Wpis z mikrobloga

„Gdybyśmy nie wiedzieli, ze jest nowy wirus i gdybyśmy nie robili testów to liczba śmierci przypisywanych grypie nie wydawałaby się specjalnie inna w tym roku. Może co najwyżej zwrócilibyśmy uwagę, ze „mamy trochę gorszy sezon grypy” a media nie poświęcilyby temu więcej czasu niż meczowi NBA”

Prof. John Ioannidis -
Professor of Medicine, of Health Research and Policy and of Biomedical Data Science, at Stanford University School of Medicine and a Professor of Statistics at Stanford University School of Humanities and Sciences. He is director of the Stanford Prevention Research Center, and co-director, along with Steven N. Goodman, of the Meta-Research Innovation Center at Stanford (METRICS).[4][5] He is also the editor-in-chief of the European Journal of Clinical Investigation.[6] He was chairman at the Department of Hygiene and Epidemiology, University of Ioannina School of Medicine as well as adjunct professor at Tufts University School of Medicine

Źródło: https://www.statnews.com/2020/03/17/a-fiasco-in-the-making-as-the-coronavirus-pandemic-takes-hold-we-are-making-decisions-without-reliable-data/
#koronawirus #covid19
  • 146
  • Odpowiedz
pokaż mi gorszy sezon grypy, która #!$%@? służbę zdrowia w Lombardii. I nie trzeba mieć wiedzy z wirusologii, wystarczy logicznie myśleć


@fortySeven: sezon grypy =/= sezon paniki
Lekarzy, którzy mogli zarazic się grypą nie poddaje się kwarantannie. Ludzie nie zglaszaja się masowo do szpitali ze zwykłym kaszlem w zwykłym sezonie grypy
Wyższa procentowa śmiertelność bierze sie tylko z profilu wykrywalnosci
Lekarz diagnozuje grype bez zadnych testow tylko po badaniu i wywiadzie i zaznacza w systemie, testy na koronawirusa przeprowadza sie czesciej u osob zle
  • Odpowiedz
@marek321: masz okazje zobaczyć co to znaczy gdy mówi się ze o historii, ze w danym momencie nastroje społeczne na coś nie pozwalały

@M4711: ale tak będzie, tak będzie gdy wzrośnie ilość zmarłych w Polsce do 200-300 zobaczysz. Strach ludziom odebrał rozum. Smierć odkryli, bo ja widze za tym wszystkim podprogowy paniczny strach przed śmiercią. schowana w tym świecie gdzieś bardzo głęboko i daleko.
  • Odpowiedz
@dzek: a Ty jesteś pewien, ze już za kilka dni we Włoszech będzie umierać 1000 dziennie. Ty wiesz. Widzisz przyszłość. Martwi mnie właśnie, ze jest dużo ludzi takich jak Ty. Wszystko pewne, zero wątpliwości.
  • Odpowiedz
@Naturmensch @obserwator_ryb jestem podobnego zdania panika teraz taka jakby umierało 10% ludzi lub więcej niezależnie od wieku i stanu zdrowia przed zarażaniem... Wszyscy wyliczają śmiertelność na podstawie tego ilu wykryli zarażonych ale zapominają że sporo osób przechodzi bezobjawowo sporo ma słabe objawy i traktuje to jak zwykle przeziębienie. I wielkie straszenie że 15-20% przechodzi ciężko no tak ciężko ale uwzględniając wykryte przypadki bo tych niewykrytych jest w uj wiecej... Nie
  • Odpowiedz
@Demoman: tak, realne procenty są mniejsze. Tyle że jest to dokładnie ta sama zależność co w przypadku grypy. Nikogo nie interesują bezobjawowe zakażenie covid19, tak samo jak nikogo nie interesuje bezobjawowa grypa. Statystyki oblicza się na podstawie wykrytych przypadków, to dość oczywiste, natomiast piszesz jakby wykrywalność grypy była 100%. Dodatkowo covid19 nie zastępuje grypy, a jest dodatkowym obciążeniem, dość poważnym i szybko rozprzestrzeniającym się. Możesz gadać co chcesz, ale fakty
  • Odpowiedz
@fortySeven: @duzeelobenc: @obserwator_ryb: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1201971219303285

Wrzucam jako ciekawostke, źródło wygląda legitnie, autorami są ludzie z włoskich instytutów. Popatrzcie na liczby w poprzednich sezonach, na zachorowania, na śmiertelność. Nie twierdze, że grypa gorsza, ale patrząc na skalę, średnią liczbę zgonów na miesiąc, nie wygląda to dużo łagodniej a mimo wszystko nie było takiej sytuacji w służbie zdrowia. Sam nie wiem co myśleć, możemy tylko gdybać ( ͡°
  • Odpowiedz
@memento_mori:

podwojenie liczby śmierci to nie jest kolosalna wartość?

A podwojenie zarobków z 1,4 pln/h do 2,8 pln/h to jest kolosalna wartość, czy nie? Albo elektoratu Leszka Bubla z 2 osób do 4?
  • Odpowiedz
@Demoman: kurła byłem cwany ale teraz sb troche cykam ehh
Godzine temu karetka mi jechala pod oknem i typ kazal po nieniecku, żeby zostac w domu
Nie powiem strachłem xD akurat wczoraj ogladalem filmiki z ewakuacji czarnobyla
Dla ludzi z atakami paniki to musi byc masakra
  • Odpowiedz
@marek321:

Który wirus i kiedy w naszej hist. (Mowa o czasach w których żyjemy) zablokował cały swat ?

Wirus niczego nie zablokował pierwotniaku. Zablokowaliście wy - rozemocjonowani panikarze, dziennikarskie hieny żywiące się tanią sensacją i trzęsący portkami przed słupkami sondażowymi politycy. Efekty tego security theater dla gospodarki, ale więc dla nas wszystkich będą widoczne niebawem. Na razie Morgan Stanley szacuje spadek PKB w tym roku na 3,6% (!).

Jak
  • Odpowiedz