nomadów z pustyni Synaj żeby wiedzieć, że nie wolno zabijać, kraść, gwałcić, czy oszukiwać itd. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  • Odpowiedz
@crassman22: Ja tam zakładam, że konspekt raju jest fajny w religii, nawet jeżeli sama religia zrobiła wiele #!$%@?, więc zróbmy raj sobie i innym na tyle na ile potrafimy, ale bez wiary w boga. Wiem że zarówno idiotom od religii i idiotom od ateizmu się to nie dodaje, ale gardze obydwiema stronami tak samo.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@crassman22: Głęboko zakorzeniony instynkt stadny haha. Nie ważne jak sobie to tłumaczysz, czy to dekalog, czy inna święta księga. Zauważ, że naczelne też się nie zabijają od tak, dzielą się zasobami i troszczą wzajemnie o swoje młode. Dopiero potem to wszystko jest wykrzywiane przez społeczeństwo lub jednostki które mają swoją wizję i wystarczająca władze żeby to narzucić innym.
  • Odpowiedz