Wpis z mikrobloga

A jak tam portfele PPK? Zmalau urus? Ktoś wrzuci screeny ile w plecy?

Prawilnie przypominam, że środki można, a nawet powinno się wypłacać na bieżąco. Właśnie m.in. z takich powodów jak obecna zwała.
#gielda #inwestycje #ppk #gpw
  • 34
  • Odpowiedz
no jak wyplacać na bieżąco to można w ogóle nie brać w tym udziału ¯_(ツ)


@marnujezycieiwytez: no jak wypłacasz co miesiąc to nie jesteś narażony na ryzyko inwestycyjne, a tylko zyskujesz składkę pracodawcy.

I możesz ciułać 23lata, a nadejdzie magiczny dzień i .....


@ameliniowyguzik: co zrobisz jak nic nie zrobisz. ¯\(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Krupier: Największą stratę na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy ma fundusz Generali - 9,03%, natomiast największy zysk ma fundusz Aegon +4,10%. Wynika to z tego, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe lub instytucje finansowe potrafią INWESTOWAĆ. Niektóre TU dopiero się tak naprawdę tego uczą.

Dlatego warto sprawdzać i mądrze wybierać operatora PPK.
  • Odpowiedz
@Krupier: pytanie ile będzie ten spadek, względem "swoich" pieniędzy. Przy średniej krajowej to mniej więcej wychodzi że fundusz musiałby stracić 50% żeby zaczął się dobierać do Twojej części. dla 5k brutto to jest 100zł / 75+25zł + jakieś drobne z tej opłaty powitalnej.
  • Odpowiedz
@Krupier: 19zł przy takim krachu to nic w zasadzie, ja tam jestem ciekaw co z tego wyjdzie na dłuższej przestrzeni. Oczywiście dodając, że cały czas jestem na plusie tylko z tym, że 19 zł mniej bym wypłacił.
Dodam, że wcześniej było +8% na plusie i mogłem dodatkowo 20zł wyciągnąć więcej, więc w sumie około 40zł spadło od początku zawirowań
  • Odpowiedz
Inwestycji emerytalnych nie powinno się oceniać na podstawie trzymiesięcznych okresów.


@kleiner_trottel: niby tak, ale w przypadku PPK moim zdaniem lepiej sobie teraz ten hajs wypłacić i być chociaż trochę do przodu o składkę pracodawcy, przeczekać panikę i zbierać tam środki już jak się sytuacja trochę uspokoi.

To jest plus tego programu, że można sobie nim manipulować, a nie jak ZUS czy OFE, że po wpłacie nie ma się już na nic
  • Odpowiedz
@Krupier: Teoria inwestowania mowi ze nie mozna przewidziec dokladnie dolka. Nikt nie jest w stanie go przewidziec. Mozesz dzisiaj wyplacic z 10% strata, ale nie wiesz czy jutro sie nie uspokoi.

Paradoksalnie nabardziej bezpieczna strategia na dlugi termin jest nie sprzedawac wcale bo rynek i tak odbije.
  • Odpowiedz
@Krupier: zaraz zaraz. Przeciez z PPK mozna wyplacic tylko w scisle okreslonych sytuacjach a w niektorych z nich nalezy pozniej te pieniadze zwrocic, wiec o jakim wyplacaniu tutaj mowa?
  • Odpowiedz